Balkon jesienią i zimą - inspiracje. Kwiaty na balkon na jesień i zimę

2021-09-13 9:54

Co zrobić, by aranżacja balkonu była ładna jesienią i zimą? Kilka inspiracji na balkon, o którym najczęściej wraz z końcem ciepłych dni zapominamy. Warto to zmienić, zobaczcie jak można udekorować balkon po sezonie. Jesienne inspiracje na balkon i taras.

Czy aranżacja balkonu może być ładna jesienią i zimą? Czy warto zadbać o balkon w tym czasie? TAK! Po posezonowym uprzątnięciu balkonu czy tarasu z pelargonii i leżaków, zazwyczaj zapominamy o nich do wiosny i stoją puste. Nie musi tak być! Możemy sprawić, by aranżacja balkonu była atrakcyjna nawet w chłodne dni. Podpowiadamy jak wykorzystać przestrzeń balkonu i tarasu również w tym okresie i jak zadbać o jej atrakcyjny wygląd jesienią i zimą. Jesienne inspiracje na balkon: podrzucamy wam kilka dobrych pomysłów.

Balkon jesienią i zimą - atrakcyjne miejsce do wypoczynku

Balkon jesienią i zimą - do czego w tym czasie ich ładna aranżacja może się przydać? Jeżeli nasz balkon będzie również po sezonie atrakcyjnym miejscem, to sami chętnie w cieplejsze dni wyjdziemy na parę chwil odetchnąć świeżym powietrzem. Ładny, oddalony od ulic i dobrze zabezpieczony taras może być dobrą alternatywą na zimowe werandowanie niemowlaka, a my w tym czasie możemy przewietrzając mieszkanie wykonywać prace domowe. Do czasu przymrozków na balkonie czy tarasie możemy przechowywać okresowo warzywa i owoce zwalniając miejsce w lodówce. Zimą w przypadku małego mieszkania nie musimy rezygnować z choinki – możemy postawić ją udekorowaną na balkonie (światełka powinny być przystosowane do użytkowania na zewnątrz) i cieszyć się jej widokiem dłużej niż zwykle - będzie w lepszej kondycji niż w domu. To tylko klika argumentów za tym, by wykonać jesienną aranżację balkonu.

Przeczytaj też: Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę? >>>

Kwiaty na balkon na jesień i zimę

Jak zorganizować taki pełnosezonowy balkon? Zawsze w aranżacji balkonu, także jesiennej i zimowej, warto zainwestować w roślinność. W przypadku balkonów z funkcją całoroczną część roślin  powinna być zimozielona. Nawet w typowych skrzynkach balkonowych odporne odmiany iglaków i byliny o ciekawych liściach przetrzymają zimę. Warto jednak zakupić pojemniki jak największe, wyłożyć od wewnątrz ociepleniem (np. folią bąbelkową), wypełnić dobrą ziemią i pamiętać o regularnym podlewaniu przy dodatnich temperaturach, także zimą.

Nie przegap: Balkon zimą też może być atrakcyjny! Pomysły na zimowe dekoracje balkonu >>>

Na balkonie czy tarasie wygodnie jest łączyć iglaki z kwiatami sezonowymi - po ich przekwitnięciu nie zostają nam puste skrzynki i nie musimy kupować tak dużych ilości ciągle to nowych kwiatów. W aranżacji balkonu możemy postawić także parę stojących donic, puścić zimozielony bluszcz po barierce lub ścianie. Innym pomysłem na jesienne inspiracje na balkon są drzewa w odmianie karłowatej. Dobrze prezentują się na balkonach małe drzewka - po opadnięciu liści można je dekorować światełkami. Zasadzone w skrzynkach trawy ozdobne pięknie się przebarwiają, nie trzeba ich ścinać aż do wiosny, a szron zimą dodaje im urody. Miejsce letnich kwiatów na balkonie mogą jesienią zastąpić chryzantemy - wytrzymują nawet lekkie mrozy bądź wrzosy, które po wyschnięciu nie tracą koloru. Wykonując aranżacje balkonu warto zainwestować w lampki ledowe zasilane energią elektryczną - nawet zimą w słoneczne dni będą świecić i dawać przyjemny nastrój i sprawią, że aranżacja balkonu czy tarasu nabierze uroku.

Jesienny piknik
Autor: GettyImages A może tak zrobić w ogrodzie jesienny piknik? Dobierzmy kolory poduszek i naczyń do przebarwiających się jesiennych liści

Inspiracje aranżacji balkonu na jesień i zimę

Ustawiona na balkonie czy tarasie w pobliżu okna donica z kosodrzewiną i karmnikiem na patyku bądź przyniesiony ze spaceru konar z zawieszonym pokarmem w kulce zainteresuje na pewno ptaki i będziemy je mogli z bliska obserwować. Interesująco wygląda niewielki pieniek, nie musimy go chować na zimę - przyda się jako okazjonalny stołek. Aranżacja balkonu jesienią może mieć też praktyczne zastosowanie. Balkon możemy zamienić w spiżarnię. Jeśli mamy balkon osłonięty od deszczu warto przechowywać na nim zakupione w większych ilościach warzywa i owoce - wyglądają bardzo dekoracyjnie w zwykłych drewnianych bądź pomalowanych skrzynkach. W zasięgu wzroku osoby przebywającej w pokoju można tworzyć na balkonie w stojącym wiklinowym płaskim pojemniku sezonowe kompozycje z dyni, gałęzi jarzębiny, szyszek.Tak zagospodarowany balkon poza funkcją użytkową zachęci do odsłonięcia firan powiększając nam optycznie i uatrakcyjniając także salon.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień