Taca decoupage w stylu vintage. Jak zrobić tacę decoupage z efektem postarzenia!

Lubicie dodatki w stylu vintage i decoupage? W ZRÓB TO SAM pokazujemy jak w prosty i szybki sposób wykonać tacę w stylu vintage i uzyskać metodą decoupage modny efekt postarzenia drewna. Dzięki metodzie postarzania za pomocą decoupage zwykłe przedmioty nabiorą niezwykłości i stylowego animuszu. Kuchnia i salon to idealne wnętrza do ekspozycji dekoracji w tym stylu. Od czego zacząć?

Taca decoupage w stylu vintage z efektem postarzenia
Taca decoupage w stylu vintage z efektem postarzenia
Taca decoupage w stylu vintage z efektem postarzenia
Taca decoupage w stylu vintage z efektem postarzenia
Taca decoupage w stylu vintage z efektem postarzenia

Jeśli lubisz dodatki w stylu vintage i kochasz samodzielnie urządzać swoje wnętrze, koniecznie sprawdź jak samodzielnie wykonać tacę w stylu vintage z efektem postarzenia metodą decoupage! Modne postarzenia i przetarcia na dodatkach i elementach wystroju wnętrz doskonale wpisują się w styl vintage, jak również styl prowansalski czy angielski. Poniżej, KROK PO KROKU prezentujemy jak w prosty i szybki sposób wykonać drewnianą tacę vintage z elementem dekoracyjnym decoupage!

Taca decoupage w stylu vintage z efektem postarzenia: materiały

Materiały potrzebne do wykonania tacy vintage z modnymi przetarciami:

  • taca drewniana,
  • bejca ciemna (np. brązowa),
  • pędzle,
  • farba akrylowa gęsta (np. w jednym z kolorów off white),
  • papier ścierny (drobnoziarnisty).

Taca z efektem postarzenia decoupage: KROK PO KROKU

Taca w stylu vintage: KROK 1

Pierwszą czynnością prowadzącą do wykonania tacy w stylu vintage jest nałożenie na drewnianą (nie pokrytą żadną warstwą lakieru!) tacę warstwy ciemnej bejcy. Wybrany, ciemny kolor bejcy będzie w późniejszym etapie widoczny w miejscu przetarć, dlatego ważne jest zgranie kolorystyczne bejcy i wierzchniej farby akrylowej (np. kremowobiałej), którą wykończymy tacę. Ale to już za chwilę.

Taca w stylu vintage: KROK 2

Po dokładnym wyschnięciu warstwy ciemnej bejcy, miejsca w których chcesz uzyskać efekt postarzenia, przetrzyj delikatnie białą świecą. Nie nakładaj grubej warstwy wosku, a jedynie subtelnie przesuwaj świecą po rantach i załamaniach tacy. Do świecowania można użyć każdego rodzaju świecy. Nawet mała świeca wyjęta z metalowej osłonki zwykłego tea light'a będzie odpowiednia.

Taca w stylu vintage: KROK 3

Po świecowaniu tacy czas na malowanie farbą. Bardzo ważne jest, aby wybrać farbę akrylową o gęstej konsystencji, ponieważ ułatwi ona przykrycie świecowanych miejsc tacy. Farba akrylowa jednowarstwowa jest idealna do równomiernego przykrycia powierzchni tacy już przy pierwszym podejściu. I o to właśnie chodzi.

Sprawdź: jak uzyskać efekt spękań metodą decoupage?

Taca w stylu vintage: KROK 4

Po wyschnięciu wierzchniej warstwy farby akrylowej, przechodzimy do tworzenia efektów postarzania. Miejsca, którym chcemy nadać efekt postarzenia i które uprzednio świecowaliśmy, delikatnie przecieramy drobnym papierem ściernym. Wedle uznania możemy dawkować efekt lekkiego, średniego bądź spektakularnego efektu przetarć. Warto zacząć od przetarć delikatnych, aby stopniowo dążyć do efektu najbardziej nas zadowalającego. Prawda, że to proste?

Taca w stylu vintage: KROK 5

Ostatnim etapem wykonania tacy decoupage w stylu vintage jest dodanie barwnego motywu techniką decoupage na postarzonej już tacy. Materiały, których do wykonania aplikacji decoupage potrzebujemy to:

  • dekoracyjna serwetka papierowa w stylu vintage,
  • nożyczki,
  • pędzelek,
  • klej do decoupage,
  • lakier zabezpieczający.

Wzór z serwetki wytnij. Oddziel jedną warstwę serwetki, pozostawiając tylko tą z nadrukiem. Wybierz miejsce aplikacji na tacy i bardzo delikatnie, przy pomocy pędzelka, przyłóż wycięty motyw nakładając jednocześnie klej na serwetkę. Po wyschnięciu kleju całość wystarczy zabezpieczyć półmatowym lakierem. Nasza taca w stylu vintage z efektem postarzenia jest gotowa!

Sprawdź też: jak dobrze naklejać serwetki decoupage >>>

Ocena: 0
Tekst: Patrycja Malitka Zdjęcia: Patrycja Malitka

POLECANE ARTYKUŁY