SZAFA DO ZABUDOWY: Jak wybrać, na co zwrócić uwagę PORADNIK

Myśląc o garderobie, na którą już nie starczyło miejsca, poszukujemy w domu wnęki do zabudowy... Jak wybrać szafę do zabudowy? Czy szafa wnękowa będzie dobrze spełniać rolę garderoby? Jak kupić szafę dobrą i tanią? Przeczytaj PORADNIK SZAFY DO ZABUDOWY na Urzadzamy.pl.

Systemy zabudowy wnęk
Systemy zabudowy wnęk
Systemy zabudowy wnęk
Systemy zabudowy wnęk
Systemy zabudowy wnęk

Zabudowa wnęki to dzisiaj najbardziej typowe rozwiązanie. Pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń i dostosować liczbę szaf i ich wyposażenie do własnych potrzeb. Wnękę w ścianie najlepiej zabudować półkami i zasłonić drzwiami.

Do wyboru są drzwi:

  • przesuwne,
  • składane,
  • uchylne,
  • składano-przesuwne
  • przesuwno-podwieszane (bez toru dolnego).

Można również zastosować modułowe systemy meblowe (rozwiązanie pośrednie między szafą wolno stojącą a szafą wykonaną na zamówienie).
W skład takiego systemu wchodzą gotowe elementy o różnych wymiarach, które można ze sobą dowolnie zestawiać.

Wnętrze szafy w garderobie

W zależności od producenta różne jest podstawowe wyposażenie wnętrza szafy jest ona wyposażona: w półki, szuflady, drążki wieszakowe, kosze druciane, pantografy (drążki umożliwiające przesuwanie wieszaka w wysokich szafach).
Wyposażenie dodatkowe stanowi: oświetlenie halogenowe (włączające się przy otwieraniu drzwi szafy), stopery w szynach (zatrzymujące szafę w odpowiednim miejscu), szczotki uszczelniające i odbojowe (zabezpieczające przed gromadzeniem się kurzu), zabezpieczenia przed wypadaniem drzwi, zamki.

Dwa systemy drzwi przesuwnych

Systemy drzwi przesuwnych do zabudowy mogą być aluminiowe lub stalowe. System aluminiowy umożliwia wykonanie drzwi przejściowych, np. między pomieszczeniami, ponieważ elementy są jednakowe z obydwu stron, a wózki jezdne zamontowane są wewnątrz ram drzwiowych. W tym systemie możliwe jest wykonanie drzwi skośnych, np. przy zabudowie poddaszy. System można stosować w pomieszczeniach wyższych niż standardowe, pozwala również na stosowanie drzwi otwieranych na zawiasach lub drzwi przesuwno-składanych. Systemy stalowe są zdecydowanie tańsze od aluminiowych, ale cechuje je równie wysoka jakość. Dobrze sprawdzają się w sypialni, pokoju, przedpokoju, korytarzu, garderobie, kuchni i łazience.
Każdy system składa się: z prowadnic, ram oraz mechanizmów jezdnych.

Drzwi do szafy

Drzwi powinny być dostosowane do wypełnień ram. Najczęściej stosowanym wypełnieniem jest płyta laminowana, płyta wiórowa, różnokolorowe szyby, lustra (zabezpieczone przed stłuczeniem folią, istnieje możliwość fazowania, piaskowania czy drukowania luster wg. życzeń klienta), płyta drewnopodobna, żaluzje. Istnieje możliwość nakładania na płyty wiórowe: mat rattanowych, tapety, tkaniny, korka, folii czy nawet maty dekoracyjne lub aluminiowe. Nowość na naszym rynku są szyby drukowane, mają za zadanie zastąpić szkło piaskowane, drogie i trudne w utrzymaniu. Przez technikę (druk ofsetowy), którą zostały wykonane pozwalają dosyć łatwo i tani zmieniać wzory nadruku. Oprócz tego w systemach przesuwnych łączy się różne rodzaje wypełnień w jednym skrzydle drzwiowym, również po linii łuku.

Prowadnice i ramy mogą być: aluminiowe, stalowe – malowane, anodowane, foliowane, lakierowane lub pokryte okleiną drewnopodobną. Prowadnice i ramy są dostępne w wielu kolorach w zależności od palety producenta, najczęściej firmy oferują je w kolorze: białym, czarnym i brązowym. Prowadnice montuje się do podłogi i sufitu lub cokołu i wieńca szafy.
Mechanizm jezdny stanowią: łożyska toczne przeważnie w dolnych mechanizmach jezdnych, rolki i szczotki w górnych. Wózki dolne mają zabezpieczenie przed wypadnięciem z szyny. Szafa przeważnie jest wykonana z płyty laminowanej (może być bez tyłu i boków). Obrzeża płyt do wnętrza wykończa się listwą meblową PVC softforming, performing, standotron.

Szafy na zamówienie

Wszystkie szafy wykonywane są według indywidualnego projektu i mogą mieć dowolne wymiary. Większość firm projektuje i wycenia szafę, korzystając z oprogramowania komputerowego. Każdy element szafy jest oddzielnie wyceniany dla klienta. Często doświadczony projektant bezpłatnie zaprojektuje i wyceni zabudowę. Podczas projektowania można na bieżąco ustalać cenę szafy i dowolnie modyfikować jej wygląd. Szafy mogą przybierać różne kształty (nawet pięcioboku) i kolory, w zależności od oferty firmy.

Zalety systemów zabudowy wnęk:

  • do zabudowy można wykorzystać nawet trudną do zagospodarowania lub nietypową wnękę, na przykład miejsce pod skosem lub narożnik,
  • wnętrze szafy można zaprojektować indywidualnie w zależności od swoich potrzeb,
  • na każdą rzecz można zaplanować odpowiednie miejsce, np. na spodnie, krawaty, koszule, bluzki,
  • można zastosować wiele rozwiązań technicznych ułatwiających korzystanie z szafy (wysuwane i obrotowe kosze, wymodelowane wieszaki)

Modułowe systemy meblowe

To rozwiązanie pośrednie między szafą wolno stojącą a szafą wykonaną na zamówienie. W skład systemów wchodzą elementy o różnych wymiarach, które można ze sobą dowolnie zestawiać.

Ocena: 1
Tekst: Magdalena Brzozowska Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski, Andrzej Szandomirski, Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY