Malowanie sufitu. Jak malować sufit? Poradnik DIY

 Malowanie sufitu

Dowiedz się, jak sprawnie i bezproblemowo pomalować sufit

Fot. GettyImages

Jak pomalować sufit, by remont poszedł gładko i sprawnie? Podpowiadamy, jak w prosty sposób dobrze pomalować sufit i jak poradzić sobie z malowaniem zacieków na suficie.

Malowanie sufitu nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jeśli jednak podejdziemy do tego z głową, możemy w prosty sposób skrócić sobie czas remontu i ułatwić samą czynność malowania. W tym celu warto skorzystać z naszych sprawdzonych porad.

Jak malować sufit?

Sufit możemy pomalować wałkiem, pędzlem albo pistoletem do malowania natryskowego. Amatorzy najszybciej zrobią to szerokim wałkiem, który umożliwia malowanie dużych i płaskich powierzchni.

Tam gdzie wałek nie dotrze, można skorzystać z szerokiego pędzla – ale trzeba przy tym pamiętać, że pędzel pozostawia smugi czy grudki, bo nabiera się nim więcej farby niż wałkiem.

Malowanie pistoletem polecane jest profesjonalistom lub osobom, które potrafią korzystać z tego narzędzia i nie będą rozpryskiwać farby na całe pomieszczenie.

Jak przygotować się do malowania sufitu?

1. Przed malowaniem sufitu należy zabezpieczyć ściany taśmą malarską.

2. Następnie trzeba zdjąć z okien firanki, zasłonki, karnisze, a ze ścian plakaty, obrazy.

3. Jeśli sufit jest popękany, dobrze jest wyrównać powierzchnię gipsem. Gdy gips wyschnie, trzeba przetrzeć go mokrą szmatką, by usunąć z niego kurz.

4. Należy też przetrzeć wilgotną ścierką całą powierzchnię sufitu.

..  Naprawiamy pęknięcia na suficie >>>

Jaki wałek wybrać do malowania sufitu?

Do malowania sufitu najodpowiedniejszy będzie wałek o długości ok. 20 cm. W ten sposób szybciej skończymy pracę.

Jeśli sufit jest gładki, możemy wybrać wałek z krótkim włosiem. W przypadku bardziej nierównej powierzchni lepszy będzie wałek z włosiem mieszanym.

Malowanie sufitu wałkiem krok po kroku

1. Malowanie sufitu wałkiem rozpoczynamy od nalania farby do sufitów do kuwety malarskiej. Zanim zanurzymy w niej wałek, namoczmy go i odsączmy. Następnie delikatnie nabierzmy farbę i odsączmy jej nadmiar na kratkowanej powierzchni kuwety.

2. Malowanie sufitu rozpoczynamy w rogu, przy krawędzi ściany. Zasada jest taka, że farbę nanosimy od najlepiej oświetlonej krawędzi ściany do tej najciemniejszej. Dzięki temu widzimy wszystkie ewentualne smugi.

3. Sufit malujemy równolegle, pasek za paskiem.

4. Gdy praca jest skończona, czekamy, aż wyschnie farba, i rozpoczynamy malowanie kolejnej warstwy.

5. Kolejną warstwę malujemy prostopadle do źródła światła (okien), żeby zatrzeć ewentualne smugi.

Jak pomalować sufit podwieszany?

Sufity podwieszane najczęściej wykonane są z płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli zostały źle zagruntowane, na ich powierzchni mogą pojawiać się nieestetyczne smugi. Przed malowaniem dobrze jest wyrównać powierzchnię i zetrzeć z niej ewentualne nierówności papierem ściernym. Następnie warto zagruntować sufit i dopiero po wyschnięciu rozpocząć malowanie.

..  Sufit napinany w mieszkaniu >>>

Jak pomalować kasetony na suficie?

Kasetony były bardzo modne w latach 90. XX wieku. Pozwalały w szybki sposób odmienić wystrój wnętrza. Doskonale pasowały do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym.

Do malowania kasetonów na suficie najlepiej jest wybrać farbę akrylową, która jest odporna na wilgoć i zmianę temperatury. Lepiej nie używać farby na bazie wody, tak by kasetony nie zaczęły pęcznieć i się odklejać.

Jak pomalować sufit po zalaniu?

Jeśli pomieszczenie zostało zalane, na suficie pojawiły się grzyb lub wilgoć, malowanie jest ostatnią rzeczą, jaką należy wykonać. Najważniejsze jest dokładne osuszenie powierzchni, by wilgoć już więcej się nie pojawiła. W innym przypadku na świeżo położonej farbie szybko pojawią się purchle, farba zacznie się kruszyć i odpadać.

Na osuszanie sufitu nie ma szybkiej metody, najlepszy po prostu jest czas. Suszenie niekiedy trwa nawet kilka tygodni, ale warto uzbroić się w cierpliwość, by więcej nie borykać się z wilgocią. Aby przyspieszyć ten proces, można spróbować wywiercić w suficie kilka niewielkich otworów, co przyspieszy parowanie wody.

Gdy sufit wyschnie, trzeba zalaną powierzchnię wyrównać papierem ściernym, a następnie zaszpachlować. Dopiero tak zagruntowany sufit można zacząć malować. Do malowania najlepiej jest wybrać farbę izolującą albo przeznaczoną do pokrywania zacieków i plam. Takie produkty znajdziemy w sklepach z farbami i marketach budowlanych.

Dopiero gdy pokryjemy zacieki, możemy rozpocząć malowanie sufitu zwykłą farbą lateksową albo akrylową. Malujemy cały sufit, by zalane miejsce nie odcinało się kolorem od reszty pomieszczenia.

 

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Stańczyk Zdjęcia: GettyImages

POLECANE ARTYKUŁY