Czym podlewać grudnika, by pięknie kwitł? Wystarczą dwie tabletki

2024-01-28 12:03

Jedną z nielicznych roślin, które zakwitają późną jesienią i zimą jest grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy. Ten pochodzący z Ameryki Południowej gatunek pod koniec listopada obsypuje się dekoracyjnymi kwiatami. Czym podlewać grudnika, by pięknie kwitł? Jeśli nasz grudnik nie chce wypuszczać pąków, możemy mu w tym pomóc, wspomagając się dwiema popularnymi tabletkami.

Spis treści

  1. Jak dbać o grudnika, aby zakwitł?
  2. Czym podlewać grudnika? Jak pomóc mu zakwitnąć?

Jak dbać o grudnika, aby zakwitł?

By grudnik zakwitł, ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Roślina lubi jasne, rozproszone światło, ale w półcieniu również sobie poradzi. Zdecydowanie trzeba chronić grudnik przed silnym słońcem, które może poparzyć jego liście. Dobrym miejscem dla grudnika będzie więc okno o wystawie wschodniej lub północno-zachodniej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Absolutnie nie rób tego z grudnikiem. Może stracić wszystkie kwiaty

W okresie jesienno-zimowym, a więc w czasie kwitnienia, grudnik wymaga temperatury ok. 15 stopni C. Podlewanie ograniczamy do minimum, ale pamiętamy, by ziemia była stale wilgotna (nie możemy dopuścić do jej wyschnięcia!). Co więcej, grudnik nie lubi, gdy przenosi się go z miejsca na miejsce – zwłaszcza w czasie wypuszczania pąków.

Kiedy zakwita grudnik? Pierwsze kwiaty roślina wypuszcza na przełomie listopada i grudnia. Kwitnienie utrzymuje się przez kilka tygodni, więc pięknie ukwieconym grudnikiem możemy cieszyć się również w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Czasem roślina z różnych powodów opóźnia wypuszczenie pąków, w pełni zakwitając w styczniu lub lutym. Na szczęście istnieje prosty sposób, by ułatwić i „zachęcić” roślinę do pokazania swoich pięknych kwiatów. Wystarczą dwie tabletki, które większość z nas ma w domowej apteczce.

Zobacz też: Gwiazda betlejemska w doniczce. Jak wybrać piękną i zdrową poinsecję? Praktyczne porady

Czym podlewać grudnika? Jak pomóc mu zakwitnąć?

Potrzebujemy jednej tabletki węgla aktywnego i jednej tabletki aspiryny. W przypadku większych okazów możemy użyć dwóch tabletek węgla.

Węgiel rozgniatamy na proszek i posypujemy nim ziemię w doniczce z grudnikiem. Lekko mieszamy go z ziemią. Węgiel poprawia jakość podłoża, ogranicza rozwój bakterii i pleśni, a także wzmacnia korzenie rośliny.

Następnie rozkruszamy tabletkę aspiryny i rozpuszczamy ją w litrze przegotowanej wody. Roztworem podlewamy grudnika aż do zużycia.

Część mieszanki można przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać liście rośliny – nie należy jednak przesadzać, bo grudnik źle znosi przelanie i nadmiar wilgoci.

Tekst: Barbara Ruppel

Przeczytaj również: Gwiazda betlejemska - pielęgnacja. Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście aż do wiosny?