Kwiaty w mieszkaniu: bukiet z tulipanów to jest to! Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie oczywiście wstawienie ciętych kwiatów do wazonu. A gdyby tak poznać tajniki sztuki układania bukietów, które nie potrzebują wysokich wazonów? A gdyby tak ułożyć bukiet z kwiatów, który efektownie zaprezentuje się w niskim, płaskim naczyniu z wodą? Sekret układania bukietu z tulipanów zdradza nam Piotr Sekunda oraz Zygmunt Sieradzan z salonu kwiatowego MAKkwiaty.

Dekoracje kwiatowe: bukiet z tulipanów

Do przygotowania bukietu z tulipanów potrzebne będą:

  • pęk około dwudziestu świeżych tulipanów,
  • kilka zielonych liści (np. salalu czy dębu),
  • rafia albo sznurek do związania bukietu,
  • nożyk lub sekator,
  • wazon albo inne szklane naczynie.

Kwiaty w mieszkaniu: bukiet z tulipanów krok po kroku

Krok 1. Na stole przygotuj miejsce na pęk kwiatów, z których będziesz tworzyć kompozycję. Zacznij od ostrożnego usunięcia dolnych liści, które miałyby być zanurzone w wodzie. Uważaj, aby nie uszkodzić łodyg – w tych miejscach będzie zatrzymywać się powietrze, blokując dopływ wody.
Krok 2. Dobieraj po tulipanie i układaj jeden na drugim „spiralnie", tzn. pod kątem. Przytrzymuj dłonią łodygi w jednym punkcie, dokładając kolejne kwiaty. Prawidłowo ułożony tym sposobem bukiet powinien stać na stole bez podtrzymywania, jedynie na łodygach.
Krok 3. Zwróć uwagę, aby główki tulipanów były na jednej wysokości. Łodygi mogą być różnej długości, to bez znaczenia, gdyż na koniec zostaną wyrównane.
Krok 4. Gdy do wiązanki trafi ostatni kwiat, możesz dołożyć jeszcze kilka gałązek z zielonymi listkami salalu. Świetnie sprawdzą się też zwykłe liście, np. dębu, które zbierzesz na spacerze w parku!Zwiąż całość kilka razy dookoła wcześniej przygotowaną rafią (albo sznurkiem), trzymając cały czas łodygi w dłoni. Bukiet powinien być stabilny, ale nie za mocno ściśnięty.
Krok 5. Następnie przy pomocy ostrego nożyka (takiego jak do obierania warzyw) lub sekatora utnij pod kątem wszystkie końcówki łodyg na jednej wysokości. Najlepiej skracać łodygi jednym płynnym ruchem, co pozwoli uniknąć uszkodzenia ich naczyń i kwiaty dłużej zachowają świeżość. Sprawdź, czy bukiet stoi bez twojej pomocy, jeśli tak, to znaczy, że został wykonany poprawnie!
Krok 6. Wstaw kwiaty do czystego szklanego naczynia z wodą. Łodygi nie powinny być zanurzone zbyt głęboko, dlatego nie napełniaj całego, wystarczy do 1/3 wysokości. Często zmieniaj wodę (codziennie lub co drugi dzień). Warto też wiedzieć, że tulipany nie lubią towarzystwa żonkili (obydwa gatunki wydzielają śluz, który im nawzajem szkodzi).
Czy wiecie w jaki sposób przedłużyć żywotność ciętych kwiatów?

Bukiety z ciętych kwiatów: jak przedłużyć żywotność kwiatów?

Pamiętajmy, aby do przycinania kwiatów używać nożyka, a cięcie zrobić jednym, płynnym ruchem i pod kątem. Wówczas kwiaty będą chłonęły wodę większą powierzchnią i dłużej pozostaną świeże. Świeżość ciętych kwiatów przedłużymy także, jeśli do naczynia z czystą wodą dodamy odżywkę do kwiatów, która zapewni potrzebną ilość cukru oraz utrzyma wyrównany poziom pH i ograniczy rozwój bakterii.