Dom w wersji smart – nie tylko sterowany telefonem

 Dom w wersji smart – nie tylko sterowany telefonem

Smart AGD to sprzęty wyposażone w funkcje znacznie ułatwiające użytkowanie, tak jak okap sterowany bezdotykowo, za pomocą gestów.

Fot. Materiały prasowe Amica

W dzisiejszych czasach wszystko musi być smart, także dom – tak przynajmniej uważają producenci elektronicznych gadżetów. Targi IFA w Berlinie pokazały, że możemy nie tylko stworzyć od podstaw Smart Home, ale także ożywić nasze stare sprzęty. Inteligentny dom nie oznacza bowiem otaczania się dziesiątkami wyświetlaczy.

Smart AGD nie tylko w sieci

Pierwsze zaskoczenie dotyczące inteligentnego domu spotkało nas na stoisku marki Amica, która porzuciła pomysł podłączania wszystkich swoich urządzeń do sieci, argumentując to małą przydatnością i dodatkowymi kosztami. Zamiast tego postawiono na mądre, a raczej sprytne rozwiązania. Niekoniecznie musimy sterować urządzeniami AGD z drugiego końca świata. Ważniejsze są funkcje, które ułatwią codzienne korzystanie. I tak właśnie Amica stawia na dotyk i gesty. W serii X-Type piekarnik ma funkcję OpenUP!, umożliwiającą automatyczne otwarcie drzwiczek, kiedy mamy zajęte dłonie – wystarczy tylko delikatnie dotknąć uchwytu, w którym zamontowany jest specjalny sensor. Okap uruchomimy bezdotykowo, używając jedynie gestów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że go nie ubrudzimy. Te z pozoru drobiazgi rozwiązują część naszych codziennych problemów.

Implant do starych urządzeń

Fibaro, czyli Polska firma specjalizująca się w rozwiązaniach automatyki domowej, w Berlinie zaprezentowała nowy produkt – Smart Implant. To gadżet stworzony raczej dla majsterkowiczów lub instalatorów, posiadający praktycznie nieograniczone możliwości. Moduł umożliwia podpięcie się pod stare urządzenie, by można nim sterować z poziomu telefonu, oraz zintegrowanie z resztą naszego „inteligentnego domu”. Co można podłączyć? Na przykład stare radio, gramofon, system alarmowy, albo bramę wjazdową. Możliwości są ograniczone jedynie naszymi chęciami i zdolnościami. Co ważne, taki implant ma kosztować mniej niż 180 zł. To z pewnością ciekawy dodatek dla tych, którzy chcą usprawnić swój dom.

 

 Dom w wersji smart – nie tylko sterowany telefonem

Na targach IFA 2018 w Berlinie polska marka Fibaro zaprezentowała Smart Implant, dzięki któremu nawet stare sprzęty, takie jak radio, gramofon, można zintegrować z systemem inteligentnego domu.

Fot. mat. pras. Fibaro

HomeKit – inteligentny dom w wydaniu Apple

Na targach nie brakowało przeróżnych rozwiązań z zakresu SmartHome, takich jak żarówki i gniazdka sterowane z poziomu telefonu, systemy nawadniania ogródka, albo roboty odkurzające. Wszystkie te produkty łączą dwa wspólne trendy. Po pierwsze – coraz więcej urządzeń jest zgodnych z Apple HomeKit. To jeden ze standardów opracowanych przez firmę znaną z iPhone’ów. Dodawanie każdego z urządzeń do systemu ogranicza się do zeskanowania odpowiedniego kodu z pudełka. Po drugie można zaobserwować dominację asystentów głosowych, takich jak Google Assistant i Amazon Alexa – za pomocą komend głosowych możemy obsługiwać cały dom. Niestety na razie wciąż tylko po angielsku, choć jeszcze w tym roku powinno się to zmienić.

.. Kupujesz telewizor? Sprawdź nowości z targów IFA 2018 w Berlinie >>>

Inteligentne oświetlenie do domu i ogrodu

Nie sposób przejść obojętnie obok nowości z rodziny Philips Hue. Już na marcowych targach Light+Building we Frankfurcie Philips pokazał pierwsze lampy ogrodowe z tej serii, a teraz jest ich więcej. Lampy, które możemy zamontować w naszym ogrodzie, nie tylko włączą się o określonej przez nas godzinie, ale też zmienią kolor w zależności od tego, jak je ustawimy. W ofercie jest między innymi kolorowa i wodoszczelna taśma LED. Oprócz tego Philips wprowadził lampy Hue Play i Signe, które mają tworzyć klimatyczny nastrój obok telewizora lub monitora komputerowego. Są bardzo minimalistyczne, dają przyjemne światło w kolorach, które sami wybierzemy.

 

 Dom w wersji smart – nie tylko sterowany telefonem

Inteligentne oświetlenie pojawia się też w ogrodzie. Philips zaprezentował kolorową, wodoszczelną i elastyczną taśmę LED, którą można ozdobić np. balustradę tarasu.

Fot. mat. pras. Philips

Robot–kelner i automatyczny pies

Wszelkie targi elektroniki mają to do siebie, że obok produktów, które niebawem trafią na sklepowe półki, pojawiają się też futurystyczne koncepty. Ostatnio najpopularniejsze są związane z robotami homoidalnymi, czyli takimi, które zachowują się i często wręcz wyglądają jak ludzie. Sześć zadaniowych robotów prezentowało LG. Jeden z nich ma pełnić funkcję recepcjonisty w hotelu albo apartamentowcu. Inny ma służyć jako kelner przynoszący drinki. Kolejny natomiast jest już testowany na jednym z koreańskich lotnisk, gdzie „pracuje” jako asystent wskazujący drogę do odpowiedniego samolotu. Na stoisku Sony zaprezentowano kosztującego 3 tysiące dolarów robo-psa o nazwie Aibo. Pierwszy model pojawił się na rynku już w 1999 roku, jednak to dopiero obecna generacja sprawia, że mamy do czynienia z niemal realistycznym psem.

Smart Home – praktyczne rozwiązania dla komfortu życia

Inteligentny dom wciąż jest uznawany za nowość, choć pewne formy automatyzacji znamy od dekad. W dobie tzw. Internetu Rzeczy, rozwiązania te są łatwiej dostępne, prostsze w montażu i obsłudze. Wciąż wyzwaniem są ceny. Za „inteligentną” żarówkę czy gniazdko musimy zapłacić znacznie więcej, niż za podobny produkt w wersji standardowej. Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy korzyści z tego typu rozwiązań są warte inwestycji. Jednocześnie ceny wciąż spadają i pojawia się wiele alternatyw. Targi pokazują, że właśnie taki jest kierunek zmian. Ważna jest jednak też zmiana w podejściu producentów, którzy przestali dodawać nowoczesne technologie wszędzie, wyłącznie po to, by zademonstrować ich możliwości. Coraz częściej funkcje Smart są przede wszystkim praktyczne, ułatwiają codzienne czynności i po prostu poprawiają komfort życia.

Ocena: 0
Tekst: Paweł Okopień Zdjęcia: Materiały prasowe Amica

POLECANE ARTYKUŁY