Aranżacja balkonu w bloku - 20 pomysłów na piękny mały balkon [INSPIRACJE]

2022-03-11 18:30

Aranżacja balkonu w bloku może być wspaniałą przygodą i doskonałym sposobem na stworzenie przytulnego zakątka, w którym będziemy mogli odpocząć po długim, wyczerpującym dniu. Dobrze przemyślany pomysł na balkon może znacznie ułatwić proces aranżacji, ale jeśli wciąż zastanawiasz się, jak urządzić balkon w bloku - koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim praktyczne rady dotyczące aranżowania balkonowej przestrzeni. 

Spis treści

 1. Aranżacja balkonu w bloku - od czego zacząć?
 2. Pomysł na balkon - modny i funkcjonalny
 3. Jaka podłoga na balkon jest najlepsza?
 4. Jak urządzić balkon w bloku? 
 5. Aranżacja balkonu: wybieramy kwiaty balkonowe
 6. Kwiaty na balkon - o czym pamiętać?
 7. Balkon - inspiracje i aranżacje. GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja balkonu w bloku - od czego zacząć?

Co powinno znaleźć się na balkonie? Gdy minie już czas przymrozków, wystawmy na balkon rośliny pokojowe, które lubią duże nasłonecznienie. Dzięki nim balkon w bloku zyska ładną, zieloną oprawę. Oczywiście urządzając balkon kaskadę zieleni koniecznie uzupełnijmy barwnymi plamami jednorocznych kwiatów balkonowych.

Funkcjonalna aranżacja balkonu zakłada nie tylko obecność zielonych roślin czy kwiatów, ale również balkonowych mebli, a dokładnie stolika i krzeseł. Jeśli mały metraż nie pozwala na duży blat z kilkoma krzesłami, możemy zdecydować się na ławkę i mały, składany blat (np. przytwierdzany do barierek). Możliwości jest mnóstwo!

Pomysł na balkon - modny i funkcjonalny

Planując aranżację balkonu w bloku, potraktuj go jako dodatkowe pomieszczenie. Określ, na uzyskaniu jakiego efektu ci zależy i czego oczekujesz względem tego miejsca. Czy balkon ma być wyłącznie przestrzenią dekoracyjną zapełnioną kwiatami, czy może cichym zakątkiem, w którym będziesz mógł się zrelaksować i nabrać sił? 

Przyjrzyj się swojemu balkonowi i określ skalę prac, które trzeba będzie wykonać: aranżacja balkonu z twoich snów może wymagać zatrudnienia ekipy remontowej, ale wcale nie musi. Powinieneś racjonalnie określić, jakie prace możesz wykonać samodzielnie i czy istniejące elementy wyposażenia balkonu jeszcze się przydadzą. Może się okazać, że stare meble ogrodowe wymagają tylko odmalowania, a kwiatom przydadzą się nowe, modne osłonki

By stworzyć miły i przytulny balkon nie trzeba wiele. Wystarczy, że wybierzesz kilka drobiazgów i kwiatów. Jeśli masz miejsce, urządź na swoim balkonie kącik relaksacyjny, ustaw meble ogrodowe i koniecznie zadbaj o oświetlenie balkonu. Przepis na ładną aranżację balkonu w bloku jest naprawdę banalny: wystarczą ładne przedmioty, optymistyczne kolory i pachnące kwiaty balkonowe oraz ciekawe rośliny. 

Jaka podłoga na balkon jest najlepsza?

Ponieważ balkon i taras to miejsca narażone na szkodliwe działanie deszczu, mrozu i promieniowania UV, a więc warunków atmosferycznych, będzie wymagał zastosowania trwałych i odpornych na te czynniki pogodowe materiałów. Jaką podłogę położyć na balkonie? 

1. PŁYTKI KLINKIEROWE - klinkier to materiał o najwyższej wytrzymałości na wysokie ujemne i dodatnie  temperatury. Jest też bardzo odporny na uszkodzenie mechaniczne, a jego intensywna barwa nie zmienia się latami. 

2. DREWNO - do stosowania na zewnątrz nadają się tylko twarde i odporne na warunki atmosferyczne gatunki drewna. Najpopularniejsze to modrzew i egzotyczne odmiany. Możesz je kupić w formie desek lub deszczułek. Przykręca się je do podłoża śrubami lub układa na zatrzask (mocowanie jest niewidoczne). 

3. SZTUCZNA TRAWA - wykładziny z tworzyw sztucznych układa się na już wykończonej posadzce. Są niedrogie, a wybór kolorystyczny – ogromny. Polecamy te na podłożu z miękkiej pianki – by na nich usiąść, nie trzeba podkładać poduszek. Faktura zaś, np. trawy, sprawia, że materiał nie jest śliski. Wykładzinie nie szkodzi deszcz, ale po sezonie powinno się ją przechować w pomieszczeniu

Jak urządzić balkon w bloku? 

Nieważne, czy dysponujesz małym i wąskim balkonem, czy przestronnym prostokątem, na którym możesz urządzać małe przyjęcie. Każdy balkon w bloku można zaaranżować w ciekawy sposób - i stworzyć intymną przestrzeń do odpoczynku. Aranżacja balkonu nie jest trudna, jeśli dobrze ją przemyślisz.

Od czego zacząć? Najpierw wyrzuć niepotrzebne rzeczy i uporządkuj przestrzeń balkonu, wyczyść balustradę balkonową i jeśli tego wymaga - pomaluj ją, umyj parapety zewnętrzne, sprawdź stan podłogi na balkonie. Możesz odnowić stare płytki na balkonie lub ułożyć na nich gotowe panele drewniane przeznaczone na balkon.

Czasami wystarczą proste pomysły, by balkon stał się atrakcyjny i zadbany. Jeśli masz balkon w bloku i chcesz stworzyć na nim zaciszny zakątek, nie tylko ładny, ale i zasłonięty przed wzrokiem sąsiadów możesz powiesić na balkonie tkaninę np. przymocowaną do balustrady, osłonkę w formie maty bambusowej, trzcinowej, czy wiklinowej.

Jeśli tylko masz miejsce postaw na balkonie pergolę z doniczką i posadź pnącza. Gotową kupisz w markecie budowlanym, jeśli lubisz majsterkować możesz ją wykonać samodzielnie. Do drewnianej donicy dorób podpory, mogą być z siatki, sznurka, wikliny.

Jeśli masz mały balkon w bloku i brakuje ci miejsca na postawienie mebli, przytwierdź do ściany lub balustrady składany blat. Także mały stołek postawiony w narożniku balkonu, pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Sprawdzone pomysły na balkon to zawsze atrakcyjne, dobrane kolorystycznie donice. Na mały balkon w bloku wybieraj wąskie, raczej podłużne doniczki, które ustaw wzdłuż ścian, balustrady, czy zawieś w formie skrzynek na zewnątrz balkonu. Możesz też zdecydować się na sztuczną trawę, to pomysłowy i przyjemny sposób na zielony dywan na balkonie.

Aranżacja balkonu: wybieramy kwiaty balkonowe

Do pełni szczęścia na pięknym balkonie brakuje roślin. Kwiaty balkonowe można hodować w skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradzie lub ustawionych na podłodze, w donicach i pojemnikach. Zieleń na balkonie stworzy relaksujący klimat.

Najpopularniejsze kwiaty na balkon to pelargonie. W sklepach ogrodniczych czy supermarketach jest ich ogromny wybór. Pelargonie na balkon to rośliny odporne na suszę, podmuchy wiatru, a przy tym są bardzo łatwe w uprawie.

Jeśli zależy nam na kaskadzie kwiatów wybierzmy rośliny na balkon o zwisających pędach, np.:

 • pięknie i kolorowe surfinie,
 • lobelie,
 • petunie,
 • bakopę,
 • fuksje.

Można je sadzić pojedynczo w doniczkach wiszących, sprawdzą się też w skrzynkach balkonowych.

Kwiaty na balkon - o czym pamiętać?

 • Jeśli masz balkon w bloku to przed sezonem trzeba go posprzątać. Zeszłoroczne skrzynki balkonowe i doniczki dokładnie umyj wodą z detergentem i wysusz. Na dnie doniczek ułóż drenaż (żwir i piasek), na to wsyp odpowiednią ziemię wymieszaną z nawozem długo działającym. Tak przygotowane skrzynki i donice obsadź kwiatami balkonowymi.
 • Dopasuj kwiaty balkonowe do warunków panujących na twoim balkonie. Nie sadź pnączy i gatunków kwiatów balkonowych o wiotkich łodygach, jeśli balkon jest wietrzny. Od południowej strony pięknie będą kwitły na balkonie petunie, pelargonie, nagietki i lobelie. Północna strona balkonu to dobre miejsce na takie kwiaty balkonowe, jak: bratki, werbeny i niecierpki.
 • Aby balkon w bloku był atrakcyjny przez cały czas, gdy jedne kwiaty przekwitną, zastąp je innymi lub od razu sadź takie kwiaty balkonowe, którym po kwitnieniu pozostaną efektowne liście.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Balkon - inspiracje i aranżacje. GALERIE ZDJĘĆ

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jak urządzić balkon, zajrzyj do naszych galerii zdjęć. Znajdziesz tam przykłady modnych i pomysłowych aranżacji balkonów. Na pewno znajdziesz coś dla siebie! 

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE