Wanna czy kabina prysznicowa? Nie łatwo zdecydować. Wanna będzie sprzyjać komfortowym relaksującym kąpielom, ale kabiny prysznicowe pomogą zaoszczędzić wodę i zajmują mniej miejsca. Kabiny prysznicowe wybierajmy biorąc pod uwagę wielkość i funkcjonalność łazienki.

Kabiny prysznicowe: kompletujemy brodzik i kabinę

Kabiny prysznicowe w większości są tylko parawanem, do którego możemy skompletować brodzik. Możemy kupić elementy kabiny prysznicowej od różnych producentów – należy wówczas dokładnie wymierzyć oba elementy i sprawdzić, czy idealnie pasują. Korzystnie jest nabyć kabinę prysznicową i brodzik u tego samego producenta. Kabiny prysznicowe dopasowujemy do wielkości łazienki i osób, które będą z niej korzystały. Standardowy wymiar brodzika to 80x80 cm. Standardowa głębokość brodzika to 10-15 cm. Znajdziemy jednak modele bardzo płytkie – nawet 4 centymetrowe, ale i bardzo głębokie – do 35 centymetrów. Te ostatnie mogą służyć jako miniwanna dla dzieci. Brodziki produkuje się z akrylu, emaliowanej stali, ceramiki, drewna, granitu i sztucznego granitu. Aby wygodnie było korzystać z kabiny, istotna jest jeszcze jedna rzecz wolna przestrzeń przed nią. Powinna mieć wymiary w podstawie 80-100 x 90-100 cm. Odstęp między kabiną i umywalką lub bidetem nie powinien być mniejszy niż 30 cm, a od miski ustępowej musi ją dzielić dystans co najmniej 20 cm.

Kabiny prysznicowe: nie zawsze standard

Warto wypróbować jeszcze w sklepie, czy standardowy wymiar brodzika i kabiny odpowiada nam i jest wygodny. Może się bowiem okazać, że potrzebujemy więcej miejsca podczas brania prysznica i nie odpowiada nam na przykład sposób, w jaki otwierają się drzwi kabiny. Wybór drzwi kabiny prysnzicowej również zależy od wielkości naszej łazienki: w małej sprawdzą się drzwi przesuwne lub harmonijkowe, duże łazienki możemy wyposażyć w kabiny prysznicowe z drzwiami skrzydłowymi. Kabiny prysznicowe mają zazwyczaj ścianki z tańszego tworzywa lub trwałego szkła hartowanego. Można wybrać tworzywo przezroczyste lub matowe, bezbarwne albo kolorowe,gładkie lub z ciekawym nadrukiem,na przykład imitującym krople wody. Szkło w kabinach prysznicowych często jest pokryte warstwą zabezpieczającą przed osadzaniem się brudu i kamienia. Kabiny prysznicowe powinny pasować do naszej łazienki. Warto wcześniej się zastanowić, czy chcemy w łazience mieć kabinę przyścienną (styka się tylko z jedną ścianą łazienki, na której montuje się baterię), czy tez lepsza będzie kabina narożna. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią łazienki, możemy zdecydować się na kabiny prysznicowe wolnostojące. Takie kabiny prysznicowe mogą mieć różne kształty: o podstawie kwadratu, owalu, wieloboku, koła.

Kabiny prysznicowe: profile i zawiasy

Tafle szkła lub tworzywa umieszcza się w profilach – aluminiowych albo (w tańszych kabinach) z tworzywa. Aluminiowe są pokryte lakierem proszkowym lub pomalowane farbą epoksydowo-proszkową. Najpopularniejsze kolory to chrom matowy i z połyskiem oraz biały. Inne są dostępne na zamówienie za dopłatą. Ustawienie profili przyściennych można niekiedy regulować w niewielkim zakresie, co pozwala zniwelować drobne nierówności ścian. Miejsce styku profilu ze ścianą uszczelnia się silikonem lub wypełnia silikonowymi uszczelkami. Listwy uszczelniające z tak zwanym okapnikiem kierującym do wnętrza kabiny wodę spływającą z szyb zapewniają szczelność kabiny i chronią łazienkę przed zalaniem. Tafle szkła zamiast w profilach montuje się coraz częściej wyłącznie na zawiasach, zwykle w kolorze matowego lub połyskliwego chromu. Takie rozwiązanie jest elegantsze i ułatwia utrzymanie kabiny w czystości (w miejscu styku profilu z taflą szkła lub tworzywa łatwo gromadzi się brud i kamień i ciężko go stamtąd usunąć). Zawiasy unoszące drzwi podczas otwierania (takie stosuje się często w droższych modelach kabin) zapewniają samoczynne domknięcie się drzwi przy zamykaniu i dobre uszczelnienie.

Kabiny prysznicowe: jakie wybrać?

1. Do niewielkiej łazienki kup kabinę prysznicową narożną, najlepiej z rozsuwanymi drzwiami – zajmie najmniej miejsca przy wybranych wymiarach.

2. Jeśli jesteś wysoka (wysoki) i/lub potężna (potężny), wybierz model kabiny o podstawie co najmniej 90 x 90 cm, żeby podczas kąpieli nie obijać się łokciami o ścianki.
3. Jeżeli masz małe dzieci i nie planujesz zainstalowania wanny, zdecyduj się na kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem (30-35 cm) – wykąpiesz w nim maluchy prawie jak w wannie.
4. Kiedy przewidujesz, że kabina prysznicowa będzie intensywnie używana, lepiej kup taką z otwieranymi drzwiami – przesuwne są bardziej narażone na uszkodzenia.
5. Gdy nie jesteś fanem porządków, przypilnuj, żeby tafle szkła lub tworzywa na ściankach kabiny i drzwiach miały powłokę zapobiegającą osadzaniu się kamienia i brudu (łatwiej poradzisz sobie z utrzymaniem kabiny w czystości) i fakturę lub nadruk, na których ewentualne smugi będą mniej widoczne.