Dodaj do wody popularny trunek. Tak przedłużysz żywotność tulipanów w wazonie

2023-03-09 11:03

Jak przedłużyć żywotność ciętych tulipanów, by móc cieszyć oczy kolorowymi pąkami nawet przez tydzień? Z pomocą przyjdzie popularny trunek, który większość z nas ma w swoich barkach. Wystarczy zamoczyć w nim łodygi kwiatów.

tulipany
Autor: getty images

Tulipany w wazonie – o tym musisz pamiętać

Istnieje mnóstwo sposobów na przedłużenie życia ciętych kwiatów. W przypadku tulipanów kluczowe jest odpowiednie przygotowanie kwiatów, zanim umieścimy je w wodzie.

Wazon na tulipany powinien być dość duży, ponieważ tulipany lubią przestrzeń. Nie ma dla nich nic gorszego niż tłoczenie się w ciasnym, płytkim wazoniku. Zapewnijmy im więc miejsce do „oddechu”.

Druga rzecz – woda. Cięte tulipany preferują wodę przegotowaną lub odstaną (przynajmniej 24h) w temperaturze pokojowej. Zbyt zimna lub twarda woda prosto z kranu może przyczynić się do szybszego więdnięcia kwiatów.

Gdy przygotujemy wazon z wodą, czas zabrać się za same kwiaty. Zanim zanurzymy łodygi w wodzie, warto wykonać dwie czynności:

  • usunąć dolne liście tulipanów – zanurzone w wodzie mogą zacząć gnić
  • przyciąć łodygę pod kątem 45 stopni – to pozwoli lepiej przyswajać wodę przez kwiaty

Jak często wymieniać wodę w wazonie z tulipanami? Najlepiej robić to codziennie lub co drugi dzień.

Jak przedłużyć życie tulipanów w wazonie?

W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach możemy kupić specjalne preparaty do kwiatów ciętych. Zawierają w swoim składzie specjalne substancje odżywiające i hamujące rozwój szkodliwych drobnoustrojów i procesów gnilnych w wodzie.

Jeśli nie chcemy korzystać ze sklepowej chemii, możemy przedłużyć życie ciętych tulipanów również domowymi sposobami.

Jednym z nich jest zanurzenie łodygi na 30 sekund w kieliszku z wódką. Silny trunek błyskawicznie ożywi więdnące tulipany. Innym sposobem będzie dodanie łyżeczki wódki do wody, w której stoją kwiaty.

Kolejnym trikiem jest dodanie do wody pół łyżeczki cukru lub tabletki aspiryny. Równie ciekawym sposobem, który stosowały już nasze babcie jest wrzucenie do wazonu z wodą kilku miedzianych monet.

Zarówno cukier, aspiryna, jak i monety dodane do wody, w której stoją tulipany powodują wolniejszy rozwój bakterii i pleśni w wodzie. W efekcie kwiaty dłużej utrzymują jędrny i zdrowy wygląd.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE