Ciężki i mokry śnieg może zniszczyć rośliny w ogrodzie. Żeby je ochronić, sięgnij po miotłę

2022-12-02 12:21

Śnieg zimą jest dla ogrodu pożyteczny - otula rośliny kołderką. Ale czasem może też poczynić zniszczenia wśród roślin, szczególnie gdy jest go dużo, jest mokry i ciężki. Sprawdź, co zrobić, żeby śnieg nie zniszczył roślin w ogrodzie.

Śnieg w ogrodzie
Autor: GettyImages Zalegający na roślinach śnieg może być powodem ich uszkodzeń

Śnieg pokrywający białą kołderką rosnące w ogrodzie rośliny, chroni je przed mrozem, pozwalając im przetrwać bez szkody do wiosny. Zapewnia też wilgoć glebie. Cieszmy się więc ze śnieżnej zimy! Ale śnieg może też stać się problemem i przyczyniać do uszkodzeń roślinności. Kłopotliwy staje się śnieg zalegający na drzewach i krzewach.

Pod naciskiem zalegających czap ciężkiego, mokrego śniegu gałęzie drzew i krzewów odchylają się, wyginają, a nawet wyłamują, powodując deformację roślin. Szczególnie niebezpieczny jest śnieg dla roślin zimozielonych (zwłaszcza o kolumnowym pokroju), których liście lub igły pozostają na roślinach przez zimę – na nich zatrzymuje się więcej białego puchu niż na bezlistnych pędach innych gatunków.

Spis treści

  1. Co zrobić, by śnieg nie niszczył roślin?
  2. Uwaga na śnieg spadający z dachu!
  3. Jak postępować z rośliną uszkodzoną przez śnieg?

Co zrobić, by śnieg nie niszczył roślin?

Jeśli chcemy nasze ulubione ogrodowe krzewy i drzewa uchronić przed niszczącym działaniem śniegu, musimy działać! Za każdym razem, gdy tylko spadnie śnieg, wybierzmy się do ogrodu zaopatrzeni w miotłę. To doskonałe narzędzie, za pomocą którego będziemy strząsać śnieg z gałęzi. Nie czekajmy aż śnieg zamarznie na pędach. Usuwajmy biały puch systematycznie po każdym opadzie, nawet gdy jest on niewielki. Pamiętajmy tylko, żeby nie walczyć ze śniegiem zbyt intensywnie – strzepujmy go delikatnie, by nie uszkodzić kruchych (od działania mrozu) gałązek.

Krzewy zimozielone o pokroju kolumnowym musimy jeszcze jesienią, przed nastaniem zimy, owinąć sznurkiem, by uniknąć ewentualnej deformacji korony. W przypadku dużych drzew warto przywiązać sznurkiem konary rosnące pod dużym kątem od pionu, bowiem zalegający śnieg może je wyłamać.

Uwaga na śnieg spadający z dachu!

Na śnieg spadający z dachu narażone są drzewa, krzewy i byliny, które posadziliśmy blisko elewacji budynku. Tak może się stać, gdy dach jest wysoki i spadzisty, a opady intensywne. Śnieg zsuwa się z dachu ze sporą siłą spada wprost na rośliny, często powodując ich połamanie. Szczególnie wrażliwe są odmiany kolumnowe, które pod naporem mas śniegu mogą nawet ulec rozłamaniu.

Lepiej nie sadzić takich roślin blisko domu (kłania się mądre planowanie nasadzeń w ogrodzie!). Jeśli to możliwe, spróbujmy przesadzić je w inne miejsce. A jeśli nie – rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych stelaży ochraniających rośliny przed śniegiem.

Jak postępować z rośliną uszkodzoną przez śnieg?

Jeśli zdarzyło się, że pod wpływem ciężaru śniegu gałęzie rośliny wygięły się ku ziemi, możemy je spróbować uratować. Po otrząśnięciu śniegu z pędów unieśmy je i dość ciasno obwiążmy sznurkiem. Jest możliwe, że roślina odzyska ładny pokrój.

Jeśli któraś z gałęzi wyłamie się pod ciężarem śniegu, trzeba ją odciąć, żeby dalej nie rozrywała drzewa czy krzewu. Zróbmy to w suchy, ale nie mroźny dzień.

Przeczytaj też:

Balkon jesienią i zimą - inspiracje. Kwiaty na balkon na jesień i zimę >>>

Kwiaty zimowe, które warto mieć w ogrodzie i w wazonie. Podpowiadamy, z czego zrobić bukiet zimą >>>

Zima w ogrodzie. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Nasi Partnerzy polecają