Drzwi tarasowe – jak wybrać dobre? Rodzaje drzwi tarasowych i ich właściwości

2020-03-02 12:32

Drzwi tarasowe umożliwiają wyjście do przestrzeni wypoczynku i relaksu, otwarcie widokowe na ogród lub równie atrakcyjne obszary zielone. Taras to dla wielu osób przedłużenie domu, niekiedy to coś więcej niż dodatkowe pomieszczenie. Dzięki dużej powierzchni przeszkleń architektura zyskuje nowy wymiar wzajemnego przenikania wnętrza i tego, co na zewnątrz. Poznajmy podstawowe rodzaje drzwi tarasowych: klasyczne (rozwieralno-uchylne) oraz uchylno-przesuwne, podnoszono-przesuwne i harmonijkowe.

Drzwi tarasowe
Autor: Maria Miklaszewska

Spis treści

  1. Drzwi tarasowe rozwieralno-uchylne
  2. Drzwi tarasowe bezprogowe
  3. Drzwi tarasowe PSK czy HST – rodzaje i sposoby otwierania
  4. Drzwi tarasowe dwu- czy trzyskrzydłowe?

Drzwi tarasowe rozwieralno-uchylne

Dawniej drzwi tarasowe nie różniły się niczym od stosunkowo wąskich, standardowych drzwi balkonowych. Współcześnie, dzięki nowym technologiom produkcji, mogą zamykać otwory coraz to większych rozmiarów. Tradycyjny sposób otwierania drzwi tarasowych to rozwieralno-uchylny. Drzwi otwierają się wówczas do wnętrza (ograniczając swobodę aranżacji tej przestrzeni), mają szerokość na przykład 90 cm, czyli stosunkowo małą, oraz wyposażone są najczęściej w próg.

Warto wiedzieć: w sprzedaży dostępne są także drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz.

Drzwi tarasowe bezprogowe

Szczelina pomiędzy tarasem a podłogą pomieszczenia znajdującego się we wnętrzu przykryta jest najczęściej listwą nazywaną progiem. Oprócz funkcji konstrukcyjnej (usztywnienia ościeżnicy drzwiowej) pełni on również funkcję bariery użytkowej – zabezpiecza przed wnikaniem do pomieszczenia cząstek organicznych: pyłu, kurzu, a nawet większych rzeczy, takich jak liście. To, co od wieków mogło stanowić zaletę, współcześnie bywa traktowane jako niepotrzebna przeszkoda architektoniczna dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej, w tym osób z niepełnosprawnością oraz starszych. Coraz więcej użytkowników stosuje zatem drzwi tarasowe bezprogowe, dzięki czemu eliminujemy również możliwość potknięcia się przy przechodzeniu na taras.

..  Okna tarasowe – przewodnik zakupowy >>>

Drzwi tarasowe PSK czy HST – rodzaje i sposoby otwierania

Pozostałe sposoby otwierania drzwi tarasowych dotyczą przede wszystkim szerszych skrzydeł, których otwieranie rozwieralne byłoby trudne w użytkowaniu. Ich nazwy pochodzą od niemieckich skrótów, które zostały podane w nawiasach i dotyczą systemów okuć:

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne, PSK (skrót od niemieckiego: Parallel-Schiebe-Kipp) lub HKS (skrót od niemieckiego: Hebe-Kipp-Schiebe) – to najpopularniejsze rozwiązanie po oknach rozwieralno-uchylnych ze względu na bardziej przystępną cenę niż HST. Drzwi tarasowe PSK w zależności od producenta mogą mieć maksymalnie szerokość ponad 3 m. Zachodzenie części ruchomej skrzydła za część stałą umożliwia swobodną aranżację wnętrza. Pomimo łatwości otwierania okien PSK wielu producentów obok otwierania manualnego do większych skrzydeł oferuje funkcję wspomagania – tak zwany automat.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, HST lub HS (skrót od niemieckiego: Hebeschiebe-Tür) – to rozwiązanie droższe i bardziej zaawansowane technologicznie, jednak umożliwiające otwieranie skrzydła o szerokości nawet 6,5 m (w przypadku okien z PVC) albo ponad 10 m (okna aluminiowe). Podobnie jak w przypadku drzwi tarasowych PSK możemy wybrać opcję otwierania manualnego lub elektryczny automat.

Drzwi tarasowe harmonijkowo-przesuwne, FS – nazywane także składano-przesuwnymi, umożliwiają otwarcie drzwi składających się z od dwóch do nawet ośmiu skrzydeł. To ciekawe rozwiązania funkcjonalne, jednak w przestrzeni otwierania i zamykania okien nie może znajdować się żaden mebel.

Drzwi tarasowe dwu- czy trzyskrzydłowe?

Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe dostępne są w wersji ze słupkiem lub bez. Druga opcja to rozwiązanie dające większe otwarcie widokowe i umożliwiające swobodniejsze wejście. Drzwi tarasowe trzyskrzydłowe mogą mieć na przykład dwa skrzydła rozwieralne i jedno rozwieralno-uchylne. Pionowe podziały drzwi tarasowych powinny harmonizować z wyglądem elewacji. W tym przypadku optycznie ją podwyższają. Brak słupków (lub pionowych elementów) drzwi tarasowych podkreśla horyzontalny układ bryły.

..  Klamki do okna: przegląd rozwiązań i porady >>>

Tarasy z drewna - zalety
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE