Aranżacja ogrodu: romantyczny zakątek i wiklina

2015-07-08 15:10

Aranżacja romantycznego ogrodu, w którym rośliny rosną swobodnie a nie pod linijkę, starodrzew tworzy piękną i dającą cień w upalne dni oprawę, a wiklinowe meble i dodatki wprowadzają nastrojowy klimat. Taki ogród staje się przedłużeniem salonu i doskonałym miejscem na letnie przyjęcia.

Romantyczny ogród pani domu traktuje latem jak dodatkowy salon. Gdy tylko pogoda pozwala, w ogrodzie wypoczywa po pracy i przyjmuje gości. Aranżacja ogrodu jest nastrojowa i pełna romantyzmu. Dzięki nagromadzeniu zieleni w ogrodzie panuje wspaniały mikroklimat, cisza i spokój. Jeśli chcesz mieć ogród w stylu romantycznym, sadźmy więc rośliny, gdzie się tylko da. Tak urządzony ogród warto potraktować jak wnętrze domu. Można nawet wystawić meble tapicerowane, które wśród roślin wyglądają niesamowicie. Oczywiście gdy pada, takie meble trzeba schować. Kwiecista tapicerka oraz takie poduchy wyściełające wiklinowe fotele i kwiaty w wazonach tworzą swoisty „ogród w ogrodzie” i świetnie pasują do stylu romantycznego. Pogłębiają wrażenie przepychu przyrody w ogrodzie i integracji z nią domu.

Romantyczny ogród: wiklinowe meble i piękne dekoracje

Uzupełnieniem nastrojowej aranżacji ogrodu są meble ogrodowe, głównie wiklinowe, a także ładne i praktyczne dodatki. Kosze i koszyki służą do ozdoby i transportu… naczyń do ogrodu. Pani domu sprytnie dopasowuje do nich tace lub robi zapewniające stabilność wypełnienie m.in. z grubszej sklejki ciekawie pomalowanej lub oklejonej folią samoprzylepną. W romantycznym ogrodzie podczas letniej biesiady sprawdzą się też naczynia w kwiaty. Efektownie prezentują się podawane na nich owoce – nie wymagają już żadnej oprawy. W ogrodzie podczas przyjęcia ładnie będzie też wyglądać kolorowe szkło, np. kryształowe kieliszki, dzbanek na wodę, szklanki... Gdy przychodzą goście na stole w ogrodzie stwórz ze szklanych naczyń barwne „niekomplety”. To, co w szkle, też cieszy oko. Do lemoniady czy ponczu wrzuć miętę, plasterki cytrusów, kawałki owoców. W kostkach lodu warto też zamrozić wiśnie albo zioła, by efektownie wyglądały na stole podczas przyjęcia w romantycznym ogrodzie.

Kwiaty cięte w ogrodzie? Oczywiście! Można dekorować nimi stoliki, balustrady, parapety oraz dom wewnątrz. Kwiaty efektownie prezentują się w wazonach-kulach, bo pięknie załamuje się na nich światło.

Jeśli chcesz pomalować wiklinę, możesz użyć farby alkidowej, która doskonale zabezpiecza wiklinę przed wilgocią. Używaj twardego pędzla z włosia, by wprowadzić farbę w każdy kącik splotów. Nakładając pierwszą warstwę, rozcieńcz farbę – lepiej pokryje sploty. Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę farby, już nierozcieńczonej. To wystarczy.

Sprawdź też: domowe sposoby jak czyścić wiklinę

Jak wybrać kolor mebli do aranżacji ogrodu? Oczywiście, wszystko zależy od upodobań. Warto spojrzeć na swój ogród, taras, balkon. Co rośnie na rabatkach czy w doniczkach, jak kwitnie? Jakie odcienie zieleni znajdziesz wokół? Jeśli wolisz spokojniejsze połączenia, wybierz podobne tonacje, łącz barwy na zasadzie „ton w ton”. To zawsze wyjście bezpieczne w każdej aranżacji. Lubisz kontrasty? Zdecyduj się np. na amaranty czy turkusy, by ogrodowe sprzęty się wyróżniały i stanowiły mocny akcent całej aranżacji ogrodu.

Jak urządzić kącik jadalniany na tarasie: wideo

Głównym punktem podczas wspólnego biesiadowania na balkonach, tarasach i w ogrodach jest stół. Podpowiadamy, jak urządzić kącik do biesiadowania na tarasie i co wykorzystać do dekoracji letniego stołu. Jak zatem udekorować stół na tarasie? Obejrzyjcie podpowiedzi stylistki.