Jak wybrać meble na balkon? Nowa odsłona balkonu w 2014 roku

2014-03-21 21:53

Balkon jest częścią  apartamentu lub mieszkania i też ma prawo być piękny. Balkon jest też naturalnym przedłużeniem salonu więc warto postarać się, by do niego pasował. Jak to zrobić by urządzony balkon był ładny i zadbany, dawał nam możliwość złapania kilku chwil na świeżym powietrzu przed wyjściem do pracy lub popołudniowego relaksu po całym dniu, a nie dostarczał dodatkowej pracy? Zobaczcie nasze propozycje małych mebli balkonowych idealnych na balkon w bloku i w mieście.

By to wszystko było możliwe powinniśmy zadbać nie tylko o piękne rośliny, które są oczywiście podstawą dekoracji balkonu, ale także o odpowiednie i proporcjonalnej wielkości meble. Coraz częściej producenci mebli na balkon i taras wychodzą naprzeciw potrzebom właścicieli małych balkonów i produkują meble kompaktowe z możliwością rozkładania oraz sztaplowania. Również pojawiają się coraz częściej meble wielofunkcyjne. Także niezależnie od ilości miejsca, jakim dysponujemy na naszym balkonie cieszmy się i korzystajmy z tylko naszej, wyjątkowej przestrzeni pod chmurką. Jest tylko jeszcze jedna rzecz, o której nie powinniśmy zapominać: wystrój balkonu powinien pasować do architektury budynku czy osiedla.

Urządzamy balkon: meble na balkon odporne na warunki atmosferyczne

 Korzystanie z balkonu jest przyjemne wtedy gdy nie wymaga od nas zbyt dużo dodatkowej pracy. Dlatego dobrze jest, gdy meble są odporne na deszcz i nie przyciągają zbyt dużo kurzu. Meble drewniane odpowiednio zabezpieczone bejcą (wystarczy raz w sezonie) odwdzięczą się tym, że zawsze będą gotowe do użycia, wystarczy je tylko raz na jakiś czas przetrzeć z kurzu. Dla wielbicieli nowoczesności i dizajnu pojawiają się coraz częściej meble z tworzyw sztucznych nie przyciągających kurzu – nie tak jak było to do nie dawna. Lubiane ostatnio i coraz bardziej popularne meble z technorattanu również są idealne dla tych, którzy nie lubią się przemęczać dodatkowym sprzątaniem. Wystarczy raz na jakiś czas je odkurzyć i to wszystko co przy nich trzeba robić. Dodatkowo nie wymagają żadnych szczególnych  zabiegów konserwacyjnych. Natomiast meble na balkon z naturalnego rattanu czy wikliny, choć niezwykle wdzięczne i urokliwe, wymagają niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych raz na jakiś czas (na przykład podczas długiej suszy należy je zwilżać). Dobrym pomysłem organizującym przestrzeń na balkonie jest szafa, w której możemy chować poduchy z krzeseł, podręczne narzędzia ogrodnicze, świece itp. gadżety balkonowe.

Urządzamy balkon: jak dobrać wielkość mebli na balkon?

Pamiętajmy o zadbaniu o właściwą wielkość mebli na balkonie. Jeśli nasz balkon jest naprawdę  niewielki dobrym pomysłem będzie mały stolik, z możliwością rozłożenia lub taki, który jednym bokiem może przylegać do ściany. Do tego małe, składane krzesła. Chodzi o to by można było się poruszać po balkonie i mieć swobodny dostęp do naszych wypielęgnowanych roślin. Innym dobrym pomysłem są meble, które nie zajmują dużo miejsca kiedy nie są używane. Są składane lub można je sztaplować, czyli układać jedno na drugim - w ten sposób zajmują tyle miejsca ile jeden mebel.