Jak czyścić meble rattanowe i jak je impregnować! Przywróć im blask, jaki miały w dniu zakupu!

2024-06-06 9:21

Meble z naturalnego rattanu, choć piękne, wymagają większej uwagi, jeśli chodzi o ich konserwację i pielęgnację. Jeśli po zeszłym sezonie nie wyglądają tak, jakbyś sobie tego życzył, trzeba poświęcić im nieco czasu! Dowiedz się, jak czyścić meble rattanowe i jak je impregnować!

Spis treści

  1. Jak czyścić meble rattanowe?
  2. Czym wyczyścić meble z rattanu?
  3. Jak impregnować meble rattanowe? Jak dbać o meble z rattanu?
  4. Meble rattanowe. Zdjęcia

Jak czyścić meble rattanowe?

Rattan to niezwykle wytrzymały materiał, z którego często wykonuje się meble ogrodowe i tarasowe. Niestety, ten naturalny surowiec nie jest wolny od wad. Do największych możemy zaliczyć słabą odporność na wilgoć, niskie temperatury oraz promieniowanie UV.

Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio pielęgnować meble z rattanu. Kluczowe jest zarówno użycie właściwych technik czyszczących, jak i regularna impregnacja.

Czym wyczyścić meble z rattanu?

Jeśli chodzi o czyszczenie mebli rattanowych po zimie, wystarczy, że przetrzemy je suchą ściereczką z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń można lekko zwilżyć ściereczkę i delikatnie potrzeć plamy.

Jeśli to nie wystarczy, skuteczny w walce z uciążliwym brudem okaże się roztwór letniej wody z kwaskiem cytrynowym (4 łyżki na 1 litr wody) lub wodą utlenioną. W takiej miksturze należy dobrze wypłukać ściereczkę z mikrofibry lub delikatną gąbkę, dobrze wycisnąć, a następnie przetrzeć zabrudzone miejsca.

Jak impregnować meble rattanowe? Jak dbać o meble z rattanu?

W dbaniu o meble rattanowe istotna jest również impregnacja. Zazwyczaj wykonuje się ją raz w roku, z końcem lata. Jeśli jednak zapomnieliśmy o zaimpregnowaniu mebli przed zimą, możemy zrobić to wczesną wiosną.

Do konserwacji mebli z rattanu świetnie nadają się różnego rodzaju woski, oleje i impregnaty do pielęgnacji naturalnych mebli.

W sklepach znajdziemy również preparaty stworzone z myślą właśnie o meblach rattanowych. Nie zaszkodzi też pomalować mebla bezbarwnym lakierem lub środkiem o właściwościach hydrofobowych.

Meble rattanowe. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Konserwacja drewna. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z drewna?

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają