Jak założyć akwarium i jak je urządzić? Dobre rady i wskazówki

2021-05-20 10:20

Zastanawiasz się, jak założyć akwarium i czy warto to zrobić? Z pewnością tak! Widok pływających rybek wśród soczystej zieleni głęboko relaksuje i skutecznie odciąga uwagę np. od telewizora. Akwarium jest też niepowtarzalną ozdobą mieszkania. Warto więc pomyśleć o jego założeniu. Dorosłych akwarium ukoi i wyciszy po ciężkim dniu, a dzieciom sprawi dużą frajdę.

Jak założyć akwarium
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak założyć akwarium w mieszkaniu?
  2. Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu?
  3. Jak urządzić akwarium - zbiorniki i akcesoria potrzebne do hodowli rybek
  4. Jak urządzić akwarium - rośliny i tło do akwarium
  5. Akwarium w domu a styl wnętrza
  6. Dekoracje z pomysłem – GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jak założyć akwarium i jak je urządzić? Przede wszystkim mamy dobrą wiadomość: założenie akwarium nie jest trudne. Dla początkujących idealne będzie akwarium słodkowodne i towarzyskie. Nie obowiązują w nim tak sztywne reguły obsady gatunkowej roślin i ryb jak w akwariach środowiskowych (np. dno jeziora Malawi). Pielęgnacja takiego akwarium będzie też mniej praco- i czasochłonna. Podpowiadamy, jak założyć akwarium krok po kroku.

Jak założyć akwarium w mieszkaniu?

Hodowla rybek w domowych warunkach nie jest zajęciem czasochłonnym ani też szczególnie kłopotliwym. Rybki karmi się co drugi dzień, a gdy wybieramy się na wakacje, o opiekę nad nimi możemy przecież poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada. Niemniej jeśli decydujemy się na jakiegokolwiek żywe stworzenie w mieszkaniu, należy mu zapewnić właściwe warunki do życia i rozwoju. Dotyczy to zarówno miejsca, jak i odpowiedniego wyposażenia oraz oczywiście pielęgnacji.

By zagwarantować roślinom i rybkom w akwarium właściwe warunki, musi ono:

  • stać w jednym, dobrze dla nas widocznym miejscu;
  • mieć stabilne podłoże;
  • być łatwo dostępne, abyśmy mogli bez trudu karmić rybki, zmieniać im wodę i wykonywać inne niezbędne prace.
Akwarium
Autor: Mariusz Bykowski

Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu?

Nie powinniśmy stawiać akwarium na parapecie (rybki nie lubią przeciągów i zmian temperatury). Lepiej umieścić je w pobliżu okna od strony zachodniej lub wschodniej, w otoczeniu roślin. Jeżeli pokój jest obszerny, efektownie będzie wyglądało duże akwarium ustawione pośrodku niego. Interesująco prezentują się też zbiorniki wbudowane w ściany działowe.

Miejsce zamontowania akwarium zależy też od jego wielkości i kształtu. W małych akwariach, czyli o pojemności do 30 litrów, może żyć kilka ryb niewielkich rozmiarów. Zbiorniki średnie (do 100 litrów) i duże (powyżej 100 litrów) przeznaczone są dla ryb większych i w większej liczbie.

..  Rybki i ryby – motyw dekoracyjny nie tylko do wnętrz marynistycznych >>>

Jak urządzić akwarium - zbiorniki i akcesoria potrzebne do hodowli rybek

Początkującym zaleca się zbiorniki o pojemności minimum 60 l (im mniejsze, tym trudniej utrzymać w nich równowagę biologiczną). Jako akwarium słodkowodne najlepiej sprawdza się 100-litrowe, ponieważ można w nim hodować większość gatunków roślin i ryb. Zbiornik musi mieć pokrywę lub być nakryty szybą, co zapobiega m.in. odparowywaniu wody. Trzeba będzie także zamontować oświetlenie, filtr, grzałkę z termostatem. Elementy można kupić oddzielnie lub uzupełnić gotowy zestaw – zbiornik z pokrywką (pod nią jest oświetlenie).

Akwarium, zwłaszcza duże, powinno stać na specjalnie do tego przeznaczonej szafce lub półce. Tam też zmieszczą się niezbędne akcesoria.

Jak urządzić akwarium - rośliny i tło do akwarium

Gdy podłoże jest gotowe, sadzi się rośliny (opłukane i z nieco przyciętymi korzeniami). Można to robić przed nalaniem wody lub po. Niektórzy zalecają, by akwarium było napełnione do połowy. Małe rośliny sadzimy najbliżej przedniej ścianki akwarium, większe - z boków i tyłu.

Tylna ścianka akwarium może pełnić funkcję dekoracyjną. W sprzedaży są gotowe tła, czyli zdjęcia przedstawiające naturalne warunki życia rybek - jednak często kłócą się z wystrojem naszego akwarium. Ładniejszy efekt uzyska się, mocując do tylnej ścianki plastik lub karton w ciemnym kolorze.

..  Poznaj rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze! >>>

Akwarium w domu a styl wnętrza

W dobie PRL akwaria często ożywiały nieco monotonny wystrój. Dziś zaś pojawiają się najczęściej we wnętrzach nowoczesnych, gdzie odgrywają rolę praktycznych dekoracji. Ale pamiętajmy, że akwarium można założyć również w innych aranżacjach – marynistycznych, klasycznych czy vintage. Do wyboru mamy dwa podstawowe rozwiązania. Jedno to akwarium jako wyrazista, dominująca dekoracja. Najlepiej, gdy jest to duży zbiornik wodny. Druga opcja – akwarium w mieszkaniu pełnym roślin, a może też z innymi zwierzakami!

Dekoracje z pomysłem – GALERIE ZDJĘĆ

Jak pomysłowo udekorować dom? Może to być wspomniane akwarium, które jednak wymaga zaangażowania na co dzień. Wolisz inne nietypowe rozwiązania we wnętrzach? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć.

Polacy kochają polski design? Zapytaliśmy Swallow's Tail Furniture