Jak pracuje robot kuchenny?

Roboty kuchenne uruchamia się przyciskiem lub pokrętłem. Zależnie od firmy i modelu mają kilka stopni prędkości pracy. Urządzenia sterowane elektronicznie (przez dotyk) same dobierają odpowiednią prędkość, w innych typach trzeba ją ustawiać. Niemal każdy robot ma tryb pulsacyjny - przydatny, gdy chcemy coś lekko rozdrobnić lub delikatnie wymieszać, pozwalający kontrolować pracę (działa, gdy trzymamy przycisk) oraz turbo - potrzebny przy cięższych pracach i twardych produktach (bardzo szybkie obroty).

Wszystkie modele mieszają i wyrabiają ciasta, a także tną oraz ścierają warzywa i owoce. Z reguły nawet w prostszych typach robotów jest nakładka do ubijania białek i śmietanki.

Urządzenia bardziej złożone mają w wyposażeniu podstawowym wyciskarkę do cytrusów oraz blender służący do przyrządzania koktajli i miksowania zup. Jest to rodzaj dzbanka z umieszczoną na obudowie podziałką, ułatwiającą dobieranie składników we właściwych proporcjach, i z ruchomymi nożykami wewnątrz.

Najwymyślniejsze roboty współpracują z maszynką do robienia lodów, przystawką do mielenia ziarna na mąkę, nakładką do napełniania kiełbas, nakładką do obierania ziemniaków itp. Jednakże większości tych końcówek i przystawek nie ma w wyposażeniu podstawowym i trzeba je dokupić.

Rady dla kupujących robota kuchennego

  • najlepiej wybrać urządzenie, które można (w miarę potrzeb i zasobności portfela) rozbudowywać, dokupując kolejne przystawki,
  • przydatne jest sterowanie elektroniczne - ułatwia dobór prędkości pracy do rodzaju czynności,
  • dobrze, jeśli robot ma schowek na akcesoria,
  • dużą pomocą dla korzystającego są umieszczone na obudowie piktogramy (rysunki), pokazujące, które pokrętło (przycisk) uruchamia daną funkcję lub do czego służą poszczególne końcówki.

Zanim kupisz robota kuchennego, pamiętaj...

  • jeśli chcesz w pełni wykorzystać urządzenie, przeczytaj uważnie instrukcję, czasem trudno się domyślić, do czego służą poszczególne noże, mieszadła i wymienne końcówki. Dzięki temu też nie zniszczysz robota;
  • dokładnie myj wszystkie elementy po każdym użyciu, inaczej mogą się przebarwić (np. od marchewki czy buraczków), szczególnie jeśli są białe. (Uwaga! W obudowie robota znajduje się układ napędowy (silnik), dlatego nie wolno zanurzać tej części w wodzie ani nagrzewać powyżej 60oC. Wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką, a następnie wytrzeć do sucha, żeby woda nie dostała się do silnika.);
  • lepiej nie chowaj robota w szafce, niech stoi na wierzchu - wtedy na pewno będziesz z niego często korzystać.