Sweet fifties, czyli amerykańskie lata 50. we współczesnych wnętrzach

2018-09-17 15:44

Słodkie lata 50. XX wieku! Rzecz dotyczy amerykańskiej rzeczywistości, która z naszej perspektywy wydawała się rajem. Choć nim nie była, to właśnie wtedy pojawiło się w Stanach mnóstwo nowych wspaniałych zjawisk w sztuce, modzie i wnętrzach. Ówczesny wesoły i kolorowy design zmienił wygląd amerykańskich domów – dziś stał się kultowy. Zobacz, jak go wykorzystywać we współczesnych wnętrzach.

Spis treści

  1. Styl lat 50. w Stanach Zjednoczonych
  2. Styl rockandrollowy
  3. Szybka zmiana wnętrza? Tekstylia!

Styl lat 50. w Stanach Zjednoczonych

Lata 50. XX wieku to czas wielkiego rozpędu amerykańskiej gospodarki, triumfu konsumpcyjnego stylu życia, ale także nowych pomysłów i projektów. Wzornictwo użytkowe wychodziło spod ręki najzdolniejszych architektów tworzących proste, nowatorskie, a przy tym eleganckie i funkcjonalne formy. O ich doskonałości świadczy to, że wiele z nich zostało ikonami stylu lat 50. Nowe technologie wspierały nowe wzory, w powszechnym użytkowaniu pojawiły się tworzywa sztuczne, które miały wpływ na formy przedmiotów.

Także moda i sztuka wkraczały na inne tory. Od pierwszego albumu Elvisa Presleya (1956 r.) i początków pop-artu czuło się, że teraz chodzi o coś zupełnie innego. Artyści zaczęli sławić konsumpcyjny styl życia. Pop-art (od ang. popular art) naśladował styl reklam i komiksów, to w nim pojawiły się przedmioty codziennego użytku (słynna puszka zupy Campbell Andy Warhola, puszki coca-coli na obrazie Roberta Rauschenberga czy komiksowe obrazy Roya Lichtensteina). Codzienność trafiła do dzieł sztuki, ale nie zawsze do przekonań odbiorców. Pytano, czy postaci z komiksów, kreskówek lub przedmioty znajdujące się w każdej amerykańskiej kuchni godne są nowojorskich galerii. Z pewnością były, a dziś warte są fortunę!

..  Poznaj styl amerykański we wnętrzach >>>

Trendy lat 50. natychmiast znalazły odzwierciedlenie w amerykańskich domach. W wersji luksusowej były to boazerie ze szlachetnych gatunków drewna, długie kanapy i bufety na cienkich nóżkach, okazałe lampy. Lśniły chrom i lustra w domowych barkach z nieodzownymi hokerami. W wydaniu popularnym zamiast boazerii kolorowe ściany były zdobione czarno-białymi zdjęciami. Lekkie sprzęty bywały zrobione z aluminium lub plastiku. W kuchni pojawiły się laminaty i skaj na obiciach krzeseł, w dużej królowała pośrodku wyspa. Przeważały odcienie pastelowe zwane tam ice cream. Największe wrażenie robiło AGD. Ogromne, o opływowych kształtach na długo wyznaczyło obowiązujący fason urządzeń kuchennych. Wielki piekarnik (indyk na Święto Dziękczynienia potrafi ważyć 12 kg!), często nawet dwa. Pękata lodówka o zaokrąglonych krawędziach, „otyły” toster na minimum 6 grzanek, no i absolutne cudo – robot kuchenny. Ten najsłynniejszy, marki KitchenAid, to przedmiot kultowy i marzenie gospodyń wtedy i dziś, prawie po 70 latach.

..  Retro w nowej odsłonie: moda na PRL i polski design sprzed dziesięcioleci >>>

Styl rockandrollowy

W Stanach Zjednoczonych jest duża grupa wielbicieli lat 50. Nazywają siebie rockabilies od rockabilly, najwcześniejszej formy rock and rolla. To prawdziwi maniacy stylu, interesuje ich wszystko, co pochodzi z połowy XX wieku. Ubierają się według tamtej mody, to nie jest trudne, bo są second handy ze strojami, biżuterią i okularami sprzed lat. Kupują tylko stare samochody, kolekcjonują meble i przedmioty użytkowe jedynie z epoki. Dziś już nie uchodzą za dziwaków, lecz za osoby mające nosa do trendów.

Szybka zmiana wnętrza? Tekstylia!

Wszyscy dekoratorzy wiedzą, że najszybszym sposobem na przearanżowanie wnętrza jest wymiana tekstyliów. Nowe poduszki, pled czy zasłony i już wszystko wygląda inaczej. Warto mieć kilka kompletów na różne okazje i pory roku. Klimat lat 50. przywołasz np. za pomocą poduszek z nadrukami imitującymi komiksowe obrazki.

Nasi Partnerzy polecają