urządzamy.pl

Ekonomia prezentowa, czyli jak przeżyć święta bez debetu na koncie. Rozsądne kupowanie prezentów na Boże Narodzenie!

W corocznym wyścigu na oryginalne prezenty świąteczne można stracić nie tylko czas, zdrowie i nerwy, ale i poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Jak mądrze planować prezenty na Boże Narodzenie? Jakie mamy możliwości eleganckiego wybrnięcia z wysoko postawionej poprzeczki prezentowej? Czy samodzielnie zrobione prezenty świąteczne mogą być piękne? Zobacz, o co tak na prawdę chodzi w świątecznym pędzie za... prezentem.

Jak mądrze kupować prezenty na Boże Narodzenie?
Prezenty świąteczne na Boże Narodzenie
Pakowanie prezentu pod choinkę
Pakowanie prezentów świątecznych
Jak mądrze kupować prezenty na Boże Narodzenie?

Świąteczna mania kupowania urasta często do karykaturalnych zjawisk. Niczym globalny wyścig zbrojeń licytujemy się w najdroższych, najbardziej wyszukanych, egzotycznych czy oryginalnych prezentach na Boże Narodzenie, poświęcając im całą uwagę w okresie przedświątecznym. A nie o to tu przecież chodzi... Jak nie dać się zwariować w Święta manii kupowania i rozsądnie podejść do miłej tradycji obdarowywania się drobnymi (!!!) upominkami?

Prezenty na Boże Narodzenie: Zrób to sam

Prezenty świąteczne od serca są zawsze najbardziej wzruszające. Do tego niosą ze sobą silny ładunek edukacyjny dla najmłodszych – uczą, że liczy się pomysł i serce włożone w to, co robimy dla bliskich oraz że miłości bliskich nie zdobywa się drogimi prezentami, ale umiejętnością podarowania im czegoś, co sprawi im radość i wywoła uśmiech na twarzy.

Czytaj też: sztuka pakowania prezentów ZDJĘCIA inspiracje >>>

A więc w przypadku najmłodszych może to być laurka, pięknie wykonana (z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa) kartka świąteczna z życzeniami, samodzielnie pomalowana i ozdobiona bombka czy ozdoba choinkowa. Wyjątkowe może być także samo opakowanie prezentu, w które włożymy serce i odrobinę pracy. Opakowanie ozdobione żywą gałązką głogu lub świerka, przewiązane pięknymi wstążkami lub udekorowane koronką czy włóczką, wywoła uśmiech i wzruszenie wśród obdarowywanych członków rodziny. Pośród dorosłych uczestników Wigilii oryginalnym pomysłem na własnoręczny prezent może być zrobiony własnoręcznie kosmetyk: peeling kawowy czy perfumy do wnętrz. Ciekawą propozycją mogą też być własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne bądź przedmioty codziennego użytku, jak np. pojemnik na igły i guziki. Ubrane w piękny słoiczek, przewiązane kolorową wstążką z materiału i z dodanym świątecznym bilecikiem, jako samodzielnie zrobione prezenty na Boże Narodzenie zrobią z pewnością oszałamiające wrażenie na wszystkich cżłonkach rodziny.

ZRÓB TO SAM: Filcowy renifer na choinkę >>>

Prezenty na Boże Narodzenie: Wypieki w cenie

Pachnące, korzenne pierniczki przybrane kolorowym lukrem i materiałowymi wstążkami, ofiarowane w pięknie zapakowanym pudełku, to niezwykły i piękny prezent na Boże Narodzenie. W dodatku świadomość, iż został wykonany samodzielnie i z myślą o obdarowywanej osobie, podnosi jego wartość emocjonalną.

Czytaj też: Śliczne i smaczne wypieki świąteczne >>>

Prezenty na Boże Narodzenie: Małe jest piękne

Podobnie emocjonalne mogą być prezenty, w których występują różne elementy najbardziej lubiane przez osobę obdarowywaną. Jeśli np. ma ona swój ulubiony rodzaj słodyczy, za którymi przepada i dodatkowo jest kolekcjonerem dekoracyjnych puszek na kawę lub herbatę, zakupmy ładną puszkę, wypełnijmy ją ulubionymi słodyczami obdarowywanego i przewiążmy efektowną, materiałową wstążką w kolorze zbliżonym do puszki. Efekt murowany! A jeśli mamy więcej czasu i zebranych informacji o drobnych marzeniach obdarowywanej osoby, skompilujmy prezent świąteczny w postaci pudełka różności: kilku drobiazgów, które z pewnością ucieszą bliską nam osobę. Nowy breloczek do kluczy od domu lub auta, ładna metrówka w ciekawym kolorze, małe narzędzia i rękawice ogrodowe w kwiaty, zestaw zapasowych guzików (gdy często się gubią), małe śrubokręty lub latarki, ładne zapalniczki, kolorowe lakiery do paznokci czyli plejada drobiazgów o stosunkowo niewielkiej wartości materialnej, ale dobrane personalnie – kolorem, estetyką – do obdarowywanej osoby. Taki prezent świąteczny będzie często używany, a w związku z tym częściej będzie przywoływał miłe skojarzenia z chwili otrzymania prezentu jak i z autorem pomysłu na sam prezent.

Czytaj też: Pachnący upominek na Boże Narodzenie >>>

Prezenty na Boże Narodzenie: Losowanie

W rodzinach wielopokoleniowych, gdzie przy stole gromadzi się kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób, zawirowań z prezentami świątecznymi nie brakuje. Aby nie zakończyć Świąt z poważnym debetem na koncie (wiadomo przecież, że nie same prezenty nabyć na Wigilię trzeba), warto wcześniej zrobić wśród bliskich losowanie. Jak w szkole – każdy losuje imię jednej osoby z rodziny i w tajemnicy przed wszystkimi kupuje prezent. Dzięki temu zwiększa nam się budżet na pojedynczy prezent, mamy więcej czasu na dokładne jego obmyślenie, każda osoba w rodzinie otrzyma na Boże Narodzenie coś wyjątkowego, a wydatek rozłoży się równomiernie na wszystkich członków rodziny.

Czytaj też: Oryginalne i niedrogie pakowanie prezentów świątecznych >>>

Obejrzyj WIDEO: jak efektownie zapakować prezent?

Zobacz WIDEO: wełniane opakowania prezentów DIY

Copyrights © TIME S.A. 2001-2010 | Design by TIME S.A. Multimedia | Hosted by supermedia