Mała łazienka w kwadracie. Jak ją urządzić?

Jak zyskać maksimum przestrzeni, kiedy łazienka ma ok. 3 m2? Przede wszystkim mała łazienka powinna mieć sprytnie rozmieszczone wszystkie sprzęty, a potem musimy dobrać właściwe kolory. Radzimy, gdzie w małej łazience ustawić kabinę prysznicową, jak rozmieścić lustra i jak dobrać kolory.

Mała łazienka w kwadracie. Jak urządzić?
Mała łazienka w kwadracie. Jak urządzić?
Mała łazienka w kwadracie. Jak urządzić?

Urządzając małą łazienkę trzeba się trochę nagłowić. Wnętrze ma być przecież w pełni funkcjonalne, a z żadnego sprzętu nie można zrezygnować, nawet jeśli jest to łazienka 3 m2.

Łazienka 3 m2: po pierwsze kabina w łazience

Przy niedostatku łazienkowej przestrzeni zastąpienie tradycyjnej wanny kabiną prysznicową to zabieg podstawowy i konieczny. Jeśli mamy małą łazienkę warto zdecydować się na kabinę narożną i owalną; zajmuje mniej miejsca niż prostokątna, a przy tym jest dość przestronna i wygodna.

Mała łazienka: kompakt do kąta

Nietypowo ustawiona toaleta może stać się najbardziej charakterystycznym elementem wnętrza małej łazienki. Dlatego też zdecydowano się w prezentowanej na zdjęciu łazience na zamontowanie narożnego kompaktu. Dzięki tym zabiegom (narożna kabina i kompakt) udało się wygospodarować sporo wolnego miejsca na komfortowe ulokowanie umywalki. Została ona umieszczona na bocznej ścianie, na prawo od wejścia. Dzięki temu w małej łazience powstała wygodna strefa szybkiego mycia.

Jasne ściany: kolory w małej łazience

Funkcjonalny układ sprzętów to niezawodny sposób na zyskanie przestronnego wnętrza. Równie duże znaczenie ma odpowiednia – najlepiej jasna - kolorystyka. W naszej łazience o pow. ok 3 m2 na ścianach ułożono jasne beżowo-zielone płytki, natomiast na podłodze i cokole znalazły się kafle ciemnoturkusowe. Dla złagodzenia kontrastu pomiędzy cokołem a barwą ścian, przedzielono je jasnym pasem pastelowoniebieskich płytek. Urozmaica to płaszczyznę ścianacji małej łazienki i tworzy łagodne przejście pomiędzy jasną barwą ściany a ciemnym turkusem podłogi.

Mała łazienka: sztuczka z lustrami

Zamiast tradycyjnego lustra w małej łazience zastosowano poziomy lustrzany fryz biegnący wzdłuż ścian łazienki na wysokości 145 cm. W takim panoramicznym lustrze tworzą się ciekawe efekty optyczne – zwielokrotnione odbicia wnętrza. Dzięki temu pomieszczenie małej łazienki wydaje się dużo większe. Nad lustrem zamocowano dwa kinkiety, zaznaczające strefę z umywalką. Małą łazienkę oświetlają dodatkowo lampki halogenowe, umieszczone w podwieszanym suficie.

Wyposażenie łazienki:

  • płytki ceramiczne Pastel, wym. 20x20 cm (Ceramika Tubądzin);
  • ceramika Nova Pico Top: miska kompaktowa, spłuczka narożna z wbudowaną armaturą i przyciskiem chromowanym, deska sedesowa, umywalka, półpostument do umywalki, kabina prysznicowa, brodzik (Sanitec Koło);
  • kosze wiklinowe, stolik fornirowany (Bo concept);
  • reczniki (Ikea).
Ocena: 0
Tekst: Anna Kolczyńska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY