Urządzamy » Przedpokój » Meble do przedpokoju i dodatki » SZAFA DO ZABUDOWY: Jak wybrać, na co zwrócić uwagę PORADNIK JAK KUPIĆ DOBRĄ I TANIĄ SZAFĘ WNĘKOWA DO ZABUDOWY?

SZAFA DO ZABUDOWY: Jak wybrać, na co zwrócić uwagę PORADNIK

Myśląc o garderobie, na którą już nie starczyło miejsca, poszukujemy w domu wnęki do zabudowy... Jak wybrać szafę do zabudowy? Czy szafa wnękowa będzie dobrze spełniać rolę garderoby? Jak kupić szafę dobrą i tanią? Przeczytaj PORADNIK SZAFY DO ZABUDOWY na Urzadzamy.pl.

Zabudowa wnęki to dzisiaj najbardziej typowe rozwiązanie. Pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń i dostosować liczbę szaf i ich wyposażenie do własnych potrzeb. Wnękę w ścianie najlepiej zabudować półkami i zasłonić drzwiami.

Do wyboru są drzwi:

 • przesuwne,
 • składane,
 • uchylne,
 • składano-przesuwne
 • przesuwno-podwieszane (bez toru dolnego).

Można również zastosować modułowe systemy meblowe (rozwiązanie pośrednie między szafą wolno stojącą a szafą wykonaną na zamówienie).
W skład takiego systemu wchodzą gotowe elementy o różnych wymiarach, które można ze sobą dowolnie zestawiać.

Wnętrze szafy w garderobie

W zależności od producenta różne jest podstawowe wyposażenie wnętrza szafy jest ona wyposażona: w półki, szuflady, drążki wieszakowe, kosze druciane, pantografy (drążki umożliwiające przesuwanie wieszaka w wysokich szafach).
Wyposażenie dodatkowe stanowi: oświetlenie halogenowe (włączające się przy otwieraniu drzwi szafy), stopery w szynach (zatrzymujące szafę w odpowiednim miejscu), szczotki uszczelniające i odbojowe (zabezpieczające przed gromadzeniem się kurzu), zabezpieczenia przed wypadaniem drzwi, zamki.

Dwa systemy drzwi przesuwnych

Systemy drzwi przesuwnych do zabudowy mogą być aluminiowe lub stalowe. System aluminiowy umożliwia wykonanie drzwi przejściowych, np. między pomieszczeniami, ponieważ elementy są jednakowe z obydwu stron, a wózki jezdne zamontowane są wewnątrz ram drzwiowych. W tym systemie możliwe jest wykonanie drzwi skośnych, np. przy zabudowie poddaszy. System można stosować w pomieszczeniach wyższych niż standardowe, pozwala również na stosowanie drzwi otwieranych na zawiasach lub drzwi przesuwno-składanych. Systemy stalowe są zdecydowanie tańsze od aluminiowych, ale cechuje je równie wysoka jakość. Dobrze sprawdzają się w sypialni, pokoju, przedpokoju, korytarzu, garderobie, kuchni i łazience.
Każdy system składa się: z prowadnic, ram oraz mechanizmów jezdnych.

Drzwi do szafy

Drzwi powinny być dostosowane do wypełnień ram. Najczęściej stosowanym wypełnieniem jest płyta laminowana, płyta wiórowa, różnokolorowe szyby, lustra (zabezpieczone przed stłuczeniem folią, istnieje możliwość fazowania, piaskowania czy drukowania luster wg. życzeń klienta), płyta drewnopodobna, żaluzje. Istnieje możliwość nakładania na płyty wiórowe: mat rattanowych, tapety, tkaniny, korka, folii czy nawet maty dekoracyjne lub aluminiowe. Nowość na naszym rynku są szyby drukowane, mają za zadanie zastąpić szkło piaskowane, drogie i trudne w utrzymaniu. Przez technikę (druk ofsetowy), którą zostały wykonane pozwalają dosyć łatwo i tani zmieniać wzory nadruku. Oprócz tego w systemach przesuwnych łączy się różne rodzaje wypełnień w jednym skrzydle drzwiowym, również po linii łuku.

Zobacz również
Przeczytaj też:
PRZEDPOKÓJ - jaki KOLOR ŚCIAN wybrać. Przedpokój w trzech aranżacjach - ZDJĘCIA
PRZEDPOKÓJ - jaki KOLOR ŚCIAN wybrać. Przedpokój w trzech aranżacjach - ZDJĘCIA

Ten sam przedpokój, lecz trzy różne zestawienia kolorów powodują, że wnętrze nabiera ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Porządki na wiosnę: ład, porządek i oszczędność czasu!
Marzysz o porządku w garderobie, przedpokoju i w piwnicy? Chciałabyś móc wszystko szybko znaleźć w ...
Małe, ale jakie ładne zmiany w przedpokoju na wiosnę
Może nowa konsola albo ławka do przedpokoju? Wiosną zazwyczaj mamy ochotę na drobne zmiany w ...
Lustrzana szafa: powiększamy małą przestrzeń lustrzanymi taflami
Lustrzana szafa we wnętrzu przedpokoju czy sypialni to znakomite rozwiązanie kłopotu niwielkiej bądź ciemnej przestrzeni. ...
Jak dobrać drzwi wewnętrzne w bloku?
Jakie dobrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku? Cztery pokoje + WC i łazienka. W kuchni otwartej na przedpokój są białe płytki, w...
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 11906 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Słoiki na płatki śniadaniowe

  Można przechowywać w nich nie tylko płatki, a zdobić je mogą nie tylko figurki zwierzątek.

 • Walentynkowy domek

  Jakiś czas temu zastanawiałam się czy można zrobić oryginalny upominek za niewielką sumę. Oczywiście miałam na myśli coś co będzie ozdobą każdego domu. I tak będąc w hipermarkecie na stoisku "ogród" wypatrzyłam karmik dla sikorek za niecałe 6 zł. Kupiłam i...

 • Przytulny kącik dla psiaka

  Wiele właścicieli zwierząt zwraca szczególną uwagę na swoje pupile. Robią co mogą, aby uszczęśliwić swojego zwierzaka, poświęcając im bardzo dużo czasu. Ważne jest przytulne, bezpieczne miejsce, w którym mieszka nasz czworonożny członek rodziny.