Nie ma co ukrywać, że przetwory na zimę - ich przygotowywanie jest zajęciem czasochłonnym, ale za to bardzo opłacalnym. Za gotowe przetwory przyrządzone według domowych receptur (nie fabrycznie) trzeba naprawdę dużo zapłacić. Poza tym przygotowując własnoręcznie przetwory, znamy dokładnie ich skład i możemy dostosować poziom cukru do własnych potrzeb albo zastąpić go słodzikiem.

Przetwory na zimę: wybieramy owoce na przetwory

Przed włożeniem owoców do słoika, trzeba je przebrać. Na przetwory najlepsze będą dojrzałe, ale jednocześnie nie za miękkie, bo wtedy podatne są na wszelkie obicia i obtarcia, a to z kolei bardzo psuje ich smak. Owoce, z których chemy zrobić przetwory, najlepiej myć przed samym smażeniem, by przez kontakt zwodą nie straciły jędrności (niezwiędły). Trzeba także pamiętać, by wydrylować owoce, które tego wymagają. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie słoików i butelek na przetwory. Należy je dokładnie wyszorować, wyparzyć lub wypiec w piekarniku, a potem zostawić do samodzielnego wyschnięcia.

Przetwory na zimę: jak zrobić konfitury

Przetwory z owoców to pyszne konfitury, dżemy czy galaretki. Konfitury przygotowujemy w proporcjach: np. na 3 kg owoców 3 kg cukru. W razie konieczności owoce kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do garnka (płaskiego z przykrywką) zasypujemy cukremi gotujemy na wolnym ogniu - cały czas mieszając i zdejmując tzw. szumowinę (białą pianę pojawiającą się na powierzchni owoców). Kiedy przetwory osiągną idealną konsystencję (półpłynną), są gotowe, by przełożyć je do słoików i szczelnie zamknąć.

Przetwory: pasteryzacja

Gotowe słoiki z konfiturą czyścimy z zewnątrz z pozostałości po owocach i zaczynamy pasteryzację. Jest ona o tyle ważna, że zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju naturalna konserwacja. Słoiki z przetworami w środku gotujemy przez jakiś czas w wodzie, a następnie wyjmujemy i odwracamy do góry dnem. Uwaga! Pamiętajmy, by temperaturę zmieniać słoikom powoli (nie wkładać i nie wyjmować bezpośrednio z wrzątku), inaczej mogą pęknąć.