Rybki w mieszkaniu. Jak założyć akwarium

 Akwarium

Fot. Mariusz Bykowski

Widok pływających rybek wśród soczystej zieleni głęboko relaksuje i skutecznie odciąga uwagę od telewizora. Akwarium jest też niepowtarzalną ozdobą mieszkania. Warto więc pomyśleć o jego założeniu. Akwarium dorosłych ukoi i wyciszy po ciężkim dniu, a dzieciom sprawi dużą frajdę.

Założenie akwarium nie jest to trudne. Dla początkujących idealne będzie akwarium słodkowodne i towarzyskie. Nie obowiązują w nim tak sztywne reguły obsady gatunkowej roślin i ryb jak w akwariach środowiskowych (np. dno jeziora Malawi). Pielęgnacja takiego akwarium będzie też mniej praco- i czasochłonna. Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć akwarium.

Akwarium w mieszkaniu

Hodowla rybek w domowych warunkach nie jest zajęciem czasochłonnym, ani też szczególnie kłopotliwym. Rybki karmi się co drugi dzień, a gdy wybieramy się na wakacje - o opiekę nad nimi możemy przecież poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada. Nie mniej decydując się na jakiekolwiek stworzenie, należy mu zapewnić odpowiednie warunki życia. Dotyczy to zarówno miejsca, jak też wyposażenia i pielęgnacji. By zapewnić roślinom i rybkom właściwe warunki w akwarium w mieszkaniu musi:

  • stać w jednym, dobrze dla nas widocznym miejscu,
  • mieć stabilne podłoże,
  • być łatwo dostępne, abyśmy mogli bez trudu karmić rybki, zmieniać im wodę i wykonywać inne, niezbędne prace.
 Akwarium

Fot. Mariusz Bykowski

Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu

Nie powinniśmy stawiać akwarium na parapecie (rybki nie lubią przeciągów i zmian temperatury) Lepiej umieścić je w pobliżu okna od strony zachodniej lub wschodniej, w otoczeniu roślin. Jeżeli pokój jest obszerny, efektownie będzie wyglądało duże akwarium ustawione pośrodku niego. Interesująco prezentują się też zbiorniki wbudowane w ściany działowe. Miejsce zamontowania akwarium zależy też od jego wielkości i kształtu. W małych akwariach, pojemności do 30 litrów może żyć kilka ryb niewielkich rozmiarów. Zbiorniki średnie (do 100 litrów) i duże (powyżej 100 litrów) przeznaczone są dla ryb większych i w większej liczbie.

Zbiorniki i akcesoria potrzebne do hodowli rybek

Początkującym zaleca się zbiorniki o pojemności minimum 60 l (im mniejsze, tym trudniej utrzymać w nim równowagę biologiczną). Najlepiej jako akwarium słodkowodne sprawdza się 100-litrowe, ponieważ można w nim hodować większość gatunków roślin i ryb. Zbiornik musi mieć pokrywę lub być nakryty szybą, co zapobiega m.in. odparowywaniu wody. Trzeba będzie także zamontować oświetlenie, filtr, grzałkę z termostatem. Elementy można kupić oddzielnie lub uzupełnić gotowy zestaw – zbiornik z pokrywką (pod nią jest oświetlenie). Akwarium, zwłaszcza duże, powinno stać na specjalnie do tego przeznaczonej szafce lub półce. Tu zmieszczą się niezbędne akcesoria.

Zakładamy akwarium: rośliny i tło do akwarium

Gdy podłoże jest gotowe, sadzi się rośliny (opłukane i z nieco przyciętymi korzeniami). Można to robić przed nalaniem wody lub po. Niektórzy zalecają, by akwarium było napełnione do połowy. Małe rośliny sadzimy najbliżej przedniej ścianki akwarium, większe - z boków i tyłu. Tylna ścianka akwarium może pełnić funkcję dekoracyjną. W sprzedaży są gotowe tła: zdjęcia przedstawiające naturalne warunki życia rybek - jednak często kłócą się z wystrojem naszego akwarium. Ładniejszy efekt uzyska się, mocując do tylnej ścianki plastik lub karton w ciemnym kolorze.

NIE PRZEGAP

 Akwarium

Fot. Marta Znój

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Pietrzak , Tekst: lek. weterynarii Dorota Będkowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski Źródło: M jak mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY