Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną? Przewaga innowacji nad tradycyjnymi rozwiązaniami

2018-11-01 5:00

Płyty indukcyjne nie są droższe w eksploatacji niż gazowe, za to bezpieczniejsze i zdrowsze. Pozwalają też na znacznie bardziej swobodną aranżację przestrzeni kuchennej, i to w dowolnym pomieszczeniu. Nowe modele można podłączyć nawet do zwykłej instalacji i wmontować nawet w bardzo cienki blat – zwłaszcza modele z serii Slim Fit. Co jeszcze decyduje o przewadze indukcji nad płytami gazowymi i jakie zalety wyróżniają ją spośród płyt elektrycznych?

Postaw na indukcję
Autor: materiały prasowe Electrolux

Spis treści

  1. Płyta indukcyjna – dlaczego lepsza niż gazowa?
  2. Płyta indukcyjna – dlaczego najlepsza spośród płyt elektrycznych?

Płyta indukcyjna – dlaczego lepsza niż gazowa?

Najczęściej podkreślaną zaletą kuchni gazowych są niskie koszty eksploatacji. Jednak korzystając z elektrycznej płyty indukcyjnej, nie powinniśmy płacić za prąd więcej niż za gaz. Ciepło wytwarzane z gazu jest bowiem zaledwie w połowie wykorzystywane do ogrzewania garnków, natomiast sprawność płyt indukcyjnych ocenia się na 95%. A jeśli ktoś gotuje niewiele, różnicą w kosztach eksploatacji w ogóle nie musi się przejmować. Za korzystanie ze zwykłej kuchni elektrycznej pracującej codziennie przez pół godziny płaci się kilkanaście złotych miesięcznie. Stosując zamiast niej gazową, można zaoszczędzić najwyżej kilka złotych.

Zasadnicza przewaga płyt indukcyjnych nad gazowymi wynika jednak ze sposobu zasilania. W nowo powstających budynkach mieszkalnych nie bez powodu często rezygnuje się z przyłączy gazowych. Bierze się tu pod uwagę m.in. ryzyko wybuchu gazu, zatrucia tlenkiem węgla albo poparzenia wskutek kontaktu z otwartym ogniem. Praca płyty indukcyjnej nie rodzi żadnego z tych niebezpieczeństw. Żaden jej element w czasie pracy nie nagrzewa się, dzięki czemu łatwiej ustrzec przed oparzeniem np. dziecko.

Płyty indukcyjne Electrolux
Autor: materiały prasowe Electrolux Płyty indukcyjne nie są droższe w eksploatacji niż gazowe, za to bezpieczniejsze i zdrowsze. Można je zainstalować w niemalże dowolnym miejscu. A do tego doskonale wyglądają!

W porównaniu z płytą gazową, indukcyjna jest też znacznie łatwiejsza w instalacji – właściwie w dowolnym miejscu, zwłaszcza gdy towarzyszy jej pochłaniacz. Doprowadzenie przyłącza gazowego np. do wyspy kuchennej bywa dużym wyzwaniem, często wiąże się z naruszeniem i ścian, i podłogi. Adaptacja instalacji elektrycznej jest bez porównania prostsza.

Co więcej, funkcja elastycznego zarządzania mocą Flexi-Power, jaką znajdziemy w płytach indukcyjnych marki Electrolux, pozwala na instalację płyty nawet w starym budownictwie. Wystarczy ustawić moc płyty w zakresie od 1500 W do 7200 W i wybrać zasilanie z 1 lub 2 faz.

Ponadto w pomieszczeniu, w którym znajduje się płyta gazowa, powinien być co najmniej jeden kanał wentylacji grawitacyjnej (niezależny od kanału, do którego podłączony będzie ewentualny okap). W przypadku płyt indukcyjnych nie jest to konieczne. Minusem gotowania na gazie jest też powstający w procesie spalania osad, który odkłada się na ścianach, szafkach i suficie. Płyta indukcyjna z natury rzeczy nie generuje tego typu zanieczyszczeń.

Warto też podkreślić, że płytę indukcyjną znacznie łatwiej utrzymać w czystości.

Płyta indukcyjna – dlaczego najlepsza spośród płyt elektrycznych?

Zalety płyty indukcyjnej w stosunku do tradycyjnej kuchni gazowej można odnieść do wielu typów płyt elektrycznych – przede wszystkim brak niebezpiecznego płomienia, nieobojętnych dla zdrowia spalin i zagrożenia wybuchem gazu, a do tego możliwość instalacji w dowolnym pomieszczeniu. Kilka cech właśnie indukcji daje jednak przewagę.

Poważną wadą wielu typów kuchni elektrycznych jest to, że po wyłączeniu jeszcze przez długi czas pozostają gorące. By zapobiec wykipieniu mleka, nie wystarczy przestawić pokrętło – należy odstawić garnek. Problem ten nie dotyczy jedynie płyt indukcyjnych. Płyta jako całość nie staje się gorąca. Ponieważ umieszczona pod nią cewka indukcyjna wytwarza pole magnetyczne między nią a stojącym na niej garnkiem, nagrzewa się tylko miejsce pod naczyniem.

Nowoczesne AGD w praktyce. Funkcje pomagające przygotować obiad

Autor: materiały prasowe Electrolux

Wybierając płytę indukcyjną warto zwrócić uwagę na wielkość pól grzewczych. Płyty marki Electrolux są wyposażone w technologie pozwalające łączyć pola grzewcze w powierzchnie różnych wielkości.

Nowość na rynku: płyta indukcyjna SLIM-FIT

SLIM-FIT marki Electrolux to najpłytsza dostępna na polskim rynku płyta indukcyjna*. Z powodzeniem zastąpi Twoją dotychczasową płytę elektryczną lub gazową, bo jej głębokość jest do nich zbliżona. Umieścisz ją w blacie o grubości 12 mm nad szufladami i w blacie 28 mm nad piekarnikiem Electrolux.

Co więcej, dzięki systemowi OptiFix™ płytę SLIM-FIT marki Electrolux po prostu wsuwasz w wycięty otwór. Bez specjalnej przegrody w meblu. Bez otworów wentylacyjnych na froncie.

 *W porównaniu do konkurencji. Na podstawie informacji ze stron producentów.

Wyróżniającą zaletą kuchni indukcyjnej jest też optymalne wykorzystanie prądu – ponad 90% energii pobieranej z sieci zamienia się w ciepło w garnku. W tym miejscu warto dodać, że obecnie nie tylko zasadnicza część naczyń do przygotowywania potraw współpracuje z płytami indukcyjnymi, ale też ma wysoką sprawność, dzięki czemu nagrzewa się znacznie efektywniej niż bywało jeszcze kilka lat temu.

W rezultacie poza mniejszym aż o ok. 30% poborem energii zaletą płyt indukcyjnych jest też krótszy czas podgrzewania posiłków niż w przypadku płyt ceramicznych.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Electrolux, www.electrolux.pl