Jak pozbyć się mszyc z róż? Domowe sposoby na uciążliwe szkodniki

2023-05-25 15:13

Mszyce to szkodniki, które uwielbiają atakować młode pędy i pąki kwiatów. W okresie od maja do czerwca te niewielkie pluskwiaki potrafią siać prawdziwe spustoszenie na kwitnących krzewach różanych. Sprawdź, jak pozbyć się mszyc z róż domowymi, ekologicznymi sposobami.

róża mszyce
Autor: getty images

Mszyce na różach

Mszyce to niewielkie szkodniki, które żerują na młodych pędach, pąkach i liściach. W efekcie, zaatakowana roślina ulega deformacji i obumiera. Wzmożona działalność mszyc przypada na maj i czerwiec – to właśnie wtedy te malutkie pluskwiaki masowo obsiadają rośliny i są prawdziwym utrapieniem ogrodników.

Mszyce uwielbiają młode i soczyste pędy i kwiatostany, ponieważ dużo łatwiej jest im wkłuwać się w nie i wysysać ich soki. Idealną pogodą dla mszyc są ciepłe i suche dni, ponieważ wilgoć i deszcz nie przeszkadzają im, by oddawać się wielogodzinnym ucztom.

Mszyce na różach pojawiają się w czasie ich najintensywniejszego kwitnienia, a więc w czerwcu. Z reguły osiadają na spodzie liści lub na płatkach kwiatów. Łatwo je rozpoznać – osiągają od 2 do 5 mm, a ich pancerzyki przybierają kolor od żółtego, przez róż, brąz, aż do czerni.

Zaatakowane róże można również rozpoznać po tym, że wolniej kwitną, a ich liście i pąki są zdeformowane. Ponieważ mszyce wydzielają lepką maź, na liściach mogą z czasem pojawiać się grzyby, które pokrywają liście charakterystycznym czarnym nalotem.

Domowe sposoby na mszyce

Ogrodnicy mają mnóstwo sposobów na walkę z mszycami. Najczęściej stosowane są domowe preparaty na bazie czosnku, cebuli, sody oczyszczonej lub octu. Ten ostatni to szczególnie efektowna broń w walce z uciążliwymi szkodnikami.

1. Oprysk z octu

Oprysk na mszyce z octu jest bajecznie prosty w przygotowaniu. Wystarczy do litra wody dodać 100 ml octu oraz kilka kropel delikatnego płynu do naczyń. Płyn do naczyń sprawi, że oprysk dłużej będzie trzymał się na spryskanych powierzchniach, co oczywiście wydłuży ochronę rośliny.

Oprysk na bazie octu przelewamy do butelki z atomizerem i opryskujemy dokładnie róże z każdej strony, pamiętając szczególnie o spodzie liści, gdzie mszyce lubią się chować.

2. Wyciąg z czosnku

Kolejnym sposobem na pozbycie się mszyc z róż jest wyciąg z czosnku. Ma on nie tylko zapach, którego nienawidzą owady (w tym mszyce), ale również wykazuje właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.

By przygotować wyciąg z czosnku na mszyce należy rozetrzeć 25 g czosnku i zalać litrem letniej wody. Naczynie odstawiamy na 15 minut i co jakiś czas mieszamy. Po tym czasie czosnek odcedzamy, a otrzymaną miksturę rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1.

Następnie wyciągiem z czosnku opryskujemy roślinę – możemy robić to profilaktycznie co tydzień, a gdy mszyce już się pojawiły, czynność powtarzamy każdego dnia do czasu zniknięcia ostatniego szkodnika.

3. Oprysk z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to kolejna skuteczna oręż w walce z mszycami. By przygotować oprysk na bazie sody, dodajemy 1 łyżeczkę białego proszku do 2 litrów letniej wody. Mieszamy lub wstrząsamy, by soda się rozpuściła i połączyła z wodą.

Efekty stosowania oprysku na bazie sody oczyszczonej widoczne są bardzo szybko – najczęściej już po jednym dniu. Po zastosowaniu oprysku warto martwe mszyce spłukać wodą.

Źródło: interia.pl