Czy gwiazda betlejemska lubi dużo wody? Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska długo stała?

2023-12-22 17:12

Gwiazda betlejemska jest absolutnym bestsellerem, uważana jest za typową roślinę świąteczną. Warto jednak zaznaczyć, że jest też bardzo ceniona jako kolorowa roślina pokojowa, która przy odpowiedniej pielęgnacji zachowa kolorowe przylistki aż do wiosny. Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Jak dbać o gwiazdę betlejemską, żeby długo stała? Odpowiadamy.

Poinsecja - jak pielęgnować?

Niewłaściwa pielęgnacja powoduje, że poinsecja już po kilku dniach zaczyna gubić liście. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, zwróć uwagę na jakość rośliny przy zakupie. Zdrowe poinsecje mają gęste, nieuszkodzone liście i żółtozielone pąki kwiatowe pomiędzy kolorowymi przylistkami.

Zwróć uwagę na ekspozycję gwiazdy betlejemskiej w sklepie. Powinny być wystawione bez opakowania, stać w odstępach, w ciepłym, jasnym miejscu, oddalonym od przeciągów. Gleba nie powinna być ani sucha, ani mokra.

Jak przewieźć poinsecję do domu?

Gwiazda betlejemska jest rośliną tropikalną, a te nie lubią temperatur poniżej 12°C i przeciągów. W chłodne, wietrzne dni zawiń starannie poinsecję w kilka warstw papieru i jak najszybciej przewieź ją do domu.

Gdzie najlepiej postawić gwiazdę betlejemską?

Poinsecja pochodzi z Meksyku, dlatego potrzebuje słońca i ciepła. Idealna dla niej temperatura waha się pomiędzy 15 a 22°C.

W Polsce nawet bezpośrednie światło słoneczne z okna wychodzącego na południe jest dla niej odpowiednie, ponieważ nie jest zbyt silne. Pamiętaj, by unikać przeciągów. Podczas wietrzenia najlepiej przenieść roślinę do innego pokoju.

Poinsecja
Autor: serwis prasowy marki Stars for Europe

Poinsecja - podlewanie, co ile podlewać gwiazdę betlejemską?

Poinsecja nie powinna być ani całkowicie przemoczona, ani przesuszona, choć zbyt duża ilość wody jest gorsza niż jej brak. Nie jesteś pewna, czy należy podlać gwiazdę betlejemską? Wykonaj tzw. test palca. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 2 cm, roślina potrzebuje wody.

Możesz też podnieść roślinę wraz z doniczką. Jeśli jest lekka, podlej ją. Częstotliwość podlewania zależy od stanowiska, temperatury otoczenia i wielkości rośliny. Może się okazać, że potrzebne jest codziennie podlewanie lub co dwa - trzy dni wodą o temperaturze pokojowej.

Roślinę możesz podlewać konewką od góry. Inną metodą jest zanurzanie bryły korzeniowej na kilka minut w wodzie o temperaturze pokojowej.Wystarczy raz w tygodniu.

Stosując którąkolwiek z tych metod, pamiętaj, aby woda nie stała w doniczce. Jej nadmiar należy odlać nie później niż 15 minut po podlaniu.

Poinsecja
Autor: serwis prasowy marki Stars for Europe

Czym nawozić gwiazdę betlejemską?

Gdy kupujesz gwiazdę betlejemską w listopadzie lub grudniu, gleba jest już wzbogacona o składniki odżywcze, co oznacza, że nie ma potrzeby nawożenia rośliny w okresie kwitnienia. Regularnie nawóz jest zalecany, gdy chcesz cieszyć się poinsecją przez cały rok.

Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska ponownie zakwitła?

Teoretycznie można sprawić, by poinsecja zakwitła ponownie, choć wymaga to sporo wysiłku i roślina rzadko wygląda tak efektownie, jak na początku. Jednak nawet gdyby miała nie zakwitnąć, nie warto się jej pozbywać.

Po przycięciu pod koniec okresu kwitnienia gwiazda betlejemska zamienia się w bujną, zieloną roślinę, która w cieplejszych miesiącach bardzo dobrze sobie radzi na zewnątrz.

Przeczytaj też: Gwiazda betlejemska w doniczce. Jak wybrać piękną i zdrową poinsecję? Praktyczne porady

Kompozycja z gwiazdą betlejemską
Nasi Partnerzy polecają