W zimne jesienne miesiące potrzebujemy więcej snu, dlatego zadbajmy o aranżację sypialni. Po letniej aktywności czas zwiększyć codzienną dawkę odpoczynku. Wieczory są dłuższe, dzień budzi się coraz później. Aranżacja sypialni na jesień zaczyna odgrywać kluczową rolę. Po ciepłym pokoju dziennym, sypialnia staje się drugim centrum domu. Niezbędny jest wówczas odpowiedni wystrój sypialni: miękkie tkaniny, ciepłe nastrojowe światło, kolory sprzyjające relaksowi.

Aranżacja jesiennej sypialni: dobra lokalizacja w domu

Gdy nagle ilość światła dziennego zaczyna się gwałtownie zmniejszać, każdy wpadający do sypialni promyk światła staje się na wagę złota. Szczególnie na jesieni zaczynamy doceniać wagę odpowiedniej lokalizacji sypialni. Okno usytuowane od wschodu wpuszcza odpowiednią dawkę światła wczesnym rankiem - warto je zatrzymać jak najdłużej. Dużą rolę w aranżacji sypialni będą więc odgrywały materiały odbiające światło i błyszczące płaszczyzny.

Aranżacja sypialni: kolory jesieni

Aranżacja sypialni w kolorach jesieni to przede wszystkim bogata paleta barw ziemi: odcienie brązów, szarości, pomarańczy i przygaszonej zieleni. Za kolor jesieni uważana jest również czerwień w wielu odcieniach - to kolory pięknie przebarwiających się liści. Ten popularny zestaw nie kończy listy kolorów odpowiednich na jesień. Warto dodać też barw nieco ożywiających kompozycję w aranżacji sypialni: mocnego błękitu - w słoneczne jesienne dni błekit nieba nadal ma intensywny odcień, jaskrawych żółcieni przypominających kolor chryzantem i akasamitek czy fioletu wrzoswisk.

Aranżacja sypialni: meble neutralną podstawą

Możliwości wprowadzenia nowej aranżacji sypialni zależą od sprzętów, jakie się w niej znajdują. Najlepsze są meble o uniwersalnych, prostych ksztłatach, które są doskonałą podstawą do zmian w aranżacji. Sprawdzają się sprzęty z litego drewna lub wykończone fornirami dowolnych gatunków drewna. Kolor mebli wpływa jednak na kolorystykę dodatków i cały wystrój sypialni. Jeśli meble są ciemne, tkaniny i dodatki w tzw. kolorach jesieni mogą przytłoczyć wnętrze. Wówczas zmieniając aranżację sypialni lepiej dobrać tkaniny o parę tonów jaśniejsze od mebli

Aranżacja sypialni: przytulna dekoracja łóżka

Jesienna aranżacja sypialni to przytulność i wygoda. Dlatego podstawą jest odpowiednia dobrana pościel. W tym wypadku istotne są nie tylko kolory, ale też wrażenia dotykowe i wizualne. Na chłody w aranżacji sypialni doskonale sprawdzi się bawełna lub satynowa bawełna. Kolory powinny być ciepłe, ale nieco przygaszone. Uważajmy jednak, aby kolor pościeli nie wzmacniał jesiennej chandry. Nieco dynamizmu dodadzą jej wzory na tkaninie: delikatne ale ożywiające wstawki innegop mocniejszego a nawet kontrastującego koloru lub stylowe esy floresy w tej samej tonacji kolorystycznej co tło.  Na czas jesieni koniecznie wyciągnijmy z szaf ciepłe narzuty. Tkaniny muszą być ciepłe w dotyku: sprawdzą sie wszelkie welury, wełny, aksamity, filce i futerka.

Aranżacja sypialni: ciepła dekoracja okna

Aranżacja sypialni to także dekoracja okna. Zwiewne, lekkie i przejrzyste tkaniny zbobiące okno w sypialni latem zamieniamy na grubsze, bardziej mięsiste. W tej zamianie chodzi o efekt rzeczywistego i wizualnego zatrzymania ciepła we wnętrzu sypialni i nawet jeśli mamy ciepłe, energooszczedne okno, wizulną izolację od okna kojarzonego z chłodem na zewnątrz. Kolorystyka zasłon w sypialni na jesień może być utrzymana w jesiennej palecie barw, ale raczej powinna być dobierana z wariantów kolorów weselszych. Za oknem jest szaro, niech dekoracja okna w sypialni nie podkreśla tej szarości.

Aranżacja sypialni: światło ne jesienne smutki

Gdy wieczory są dłuższe, wzrasta rola oświetlenia sztucznego. Do aranżacji sypialni najlepsze byłoby tradycyjne światło żarowe, ale dzisiaj na rynku do dyspozycji mamy jedynie tradycyjne żarówki o małej mocy. Warto jednak siegnąć po świetlówki energeooszczędne czy inne nowoczesne źródła światła o ciepłej barwie - są takie na rynku. Światło górne sufitowe w sypialni zastępujemy nastrojowym światłem miejscowym: przy łóżku, fotelu do czytania.