Jak dbać o słonecznik w doniczce na balkonie? Jakie są rodzaje słoneczników? 6 odmian idealnych na balkon

2024-05-16 9:17

Czy słonecznik może rosnąć w doniczce? Jak dbać o słonecznik w doniczce? Jakie wymagania ma słonecznik? Na balkonie nie sadzimy tych samych odmian słonecznika, które mamy w ogrodzie! Na balkon nadają się jedynie słoneczniki karłowate. Zajrzyj do naszej galerii i zobacz najpiękniejsze odmiany słoneczników. Znajdziesz tam także mnóstwo inspiracji, jak urządzić taras lub balkon, wykorzystując słoneczniki.

Spis treści

 1. Czy słonecznik może rosnąć w doniczce?
 2. Jak sadzić słonecznik na balkonie?
 3. Czy słoneczniki lubią słońce?
 4. Jak dbać o słonecznik w doniczce? Jakie wymagania ma słonecznik?
 5. Jak często podlewać słonecznik?
 6. Nawożenie słonecznika
 7. Słonecznik: odmiany. Jakie są rodzaje słoneczników?
 8. Słoneczniki na balkon. Zdjęcia

Czy słonecznik może rosnąć w doniczce?

Słoneczniki ozdobne możemy z powodzeniem hodować w przydomowych ogrodach. Rośliny wyrastają do kilku metrów wysokości i cieszą nasze oczy charakterystycznymi żółtymi płatkami.

A, co jeśli mieszkamy w bloku i chcemy uprawiać słoneczniki na balkonie? Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Zanim jednak zakupimy słonecznik ozdobny w doniczce, warto dowiedzieć się o nim kilku istotnych rzeczy, przede wszystkim o odmianach i zasadach pielęgnacji.

Jak sadzić słonecznik na balkonie?

Uprawa słoneczników w doniczkach nie jest trudna, ale aby zdrowo rosły i cieszyły nas pięknymi kwiatami, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.

Jak sadzić słonecznik na balkonie? Raz posadzony nie powinien być przesadzany – pamiętajmy o tym, tworząc balkonowe kompozycje. Od razu wybierzmy odpowiedni pojemnik, który nie przewróci się później pod ciężarem słonecznikowych kwiatów.

Jak sadzić słoneczniki w doniczce? Nasiona słonecznika wysiewamy do żyznego i przepuszczalnego podłoża pod koniec kwietnia. Pamiętajmy, by pojemnik lub doniczka na słonecznik były zabezpieczone przed wiosennymi przymrozkami (na przykład wnieśmy go do domu). Możemy także zakupić donice ceramiczne, które są mrozoodporne. 

Innym sposobem sadzenia słoneczników na balkonie jest zakup gotowych sadzonek i wysadzenie ich do pojemników po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Jeśli wybierzemy ten sposób, uważajmy na korzenie, by ich nie uszkodzić.

Czy słoneczniki lubią słońce?

Słoneczniki kochają słońce – aby kwiaty dobrze się rozwijały, potrzebują dobrego nasłonecznienia. Dlatego należy wybrać dla nich słoneczne stanowisko. Najlepsze będą balkony i tarasy o wystawie południowej, gdzie przez większość dnia królować będzie słońce.

Jak dbać o słonecznik w doniczce? Jakie wymagania ma słonecznik?

Zabiegami, o których bezwzględnie musimy pamiętać, dbając o słoneczniki na balkonie, są: systematyczne podlewanie i nawożenie. 

Jak często podlewać słonecznik?

Czy słonecznik potrzebuje dużo wody? Słoneczniki w doniczkach trzeba podlewać codziennie, szczególnie przy upalnej pogodzie. Należy pilnować, aby ziemia w doniczce była zawsze wilgotna (ale nie mokra!), nie powinna zostać przesuszona.

Nawożenie słonecznika

Słoneczniki wymagają częstego nawożenia – mają duże potrzeby pokarmowe. Rośliny uprawiane w doniczkach zasilamy nawet co 10 dni stosując nawozy wieloskładnikowe.

Słonecznik: odmiany. Jakie są rodzaje słoneczników?

Jaka odmiana słonecznika nada się na balkon? Po pierwsze, słoneczniki w doniczce uprawiane na balkonie to inne gatunki niż te, które możemy spotkać w ogrodach.

W domach hoduje się karłowate odmiany słoneczników, a do najpopularniejszych gatunków należą:

 • Double Dandy
 • Italian White
 • Pacino Gold
 • Sunny Smile
 • Sunspot
 • Teddy Bear

Wspomniane wyżej odmiany słoneczników ozdobnych dorastają do wysokości kilkudziesięciu centymetrów, dlatego doskonale sprawdzą się jako ozdoba balkonów i tarasów, a także letnich salonów. 

Słoneczniki na balkon. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Fantastyczna roślina na dywan z kwiatów! Jak dbać o dzwonek dalmatyński?

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy