Jak uratować przelaną roślinę? O tym musisz pamiętać

2023-03-14 13:12

Rośliny dużo lepiej znoszą okazjonalne przesuszenie niż przelanie. Nadmiar wody może powodować gnicie korzeni i poważne choroby grzybowe. Jak rozpoznać przelaną roślinę? Jak ją uratować? Podpowiadamy!

przelanie rośliny
Autor: getty images

Jak rozpoznać przelaną roślinę?

Istnieje kilka sygnałów, które wysyła roślina, która nie radzi sobie z nadmiarem wody:

  • liście rośliny żółkną i brązowieją
  • roślina nie chce rosnąć
  • roślina więdnie, marnieje
  • ziemia nawet w dolnych partiach doniczki jest bardzo mokra

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną problemów z rośliną jest przelanie, nie zwlekajmy – im szybciej pomożemy roślinie, tym większe szanse, że uda się przywrócić ją do zdrowia.

Przelana roślina – co zrobić?

By uratować przelaną roślinę, należy ostrożnie wyjąć ją z doniczki i otrzepać z ziemi. Musimy sprawdzić stan jej korzeni – jeśli są one pożółkłe, zgniłe i brzydko pachną (zgnilizną), należy je uciąć.

Warto zrobić to przy pomocy zdezynfekowanego noża, nożyczek lub innego ostrego narzędzia, które precyzyjnie odetnie chore końcówki i nie poszarpie korzeni.

Kolejnym krokiem jest odstawienie rośliny w miejsce, gdzie korzenie będą mogły nieco przeschnąć. Możemy położyć roślinę na ręczniku papierowym lub szmatce, która wchłonie nadmiar wilgoci z bryły korzeniowej. Nie zaszkodzi odrobina słońca.

Po kilku godzinach, gdy roślina odrobinę przeschnie można włożyć ją do świeżego podłoża. Nie zapominajmy o wysypaniu na dnie doniczki warstwy drenażowej (np. perlitu czy keramzytu), która będzie odprowadzać nadmiar wody z ziemi.

Jeśli obawiamy się grzybów i pleśni, możemy zasilić świeżo przesadzoną roślinę środkiem grzybo- i pleśniobójczym.

Pamiętajmy również o odpowiednim podlewaniu rośliny – nie róbmy tego zbyt często, by ponownie nie doprowadzić do przelania. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy roślina potrzebuje wody, warto włożyć do ziemi palec lub drewniany patyczek i sprawdzić, czy w dolnych warstwach podłoże jest wciąż wilgotne. Jeśli jest suche to znak, że można roślinę podlać.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE