Chlebak w stylu shabby chic: ZRÓB TO SAM

Kochacie styl prowansalski, angielski lub klasyczny w kuchni? Wyszukujecie dodatków i detali w stylu shabby chic? Koniecznie sprawdźcie jak samodzielnie ozdobić drewniany chlebak w waszym ulubionym stylu! Samodzielnie wykonany chlebak w stylu shabby chic sprawi, że wasza kuchnia nabierze indywidualnego charakteru.

Chlebak shabby chic: efekt końcowy
Chlebak shabby chic: niezbędne materiały
Chlebak shabby chic: KROK 1
Chlebak shabby chic: KROK 1
Chlebak shabby chic: KROK 2
 Chlebak shabby chic: efekt końcowy

Chlebak shabby chic: efekt końcowy!

Fot. Patrycja Malitka

Jeśli uwielbiacie styl angielski lub klasyczny w kuchni, ten artykuł jest dla Was! W naszym cyklu zrób to sam prezentujemy pomysł jak ozdobić zwykły drewniany chlebak. Sprawdźcie jak samodzielnie ozdobić chlebak w stylu shabby chic KROK PO KROKU!

Chlebak shabby chic: niezbędne materiały

Materiały potrzebne do wykonania chlebaka w stylu shabby chic:

1. drewniany chlebak,
2. emalia akrylowa biała,
3. farba kredowa (np. błękitna),
4. miękki pędzel,
5. taśma malarska papierowa,
6. nożyczki,
7. serwetka z motywem (np. kwiatów),
8. klej do decoupage (lub np. wikol),
9. drobnoziarnisty papier ścierny,
10. lakier szybkoschnący do drewna (półmatowy).

Chlebak shabby chic: KROK PO KROKU

 

Chlebak shabby chic: KROK 1

Surowe drewno chlebaka pomalujcie białą emalią akrylową. Ilość warstw białej farby zależy od efektu, jaki chcecie uzyskać. Nam zależało na tym, by chlebak posiadał drobne prześwity drewna, stąd pomalowaliśmygo tylko dwukrotnie, cienkimi warstwami emalii.

Chlebak shabby chic: KROK 2

W czasie kiedy chlebak schnie, mamy chwilę na przygotowanie dekoracyjnych motywów. W tym celu z wybranej serwetki do decoupageu (lub zwykłej serwetki stołowej) wycinamy wszystkie elementy, którymi chcemy ozdobić nasz chlebak. Podczas wycinania fragmentów serwetek nie musicie być bardzo dokładni - białe tło serwetki nie będzie widoczne na białym tle chlebaka, stąd wszystkie niedociągnięcia w wycinaniu w efekcie finalnym pozostaną niewidoczne. Wycięte elementy serwetki rozwarstwiamy, pozostawiając do dalszych prac jedynie tą z nadrukiem.

Chlebak shabby chic: KROK 3

Gdy chlebak wyschnie, wycięte wzory serwetki rozmieść w wybranych miejscach chlebaka. Za pomocą miękkiego pędzelka oraz kleju do decoupage, przyklejcie wycięte motywy serwetki do chlebaka. Jeśłi nie dysponujecie specjalnym klejem do decoupage, możecie wykorzystać klej typu wikol rozcieńczony z wodą. Klej ten zakupicie w każdym markecie budowlanym. Proporcje rozcieńczenia są indywidualne w zależności od wykonywanej pracy. Do przyklejenia serwetki najlepszy jest klej o konsystencji delikatnie lejącej. Zbyt duża ilość wody może powodować darcie się serwetki w trakcie jej przyklejenia.

Chlebak shabby chic: KROK 4

Po wyschnięciu przyklejonych aplikacji z serwetek, za pomocą drobnego papieru ściernego przetrzyjcie kanty chlebaka. W ten sposób uzyskamy nieregularny i autentyczny "efekt postarzenia". Jeśli drewno jest zbyt jasne, przed przystąpieniem do bielenia chlebaka emalią, narożniki i kanty pomalujcie ciemnobrązową bejcą, którą następnie pokryjecie w cąłości białą emalią. Po przetarciu wyschniętego chlebaka papierem ściernym, brązowe fragmenty bejcy delikatnie przebiją się przez białą warstwę emalii, dając prawdziwie iluzoryczny efekt starości.

Chlebak shabby chic: KROK 5

Gdy przód chlebaka mamy już wykonany, czas zająć się jego bokami. Na boki chlebaka przyklejcie, w równych odstępach, papierową taśmę malarską, pozostawiając równe prześwity. Pasy pomiędzy taśmami pomalujcie farbą kredową w kolorze błękitnym. Farba kredowa nadaje matowy, aksamitny wygląd. Po wyschnięciu farby delikatnie oderwijcie papierową taśmę z chlebaka.

Chlebak shabby chic: KROK 6

Na koniec zabezpieczcie pracę półmatowym lakierem szybkoschnącym i odstawcie do całkowitego wyschnięcia. Gotowe!

NIE PRZEGAP

 Chlebak shabby chic: ZRÓB TO SAM

Fot. Patrycja Malitka

Ocena: 0
Tekst: Patrycja Malitka Zdjęcia: Patrycja Malitka

POLECANE ARTYKUŁY