Projekt dom i wnętrza: styl nowoczesny w typowej polskiej kostce z ubiegłego wieku

2014-09-02 19:22

Ten projekt domu to udana przebudowa tradycyjnej polskiej kostki i stworzenie wnętrza domu w stylu nowoczesnym, wręcz minimalistycznym. Nowy projekt domu i wnętrza wykonali właściciele domu, architekci z wykształcenia. Te nowe wnętrza domu zostały po prostu skazane na sukces.

Spis treści

  1. Remont domu: otwarta i jasna przestrzeń na parterze
  2. Remont domu: piętro – jasna i wyciszona przestrzeń prywatna

Architekci: Judyta Banasiak - Słomiany i Adam Słomiany– właściciele modernistycznej kostki, robiąc projekt domu, a właściwie jego przebudowy, postanowili maksymalnie wykorzystać z istniejącego stanu jak najwięcej się da. Chyba tylko oni, jako architekci, byli w stanie dostrzec potencjał tkwiący w jej ciemnych i podzielonych dotychczas wnętrzach. Przebudowa i remont wnętrza domu polegał przede wszystkim na wyburzeniu sporej ilości ścian działowych, zwłaszcza na parterze, nawet jednej konstrukcyjnej na środku domu (zastąpił ją podciąg), a także na usunięciu wszystkich podłóg, posadzek i tynków. Wymianie uległy też oczywiście okna, a cześć z nich zmieniła kształt i wielkość. Architekci aranżując wnętrza domu zadbali także o oryginalne i zaprojektowane wyłącznie do tego domu meble: wbudowane w ściany i wolno stojące. Tak jak nowo powstała przestrzeń, tak meble i materiały z których zostały wykonane, stanowią o wyjątkowości tego całkiem zwyczajnego kiedyś domu. Warto tez wspomnieć o spójnej kolorystyce panującej w aranżacji wnętrza domu, a składającej się z chłodnej szarości i ciepłego odcienia drewna tekowego.

Remont domu: otwarta i jasna przestrzeń na parterze

Największą metamorfozę przeszły wnętrza domu na parterze. Poprzednio pokój dzienny i jadalnia były dwoma osobnymi pomieszczeniami oddzielonymi ścianą z szerokimi drzwiami. Również kuchnia, korytarz i klatka schodowa były samodzielnymi pomieszczeniami. Teraz podczas remontu domu wyburzono większość istniejących ścian, połączono wszystkie pomieszczenia z zachowaniem ich funkcji tak, że powstała otwarta, przyjazna domownikom przestrzeń, a wnętrza domu pokazały swój ukryty potencjał. Nawet jedyne, zazwyczaj wydzielone w każdym domu, pomieszczenie, którym jest łazienka, też włączono w przestrzeń dzienną poprzez niedociągnięcie ścian do sufitu i domknięcie ich szkłem. Powstała zgrabna i intrygująca forma architektoniczna wyglądająca jak szafa. Okazuje się, że od strony kuchni lodówka, pojemne szafki i piekarnik zyskały obudowę z tego samego materiału – drewna tekowego, którym obłożono ściany łazienki i drzwi. Powstały w ten sposób tekowy kubik wzbudza ciekawość, jednocześnie spełniając kilka użytkowych funkcji, oszczędnie gospodarując przestrzenią parteru domu. Pokój dzienny i jadalnia dosłownie zostały zalane światłem dziennym wpadającym przez duże okna wychodzące na południe i zachód. Dodatkowo na końcu holu właściciel umieścił szklane drzwi balkonowe, przez które widać zadbany ogród. Niedługo za tymi drzwiami ma zresztą pojawić się duży, drewniany taras. Przestrzeń dzienna została uzupełniona o werandę, która kiedyś nie mieściła się w obrysie domu. Teraz powstało tu wygodne miejsce do pracy z biurkiem i zielonymi roślinami lubianymi przez  właścicielkę domu. Metamorfozie również nie oparła się ciemna dotychczas klatka schodowa. Doświetla ją właśnie okno balkonowe zamykające hol i nie bez znaczenia są jasne ściany, które zastąpiły ciemną boazerię. Ściany klatki schodowej sprawiają wrażenie jakby były wylane z betonu, a to tylko dekoracyjny stiuk. Uzupełnieniem wykończenia klatki schodowej są szklane balustrady – nie stanowią bariery dla światła i stopnie z drewna tekowego.

Remont domu: piętro – jasna i wyciszona przestrzeń prywatna

O tym, że piętro jest przestrzenia prywatną, mieszczącą sypialnie gospodarzy, pokój córki i sypialnię gościnną przypomina szara i miękka wykładzina zaczynająca się u szczytu schodów. Wcześniej korytarz na piętrze był ciemny. Ale teraz podczas remontu wnętrza domu wymieniono wszystkie drzwi do sypialni na przezierne, z mlecznego szkła. Światło dzienne może więc i tutaj swobodnie rozjaśniać przestrzeń. Na piętrze właścicielom zależało też na zachowaniu jak najbardziej jednorodnego charakteru wnętrz, stąd w przedpokoju pojawiły się szafy których fronty są niemal identyczne ze ścianami. Dzięki jasnej, szarej kolorystyce, doświetleniu przez szklane drzwi przestrzeni wypoczynkowej domu oraz jej wytłumienie akustyczne wszechobecną szarą wykładziną udało się podkreślić szacunek dla panującej w całym domu przestrzeni i wyjątkowej przestronności.

Remont domu to także projekt mebli wbudowanych na stałe i wolno stojących oraz kolorystyka. O wyjątkowości tego projektu wnętrz domu i dbałości właścicieli – architektów, o szczegóły świadczą doskonale przemyślane i zaprojektowane wbudowane meble, zarówno na parterze jak i na piętrze. Podoba nam się ich kształt, forma, a także jakość wykonania. Dodatkowo meble wbudowane, czyli kominek wraz z obudową mieszczącą drewno, przylegający do słupa konstrukcyjnego, kostka łazienkowo – kuchenna, szafy w sypialniach i w przedpokoju na piętrze, nawiązują do elewacji zewnętrznej domu. Właściciel zajął się też meblami wolnostojącymi. Jego projektu jest stół w jadalni, z wyjątkowo cienkim blatem oraz stoliki kawowe kształtem nawiązujące do popularnych w latach 60tych, czyli z czasów z których pochodzi dom. Wisienką na torcie w projekcie wnętrz domu jest wybrana kolorystyka, czyli różne odcienie szarości na ścianach i podłodze oraz ciepły odcień drewna tekowego zastosowanego na podłodze oraz meblach wbudowanych sprawiają, że styl nowoczesny panujący w tym domu jest przyjazny domownikom.