10 błędów w pielęgnacji roślin doniczkowych. Popełnia je większość z nas

2023-02-09 14:52

To normalne, że zaczynając przygodę z uprawą roślin domowych popełnimy kilka błędów pielęgnacyjnych. Niestety, niektóre z nich mogą osłabić roślinę, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do jej śmierci. Poniżej przygotowaliśmy listę najczęstszych błędów i wskazówki, jak ich uniknąć.

przesadzanie roślin
Autor: getty images

1. Przelanie rośliny

To jeden z grzechów głównych początkujących miłośników roślin. Większość gatunków dużo lepiej znosi przesuszenie niż przelanie.

Dlaczego? Pod wpływem nadmiernej wilgoci korzenie roślin zaczynają gnić – bardzo trudno jest uratować roślinę, kiedy jej system korzeniowy uległ przegniciu lub uszkodzeniu.

Co więcej, nadmierna wilgoć podłoża może wywoływać pleśń i choroby grzybowe roślin, które są dla nich bardzo niebezpieczne.

2. Przesuszenie rośliny

Osoby zabiegane lub które zwyczajnie zapominają o regularnym podlewaniu roślin powinny zacząć uprawę roślin w domu od gatunków odpornych na przesuszenie. Tak zwane „żelazne rośliny” to m.in. zamiokulkas, sansewieria czy sukulenty.

3. Brak dostępu do światła

Istnieją rośliny cieniolubne, którym nie przeszkadza słaby dostęp do światła, jednak większość gatunków potrzebuje promieni słonecznych, by rosnąć i się rozwijać (bez słońca nie ma fotosyntezy!). Dlatego warto ulokować rośliny w miejscu, które jest dobrze oświetlone.

4. Bezpośrednia ekspozycja na słońce

Rośliny potrzebują światła, ale bardzo nie lubią bezpośredniej ekspozycji na słońce. Silne promieniowanie jest w stanie poparzyć rośliny – brązowo-żółte plamy to jeden z negatywnych skutków długiej ekspozycji na słońce.

Większość z roślin preferuje światło rozproszone. Dlatego, jeśli mamy okno wschodnie lub południowe, lepiej ulokować rośliny kilka metrów od niego, a nie bezpośrednio na parapecie.

5. Zbyt suche powietrze

Wiele roślin uprawianych przez nas w domach to gatunki tropikalne, które oprócz ciepła preferują wilgotne powietrze. Zbyt suche może im zaszkodzić.

Dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w nawilżacz powietrza lub postawić obok doniczki z rośliną pojemnik z wodą – parując, woda będzie nawilżać przestrzeń wokół rośliny.

6. Brak warstwy drenażowej w doniczce

Wspominaliśmy już o przelewaniu roślin. W parze z tym błędem idzie najczęściej brak warstwy drenażowej w doniczce. Odpowiedni drenaż to must have. Bez niego woda będzie kumulować się w dolnych partiach doniczki i powodować gnicie korzeni, zamiast spływać przez otwory na podstawkę.

Dobrą praktyką jest wykładanie wolnych warstw doniczki warstwą keramzytu lub innego materiału drenażowego. I koniecznie należy sadzić rośliny w doniczkach z otworami na spodzie!

7. Nieprzycinanie liści i pędów

Wiele osób zaczynających przygodę z uprawą roślin obawia się przycinania liści czy pędów w obawie przed uszkodzeniem rośliny.

Prawda jest jednak taka, że zabieg przycinania w wielu przypadkach pobudza wzrost rośliny i motywuje ją do kwitnienia lub szybszego wzrostu.

To również ważne w przypadku chorych liści i pędów. Jeśli zauważymy, zwiędnięty liść lub zgniłą łodygę, należy koniecznie je odciąć. Zostawiając je możemy narazić roślinę na wizytę szkodników lub choroby grzybowe.

8. Brak regularnego przesadzania

Rośliny pobierają z podłoża składniki odżywcze i minerały potrzebne do ich wzrostu i rozwoju. Niestety, po jakimś czasie ziemia ulega wyjałowieniu, dlatego tak ważne jest, by co jakiś czas przesadzać rośliny.

Zawsze powinniśmy przesadzać rośliny, gdy przynosimy je do domu ze sklepu – w większości przypadków podłoże produkcyjne (sklepowe) jest kiepskiej jakości i jest pozbawione składników odżywczych.

Przesadzanie jest ważne również wtedy, gdy korzenie rośliny nie mają miejsca w doniczce, by dalej się rozwijać. Co ile przesadzać rośliny? Młode rośliny warto przesadzać co rok na wiosnę, natomiast starsze, kilkuletnie co 2-3 lata.

9. Wychłodzenie roślin

Tropikalne rośliny uprawiane w domach nie znoszą przeciągów i niskich temperatur. Bardzo łatwo jest je przemrozić – zwłaszcza zimą.

Jeśli w chłodne miesiące chcemy otworzyć okno na kilka minut, warto na czas wietrzenia zdjąć z parapetu rośliny (lub odsunąć je od okna).

Podobnie w przypadku transportu jesienią i zimą – jeśli decydujemy się na zakup rośliny w tym czasie, poprośmy sprzedawcę o zapakowanie rośliny we włókninę lub szczelny papier.

Możemy też zabrać ze sobą kartonowe pudło i w nim transportować rośliny, chroniąc je przed podmuchami zimna.

10. Za dużo nawozu

Warto regularnie nawozić rośliny. Niestety, bardzo łatwo jest z tym przesadzić. Zbyt duże dawki nawozu mogą negatywnie odbić się na stanie systemu korzeniowego (np. może wywołać nadmierne zasolenie podłoża i w efekcie uszkodzić korzenie!).

Zanim zaczniemy stosować konkretny nawóz, warto przeczytać wskazówki producenta dotyczące dawkowania nawozu.