Spis treści
Korzystamy z lata, do wnętrz zapraszamy naturę. Klimatyzację zastępuje nam pachnący ściętą trawą wietrzyk, a zasłony – kurtyna z liści drzew.
Meble ogrodowe (jak) z salonu
Rozwój technologii wyzwolił miłośników spędzania czasu na zewnątrz z okowów plastiku i wikliny. Dziś meble i dodatki ogrodowe dorównują urodą sprzętom salonowym, jednak w przeciwieństwie do nich są odporne na działanie słońca, wiatru i wody (nie tylko deszczówki, ale też wody morskiej i basenowej). Co więcej – meble z metką „outdoor” coraz częściej pojawiają się w aranżacjach wnętrz. Latem wystarczy wynieść je do ogrodu lub po prostu otworzyć dach i rozsunąć ściany (swobodne kształtowanie przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz oraz ich płynne przenikanie się to kolejny gorący trend) i już mamy salon w plenerze!
.. Salon – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Łączymy salon z tarasem
Jak uzyskać efekt płynnego przejścia, by na pierwszy rzut oka nie było widać, gdzie kończy się salon, a zaczyna taras? Po pierwsze – okna. Niech będą jak największe (nowe technologie pozwalają na uzyskanie ogromnej i – co ważne – ruchomej i łatwo otwieranej tafli szkła: największe skrzydło przesuwne może ważyć nawet 400 kg, uchylno-przesuwne są mniejsze, mają skrzydła o wadze dochodzącej do 200 kg).
Druga sprawa – radzą architekci – to wizualne przesunięcie granicy salonu poza obręb domu: można na przykład przedłużyć ścianę domu tak, by osłaniała także taras, można też ograniczyć jego przestrzeń pergolą, murkiem lub żywopłotem, a nawet rzędem donic. Materiały w domu i na zewnątrz winny być blisko spokrewnione lub te same – zjednoczenie będzie jeszcze pełniejsze! Na podłogach sprawdzą się kamień, drewno lub beton, które z posadzki w salonie wyjdą na zewnątrz domu – trzeba pamiętać, by materiał dopasować nie tylko do aranżacji pokoju, lecz także do elewacji budynku.