Sofa z funkcją spania. Kupujemy rozkładaną kanapę do pokoju: przewodnik zakupowy

Rozkładane sofy (czyli kanapy i narożniki z funkcją spania) od lat cieszą się powodzeniem. Nie każdy może pozwolić sobie na oddzielną sypialnię. Podpowiadamy jak dobrze wybrać sofę z funkcją spania. Rozkładane kanapy z pojemnikiem na pościel do pokoju dziennego: przewodnik zakupowy.

Sofa szara w salonie
Sofa z funkcją spania Sleepy
Kanapa rozkładana
Sofa z funkcją spania Ikea
Sofa z funkcją spania

Wybór rozkładanej kanapy do salonu to poważna decyzja. Sofa z funkcją spania powinna nie tylko pasować do wnętrza, ale także być trwała, wygodna i nieskomplikowana w obsłudze (chodzi o sposób rozkładania kanapy). Istotne też, żeby rozkładana sofa miała wygodny pojemnik na pościel. Dlatego jeszcze w sklepie kilkakrotnie rozłóż i złóż sofę, usiądź na niej, a potem się połóż. Obejrzyj dokładnie wszystkie elementy metalowe mebla. Sprawdź, czy rozkładana sofa jest wygodna, czy dobrze się składa. Pamiętaj też by zapytać sprzedawcę, czy i jak długą gwarancję producent daje na okucia. To da nam pogląd na trwałość kanapy, którą chcemy kupić do pokoju dziennego. W końcu ma nam służyć wiele lat.

Szara sofa w salonie
camera

Szara sofa w salonie: funkcja, design i wygoda w jednym!

LISTA ZAKUPÓW

Rozkładana sofa do salonu: sprawdź przed zakupem

Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu meblowego, dokładnie wymierz miejsce, w którym chcesz postawić mebel - po rozłożeniu sofy musisz mieć wolną przestrzeń w pokoju, by się swobodnie poruszać. Sprawdź ile miejsca w swoim salonie możesz przeznaczyć na rozkładaną kanapę i fotele, aby utworzyły wygodny kącik wypoczynkowy. Planując meble i ich ustawienie, dostosuj je do swoich potrzeb. Zdecyduj, czy chcesz kupić sofę dwuosobową rozkładaną, czy trzyosobową, a może lepszy będzie narożnik, która w dzień służy jako miejsce wypoczynku. Pamiętaj też o tym, że na dużej powierzchni sklepowej kanapy, narożniki wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości. Kupując rozkładaną sofę zwróć uwagę, czy po rozłożeniu powierzchnia spania i siedziska są równe. To ważne dla wygody, pamiętaj że niektóre rozkładane sofy mają tak zwaną funkcję spania okazjonalną, a więc nie nadają się do codziennego spania, tylko można od czasu do czasu przenocować na takiej kanapie gości. Jeżeli po rozłożeniu kanapy część do spania wypada na pokryciu mebla, musisz zwłaszcza ten fragment przykryć, np. kocem. W przeciwnym razie tapicerka mebla szybko się zniszczy.

Szara sofa do salonu: szare meble tapicerowane
camera

Sofa w salonie: jaka być powinna?

LISTA ZAKUPÓW

Sofa z funkcją spania: jak działa system rozkładania kanapy

Sofy z funkcją spania są wyposażone w system rozkładania kanapy i pojemnika na pościel. Warto sprawdzić w sklepie jak działa rozkładanie kanapy, pamiętaj że będziesz ją codziennie składał i rozkładał do snu. Funkcja spania: zdecyduj, jak często sofa w salonie będzie wykorzystywana jako łóżko. Jeśli codziennie, zwróć szczególną uwagę na konstrukcję (użyte materiały, solidność wykonania), a także na to, czy łatwo się rozkłada. Sprawdź, czy po rozłożeniu powierzchnia materaca jest twarda, równa i jednolita, tak aby zapewnić zdrowy i spokojny sen. Przechowywanie pościeli to ważna kwestia podczas zakupu rozkładanej sofy do salonu. Nie wszystkie sofy mają pojemnik. Jego zaletą jest możliwość szybkiego schowania kołdry i poduszki, ale sofa ze skrzynią jest zawsze bardziej masywna i ciężka.

Najczęściej spotykane systemy rozkładania: sofy z funkcją spania

1. Sofa z systemem rozkładania delfin - wysuwany wózek z podnośnikiem (głównie w narożnikach). Skrzynia na pościel znajduje się w drugim segmencie mebla. Bardzo często ten system jest w narożnikach.

2. Sofa z systemem rozkładania 3 DL - przewracane oparcie; wystarczą dwa ruchy, by rozłożyc taką kanapę. Duży pojemnik na pościel.

3. Sofa z systemem rozkładania klik-klak – mechanizm rozkładania do spania jak w wersalkach. Pojemnik na pościel.

4. Sofa z systemem rozkładania sedak/belgijski – podobny do systemu łóżka polowego, na stalowej konstrukcji. Powierzchnię spania kanapy stanowi materac piankowy. Brak miejsca na pościel.

5. Sofa z systemem rozkładania półbelgijskim - wysuwany do przodu wózek, a z niego wyciągane dwie części powierzchni spania. Brak skrzyni na pościel.

6. Sofa z systemem rozkładania włoskim – mechanizm rozkładania sofy do spania również zbliżony do łóżka polowego, jednak powierzchnię spania wyściela gruby materac ze sprężynami typu bonell. Wprawdzie brak skrzyni na pościel, za to jest to najwygodniejszy system do spania montowany z sofach.

Ocena: 5
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Materiały prasowe IKEA, Materiały prasowe firmy Kler, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY