Idealna roślina na kwietny dywan przed domem. Jest łatwa w uprawie i szybko rośnie

2023-05-24 15:18

Marzy ci się kwietny dywan na trawniku, ale dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin? W takim razie koniecznie posadź w swoim ogrodzie dzwonek dalmatyński. Ta niewymagająca roślina jest idealna dla początkujących ogrodników. Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować dzwonek dalmatyński.

dzwonek dalmatyński
Autor: getty images

Uprawa dzwonka dalmatyńskiego

Powodów, dla których warto posadzić tę bałkańską roślinę w swoim ogrodzie jest mnóstwo. Przede wszystkim dzwonek dalmatyński jest bardzo wytrzymały – w polskich warunkach poradzi sobie nawet z 23-stopniami na minusie.

Po drugie, dzwonek bardzo szybko rośnie. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu kwietnego dywanu, warto roślinkę posadzić w rozstawie ok. 10 cm x 10 cm. Sadzonki dzwonków dalmatyńskich sadzimy wiosną, po ustaniu ostatnich przymrozków.

Kolejną zaletą dzwonków dalmatyńskich jest ich niewymagająca natura. Rośliny w swoim naturalnym środowisku pokrywa górskie zbocza, skaliste oraz suche tereny. Jeśli chodzi o podłoże, nie będzie więc wybrzydzać, ale najlepiej zapewnić jej żyzną glebę o przepuszczalnej strukturze.

Dzwonek gorzej poradzi sobie rosnąc w mokrych, gliniastych i nieprzepuszczalnych podłożach – takie warunki mogą przyczynić się do gnicia bryły korzeniowej rośliny.

W ogrodach dzwonka dalmatyńskiego najczęściej sadzi się w skalniakach, okolicy płotów, dróżek i murków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by roślinę wysiać do doniczek, pojemników lub bezpośrednio do gruntu (by osiągnąć efekt kwietnego dywanu).

Dzwonek dalmatyński będzie rósł zarówno w nasłonecznionym, jak i zacienionym miejscu, o ile zapewnimy mu ciepło. Jeśli chodzi o podlewanie, to roślinie nie przeszkadza okazjonalne przesuszenie – dużo gorzej radzi sobie natomiast z przelaniem.

dzwonek dalmatyński
Autor: getty images

Kwitnienie dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek dalmatyński zakwita po raz pierwszy na przełomie maja i czerwca. Ponownie gwiazdkowymi fioletowymi kwiatami możemy cieszyć się we wrześniu.

By roślina zdrowo się rozwijała i obficie kwitła, warto dzwonka zasilać nawozami azotowo-potasowymi dwa razy w roku: wczesną wiosną przed kwitnieniem i jesienią, gdy roślina przekwitnie.

Kluczowe w uprawie dzwonków dalmatyńskich są także zabiegi pielęgnacyjne w postaci przycinania pędów po pierwszym kwitnieniu. Wtedy ostrymi nożyczkami ścinamy pędy tuż nad glebą, dzięki czemu dzwonek wytworzy nowe, silne pędy w przyszłości.

Źródło: interia.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE