Przetwory domowe na zimę. Jakie przetwory można robić, z czego warto robić przetwory

2023-09-05 9:06

Przetwory na zimę są idealne dla tych, którzy chcą cieszyć się smakiem i zapachem owoców przez cały rok! Dzięki nim będziesz także mogła uzupełniać zapasy cennych dla zdrowia witamin. Przetwory na zimę są dość pracochłonne w przygotowaniu, ale warto spróbować. Przetwory zamknięte w ładnych słoikach mogą być pysznym i niepowtarzalnym prezentem. Sprawdź, jak zrobić weki!

Przetwory domowe
Autor: Getty Images Wraca moda na przetwory domowej roboty. Zrób przetwory, a będziesz mogła w zimie cieszyć się smakami lata.

Spis treści

  1. Przetwory na zimę: wybieramy owoce na przetwory
  2. Przetwory na zimę: jak zrobić konfitury
  3. Przetwory: pasteryzacja
  4. Przetwory na zimę: jak je przechowywać?
  5. Przetwory na zimę: skąd wziąć przepisy?
  6. Dekoracje na przetwory - GALERIE ZDJĘĆ

Przygotowanie przetworów na zimę jest zajęciem czasochłonnym, ale za to bardzo opłacalnym. Za gotowe przetwory przyrządzone według domowych receptur (nie fabrycznie) trzeba naprawdę dużo zapłacić. Poza tym przygotowując własnoręcznie przetwory, znamy dokładnie ich skład i możemy dostosować poziom cukru do własnych potrzeb albo zastąpić go słodzikiem.

Przygotowując domowe przetwory, należy przede wszystkim zapoznać się ze sposobami konserwacji produktów. Nie chcemy przecież by dżemy, przetory z ogórków, czy kompoty popsuły się zanim zdążymy ich skosztować. Jest kilka metod dzięki, którym możemy utrwalić przydatność do spożycia, dzięki czemu własnoręcznie przygotowane przetwory na zimę: konfitury, soki owocowe, soki warzywne będziemy mogli spożywać przez długi okres czasu. Jednym ze sposobów jest pasteryzacja polegająca na termicznej obróbce produktów, z których chcemy przygotować zapasy na zimę. Proces ten ma na celu zniwelowanie różnego rodzaju drobnoustrojów, zachowując tym samym niezmieniony smak i wartość odżywczą.

Zobacz: Morele w syropie: domowe przetwory z owoców >>>

Przetwory na zimę: wybieramy owoce na przetwory

Przed włożeniem owoców do słoika, trzeba je przebrać. Na przetwory najlepsze będą dojrzałe, ale jednocześnie nie za miękkie, bo wtedy podatne są na wszelkie obicia i obtarcia, a to z kolei bardzo psuje ich smak. Owoce, z których chemy zrobić przetwory, najlepiej myć przed samym smażeniem, by przez kontakt zwodą nie straciły jędrności (niezwiędły). Trzeba także pamiętać, by wydrylować owoce, które tego wymagają. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie słoików i butelek na przetwory. Należy je dokładnie wyszorować, wyparzyć lub wypiec w piekarniku, a potem zostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Polecamy: Drylownica do wiśni i czereśni. Wybieramy drylownice ręczne i elektryczne >>>

Przetwory na zimę: jak zrobić konfitury

Przetwory z owoców to pyszne konfitury, dżemy czy galaretki. Konfitury przygotowujemy w proporcjach: np. na 3 kg owoców 3 kg cukru. W razie konieczności owoce kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do garnka (płaskiego z przykrywką) zasypujemy cukremi gotujemy na wolnym ogniu - cały czas mieszając i zdejmując tzw. szumowinę (białą pianę pojawiającą się na powierzchni owoców). Kiedy przetwory osiągną idealną konsystencję (półpłynną), są gotowe, by przełożyć je do słoików i szczelnie zamknąć.

Nie przegap: DIY: świetna dekoracja słoików. Pomysł na puste słoiki >>>

Przetwory: pasteryzacja

Gotowe słoiki z konfiturą czyścimy z zewnątrz z pozostałości po owocach i zaczynamy pasteryzację. Jest ona o tyle ważna, że zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju naturalna konserwacja. Słoiki z przetworami w środku gotujemy przez jakiś czas w wodzie, a następnie wyjmujemy i odwracamy do góry dnem. Uwaga! Pamiętajmy, by temperaturę zmieniać słoikom powoli (nie wkładać i nie wyjmować bezpośrednio z wrzątku), inaczej mogą pęknąć.

Przeczytaj też: Pasteryzacja: jak pasteryzować przetwory na zimę? Poradnik >>>

Przetwory na zimę: jak je przechowywać?

Na trwałość produktów wykonanych w zapleczu domowej kuchni duży wpływ ma przede wszystkim jakość produktów, sposób konserwacji, precyzja wykonania. Należy jednak wspomnieć, iż istotnym elementem, mającym związek z długotrwałością naszych przetworów ma także miejsce, w którym będziemy je przechowywać. Odpowiednim miejscem jest spiżarnia, do której światło ma ograniczony dostęp. Ważna jest również dobra wentylacja pomieszczenia, czy też niski stopień wilgotności. Optymalna temperatura powinna plasować się w granicach 10-15 stopni Celsjusza. Kompoty, dżemy, sałatki, ogórki kiszone etc. przygotowane z dobrych jakościowo produktów, poddane obróbce termicznej, umieszczone w takich warunkach, na pewno będą nam służyć przez długi okres czasu. Warto też zadbać o estetyczny wygląd stworzonych przez nas produktów. Możemy zaopatrzyć się w ładne słoiki na przetwory, które swoim wyglądem dodatkowo będą zachęcały do skosztowania domowych smakołyków. Dobrym rozwiązaniem są karteczki, czy też etykiety w formie naklejek, na których możemy napisać rok wykonania i zawartość.

Przeczytaj też: Dekorujemy słoiki na przetwory: ładne etykiety na słoiki na przetwory >>>

Przetwory na zimę: skąd wziąć przepisy?

Przepisy na przetwory bez wątpienia znajdziemy na wielu stronach internetowych. Różnego rodzaju fora, blogi, dysponują olbrzymią bazą przepisów, które z powodzeniem możemy wykorzystać we własnej kuchni. Warto też wymienić się przepisami ze znajomymi, wtedy mamy bowiem pewność, że przepis jest sprawdzony. Dodatkowo możemy również zaopatrzyć się w książki, poradniki kucharskie, które okażą się pomocne podczas przygotowywania przetworów na zimę. Mimo iż w sieci królują popularne, sprawdzone, domowe przepisy na dżemy, ogórki, sałatki możemy podjąć próbę stworzenia czegoś oryginalnego. Nie bójmy się eksperymentować. Kuchnia jest przecież miejscem, gdzie liczy się inwencja i pomysłowość. Dlatego też, warto próbować swoich sił, tworząc oryginalne połączenia smaków. W ten sposób być może uda nam się zaskoczyć znajomych i trafić w gusta zarówno tych mniej, jak i bardziej wymagających gości czy domowników. Warto zwrócić uwagę, iż przetwory na zimę to nie tylko dżemy, ale także rożnego rodzaju soki czy sałatki, które z powodzeniem możemy wykorzystać podczas zimowego obiadu czy przyjęcia w gronie znajomych lub rodziny. Nasz wysiłek związany z samodzielnym przygotowaniem przetworów domowych, z pewnością zostanie doceniony i nie będzie daremny. Satysfakcja wynikająca z faktu, iż nasza spiżarnia zapełniona jest zdrową żywnością pozbawioną konserwantów, barwników i wszechobecnej chemii jest ogromna. Dlatego czas, który spędzimy na zakupach w supermarkecie, zaopatrzonym w mnóstwo niezdrowych produktów, znacznie lepiej spożytkujemy kupując świeże, sezonowe owoce i warzywa, po to by zrobić z nich, zdrowe, smaczne a przede wszystkim bogate w wartości odżywcze przetwory.

Zobacz: Przechowywanie żywności: jak urządzić spiżarnię? >>>

Dekoracje na przetwory - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, w jaki sposób możesz udekorować swoje przetwory! Zajrzyj do naszych galerii zdjęć, w których znajdziesz mnóstwo inspiracji.

Nasi Partnerzy polecają