Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych: niezbędne akcesoria
Uchwyty (poręcze dla niepełnosprawnych) – pomagają wyjść i wejść do wanny czy kabiny, ale także swobodnie usiąść na sedesie. Powinny się zatem znaleźć zarówno przy wannie, jak i na ścianie, przy której stoi. Warto zamontować je również po obu stronach miski WC oraz w kabinie. Uchwyty mogą mieć różne kształty i sposoby montażu – można przytwierdzać je do ściany, jak również do podłogi, zależnie od potrzeb.
Siedziska – zależnie od tego, gdzie chcemy ich używać do wyboru mamy ławeczki albo „krzesełka" nakładane na wannę oraz modele prysznicowe przytwierdzane do ściany w kabinie (często można je opuszczać, gdy są niepotrzebne). Wysokość montażu takiego krzesełka w kabinie trzeba dopasować do wzrostu osoby, dla której jest przeznaczone.
Nakładki na sedes – po pierwsze podwyższają klasyczny model miski, a jeśli mają specjalne uchwyty, ułatwiają siadanie i wstawanie z sedesu, gdy w pobliżu nie ma zamocowanych poręczy.
Umywalki – te dla osób niepełnosprawnych powinny mieć minimum 60 cm szerokości oraz taki kształt, by korzystający z niej bez trudu podjechał wózkiem i mógł swobodnie się o nią oprzeć. Syfon powinien znajdować się powyżej kolan i nie hamować zbliżenia się do umywalki. Dobrze, jeśli obok niej zamontujemy dodatkowe uchwyty.
Baterie – osoby w podeszłym wieku mogą mieć kłopoty z odkręcaniem kurków. Przy umywalkach dobrze sprawdzają się tak zwane baterie lekarskie, czyli długa wylewka umożliwiająca regulację strumienia oraz temperatury wody za pomocą łokcia. Inny przydatny rodzaj to baterie łazienkowe bezdotykowe, wystarczy podsunąć pod nie dłonie, wyposażone są też w termostat z ustawioną odpowiednią temperaturą strumienia.
Miski wc – według europejskich norm miska ustępowa dla osób niepełnosprawnych i starszych powinna znajdować się na wysokości 450-500 mm, z uwagi na wygodę siadania.
Lustra – bardzo przydatne są modele uchylne z możliwością zmiany kąta ustawienia.
Maty i chodniki na przyssawki – wkładane do wanny, kabiny lub kładzione na podłodze, chronią przed upadkiem i poślizgnięciem.
Wanny – niektóre z nich mają siedziska oraz podpórki pod głowę i ramiona. Są także modele z drzwiczkami, do których wchodzi się niczym do kabiny.
Większość produktów niezbędnych do wyposażenia łazienki dla osoby niepełnosprawnej czy osoby starszej dostaniemy w hipermarketach budowlanych w dziale łazienkowym, w sklepach i salonach z wyposażeniem łazienkowym, a także w punktach zaopatrzenia osób niepełnosprawnych i w sklepach internetowych.