Dywany outdoor, zewnętrzne, tarasowe, zmywalne. Jakie mają zalety? Co warto wybrać?

2020-07-27 13:22 Barbara Ruppel
Dywan balkonowy i tarasowy
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Dywany zewnętrzne są przystosowane do surowych warunków atmosferycznych. Ponadto, dobrze radzą sobie z plamami, są antyalergiczne i łatwe w utrzymaniu czystości

Dywany zewnętrzne różnią się od tradycyjnych modeli, którymi wyścielamy podłogi w salonach, pokojach dziecięcych czy sypialniach. Z racji swojego przeznaczenia dywany tarasowe i balkonowe muszą być odporne na czynniki atmosferyczne przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych. Jak wybrać najlepszy dywan zewnętrzny? Czym charakteryzuje się taki dywan? Czy jest bezpieczny dla maluchów i alergików?

Kupujemy dywany na balkon i taras. O czym pamiętać?

Współczesne tarasy i balkony coraz bardziej przypominają reprezentacyjne salony pod chmurką. Są one ich przedłużeniem, dlatego warto zadbać o odpowiednią aranżację. Oprócz oczywistych elementów jak meble i dodatki w postaci miękkich poduch, oświetlenia i roślinności nie należy zapominać o dywanie. Dywan zewnętrzny podobnie jak jego salonowy odpowiednik ma za zadanie chronić stopy, dawać przyjemne ciepło oraz zapewniać poczucie przytulności i relaksu.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując dywan na taras i balkon? Przede wszystkim liczy się odpowiedni materiał. Unikajmy dywanów z naturalnych materiałów – tego typu modele nie nadają się do warunków panujących na zewnątrz, nie poradzą sobie z deszczem, śniegiem ani upałami. Materiałem idealnym, z którego najczęściej produkuje się dywany zewnętrzne, jest polipropylen. Ten syntetyk doskonale radzi sobie z wilgocią, zmiennymi temperaturami i co najważniejsze: nie wchłania brudu, dzięki czemu jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Wybierając dywan na balkon i taras dobrze jest zastanowić się nad jego rozmiarem. Jeśli chcemy zasłonić nieatrakcyjną posadzkę na balkonie, wybierzmy model, który przykryje całą jego powierzchnię. Jeśli zależy nam na zasłonieniu tylko wybranego fragmentu, np. wejścia na balkon lub taras, przestrzeni pod stolikiem kawowym lub doniczkami, niewielki dywan powinien wystarczyć. Dobrze, by kolor dywanu outdoorowego nie odstawał stylistycznie od reszty balkonowo-tarasowego dekoru. Pamiętajmy, że balkon i taras są przedłużeniami salonu, więc powinny zachować podobny wystrój. Największą popularnością cieszą się dywany zewnętrzne w kolorze szarym (inspirowane stylem skandynawskim), a także modele imitujące orientalne tekstylia z marokańską koniczyną, stylizowanymi motywami roślinnymi i geometrycznymi. Dywan balkonowy może też grać pierwsze skrzypce – sprawdzi się to w szczególności w aranżacjach, gdzie meble i ogólny wystrój są jasne, stonowane i minimalistyczne. Wtedy możemy śmiało postawić na zewnętrzny dywan w intensywnym kolorze.

Dywany zewnętrzne – właściwości, zalety, czyszczenie

Chętnie wybieranym typem dywanów zewnętrznych jest dywan sznurkowy, który jest płasko tkany i pozbawiony runa (włosia). W porównaniu do dywanów salonowych jest twardy i dość sztywny. Wykazuje dużą odporność na zabrudzenia i warunki atmosferyczne, głównie deszcz, śnieg i promienie UV. Jest wytrzymały i nie odkształca się pod naciskiem, dlatego można położyć go w miejscach o natężonym ruchu, np. przedpokoju, tarasie, balkonie itd. Meble ogrodowe nie zostawiają na nim śladów i wgnieceń. Dla osób, które cenią sobie naturalne materiały, ciekawą opcją będzie dywan bambusowy. Materiał ten może nie jest tak trwały i wytrzymały, co polipropylen, ale na balkonie i tarasie zapewni ochronę przed wilgocią, wytrzyma zmiany temperatur i nie zniszczy się tak szybko, jak dywany wyprodukowane z innych naturalnych materiałów.

Dywany zewnętrzne mają wiele zalet, które zawdzięczają w dużej mierze swojej specyficznej konstrukcji i użytym materiałom. Polipropylenowe dywany są antyalergiczne i nie wchłaniają kurzu, nie rozwijają się na ich powierzchni roztocza, bakterie, grzyby i inne szkodliwe mikroorganizmy. Dlatego poleca się je alergikom oraz rodzinom z małymi dziećmi. Większość przeznaczonych na taras i balkon modeli jest wyposażonych w podgumowane spody, które zapobiegają przesuwaniu i ślizganiu się dywanów, co podnosi bezpieczeństwo ich użytkowania. Dywany zewnętrzne nie muszą być zwijane na okres jesienno-zimowy, ale mogą służyć nam przez cały rok, dzięki wytrzymałemu włóknu polipropylenowemu.

Jak czyścić dywan zewnętrzny? Dywany balkonowe i tarasowe ciągle narażone są na kontakt z kurzem, pyłkami, zanieczyszczeniami w powietrzu i plamami, dlatego tak ważne jest, by o nie dbać i regularnie czyścić. W sezonie wiosenno-letnim warto odkurzać je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Raz w miesiącu należy dywan zewnętrzny wyczyścić szczotką i wodą, w przypadku plam można zastosować detergent. Balkonowe dywany nie nadają się do prania w pralce, chociaż nieliczne modele są specjalnie przystosowane do prania w 30 stopniach, należy jednak zapoznać się z instrukcjami producenta. Dywany zewnętrzne można również „wyprać” za pomocą specjalnego proszku do prania na sucho. Dobrym pomysłem jest skorzystanie od czasu do czasu z usług firmy zajmującej się praniem tego typu dywanów. Na rynku dostępne są również tzw. dywany zmywalne, które wyposażone są w specjalne systemy ochrony przed plamami. Zatrzymują one plamy na powierzchni, nie pozwalając płynnym substancjom na przedostanie się do ich wnętrza. Z dywanów zmywalnych łatwo jest usunąć plamy, wystarczy ręcznik papierowy i odrobina wody.

Jak urządzić balkon i taras? Oto kilka inspiracji