Drzwi balkonowe: jakie wybrać, co trzeba wiedzieć? Poradnik

2020-02-26 11:59

Wąskie, niewygodne, mało estetyczne drzwi balkonowe? To już przeszłość – obecnie projektanci wnętrz stawiają na duże, nowoczesne drzwi na balkon lub taras, które zachwycają designem i stają się sercem pomieszczenia. Na jakie drzwi balkonowe się zdecydować? Co brać pod uwagę i ile to może kosztować? W naszym kompleksowym poradniku rozwiejemy wątpliwości.

Drzwi balkonowe
Autor: KatarzynaBialasiewicz / GettyImages

Spis treści

  1. Drzwi balkonowe: dwuskrzydłowe czy pojedyncze?
  2. Drzwi balkonowe przesuwne – co trzeba o nich wiedzieć?
  3. Drzwi balkonowe: wymiary i standardy
  4. Drewno czy PCV?
  5. Jak zabezpieczyć drzwi balkonowe?
  6. Drzwi balkonowe: cena
  7. Rolety na drzwi balkonowe
  8. Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Drzwi balkonowe: dwuskrzydłowe czy pojedyncze?

Klasycznie otwierane drzwi balkonowe z oknem to jedno z najczęściej wybieranych i najtańszych rozwiązań, zwłaszcza w blokach, gdzie bywa ciasno, a balkony są małe. Z kolei drzwi balkonowe podwójne to świetna opcja w przepadku wyjścia na taras. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim zapewniają dużą wygodę w użytkowaniu i wpuszczają do pomieszczenia mnóstwo światła. Dodatkowo stanowią element dekoracyjny, szczególnie jeżeli za oknem mamy piękne widoki.

Drzwi balkonowe przesuwne – co trzeba o nich wiedzieć?

Warto mieć na uwadze, że podwójne drzwi balkonowe będą w trakcie otwierania zajmować dużo miejsca w pomieszczeniu. Rozwiązaniem tego problemu będą oczywiście drzwi przesuwne, chowane w specjalnych kasetach zamontowanych wewnątrz ściany. Jeżeli to rozwiązanie nie będzie się nadawało do wnętrza, można wybrać opcję drzwi zachodzących na ścianę lub na siebie, przesuwających się po prowadnicach.

Drzwi balkonowe: wymiary i standardy

Jeżeli chodzi o wymiary drzwi balkonowych, opcji jest wiele. Standardowo dla drzwi balkonowych jednoskrzydłowych będzie to 865 x 2200 mm, a dla dwuskrzydłowych 1465 x 2095 mm. Największy wymiar to aż 1765 x 2295 mm, a w przypadku jednoskrzydłowych – 870 x 2310 mm. Projektując dom z drzwiami balkonowymi, trzeba mieć na uwadze Aprobatę Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, która określa maksymalną wielkość okna w budynku.

..  Okna balkonowe: jak wybrać dobre? >>>

Drewno czy PCV?

Zarówno drzwi balkonowe PCV, jak i drzwi balkonowe drewniane będą dobrze spełniały swoją funkcję. Wybór materiału zależy od kilku czynników, a pierwszym z nich będą koszty. Drewno będzie o wiele droższe, więc jeżeli zależy nam na oszczędnościach, postawmy na PCV. Drugim wyznacznikiem stanie się design wnętrza: w bardzo nowoczesnych, chłodnych pomieszczeniach drzwi balkonowe PCV sprawdzą się lepiej niż drewniane, z kolei w stylu skandynawskim, retro, wiejskim – drewniane drzwi balkonowe to niemalże podstawa.

Trzeba mieć na uwadze, że PCV to materiał, który łatwo łapie zabrudzenia, a z czasem żółknie. Drewno będzie zachowywało swoje właściwości przez lata, pod warunkiem że wybierzemy produkt od sprawdzonej, renomowanej marki, która zapewni nam wieloletnią gwarancję.

Jak zabezpieczyć drzwi balkonowe?

Drzwi balkonowe z zamkiem to najlepsze rozwiązania zwłaszcza na tarasach lub w mieszkaniach na parterze. To również niezbędna opcja dla rodziców, którzy obawiają się, że maluch może otworzyć drzwi i wyjść na balkon.

Na rynku możemy wybierać spośród klamek z zamkiem lub tradycyjnych zamków antywłamaniowych z bolcami montowanych pod klamką. Jeżeli zakupiliśmy drzwi bez zamka, wystarczy wezwać fachowca, który dokona montażu (lepiej nie robić tego samodzielnie, bo wymaga to specjalnych narzędzi). Decydując się na nowe drzwi balkonowe, warto postawić od razu na wersję z solidnym zamkiem zamykanym na klucz.

..  Klamki do okna: przegląd rozwiązań i porady >>>

Drzwi balkonowe: cena

W zależności od producenta i rozmiaru drzwi balkonowych zapłacimy za nie od ok. 900 zł (opcja standard, PCV, 90 cm) do 1400 zł. Wersja 200 cm będzie kosztowała od 6000 do 8000 zł.

Cena nie gra roli, a liczy się wyłącznie jakość wykonania? Producenci mają specjalne oferty dla takich klientów. Za drzwi drewniane zapłacimy od 16 000 do nawet 30 000 zł. Co decyduje o tak wysokiej cenie? Przede wszystkim surowiec – na przykład drewno sosnowe. Znaczenie ma również liczba szyb, wymiary oraz sposób otwierania. Zamawiając drzwi balkonowe od najdroższych producentów, możemy wybierać spośród wielu schematów otwierania, kolorów drewnianych ram, a także poprosić o zastosowanie takich rozwiązań jak okucia antywłamaniowe.

Rolety na drzwi balkonowe

Czy wystarczą te, które kupimy od ręki w supermarkecie? To oczywiście wykonalne, ale warto jednak zainwestować nieco więcej niż 300-400 zł. Trzeba pamiętać, że do zasłonięcia jest naprawdę spora powierzchnia, a odsłanianie szyb i zasłanianie powinno być jak najprostsze. Dla nasłonecznionych miejsc dobrym wyborem będą rolety dzień-noc zamontowane na prowadnicach. Powodzeniem cieszą się również rolety w zabudowie (schowane w specjalnych kasetach). Bardziej ekskluzywnym rozwiązaniem będą rolety drewniane, które lepiej zamawiać na wymiar – ich montaż wymaga umiejętności, a koszt to kilka tysięcy złotych. W przypadku zwyczajnych rolet również trzeba się liczyć z wydatkiem od kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Samodzielny wybór odpowiedniego rozmiaru rolet i ich prawidłowy montaż, który zapewni użytkowanie na lata, może okazać się trudniejszy, niż zakładaliśmy. Dlatego warto zapłacić fachowcom – koszt wzrośnie nieznacznie, za to będziemy mieć gwarancję , co w przypadku rolet bywa naprawdę przydatne.

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

Potrzebny będzie odpowiedni klucz, który zakupimy u producenta lub w sklepach internetowych (tak zwany klucz zakrzywiany). Regulację zacznijmy od dolnego zawiasu przy lekkim uchyleniu skrzydła – dokręcenie śruby lekko je podniesie. Następnie wyregulujmy zawiasy górne, dzięki czemu uzyskamy odpowiednią pozycję skrzydła po przekątnej. To pomoże ustawić odpowiednio zarówno drzwi balkonowe otwierane na zewnątrz, jak i te otwierane do wewnątrz.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE