W domowej spiżarni przechowywać można zarówno przetwory na zimę, jak i świeże owoce i warzywa, przyprawy, marynaty, a także takie produkty jak kasza czy mąką. Jednak aby to robić, najpierw należy odpowiednio przygotować przestrzeń przeznaczoną do przechowywania tego typu żywności. Jak wygospodarować miejsce na spiżarnię w domu?

Urządzamy spiżarnię: odpowiednia temperatura

10-15 stopni Celsjusza to idealna temperatura do przechowywania zapasów. Najlepiej więc urządzić spiżarnię w chłodnym pomieszczeniu, w północnej części domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wybierz miejsce z dala od wszelkich źródeł ciepła (kaloryferów czy piecyka). Zwolennicy mrożonek mogą wyposażyć spiżarkę w zamrażarkę lub lodówko-chłodziarkę. Warto wybrać model z akumulatorem zimna utrzymującym chłód nawet wtedy, gdy braknie zasilania.

Urządzamy spiżarnię: higieniczne wnętrze

W spiżarni nietrudno o zabrudzenia. Ze względu na to, podłogę, a nawet ściany pomieszczenia, w którym ma być spiżarnia najlepiej jest wyłożyć łatwymi do utrzymania w czystości płytkami ceramicznymi lub kamieniem, które dodatkowo będą również chłodzić pomieszczenie. Jeśli wolisz ściany malowane, wybierz farbę lateksową, którą można myć. Półki w spiżarni z surowego drewna pomaluj lakierem, bejcą lub farbą. W ten sposób uchronisz je przed absorbowaniem wilgoci i butwieniem. Jeśli w spiżarce jest okno, zabezpiecz je siatką przeciwko owadom i gryzoniom. Zbyt duże nagromadzenie wilgoci w spiżarni może prowadzić do wykraplania się pary wodnej, zawilgocenia żywności i rozwoju bakterii czy grzybów. Aby tego uniknąć, spiżarnię urządź w pomieszczeniu z oddzielnym kanałem wentylacyjnym. Możesz również zamontować w pomieszczeniu wentylator. Gdy twoja spiżarnia będzie już gotowa, pamiętaj o tym, by co 1-2 tygodnie sprawdzać, czy żadne zapasy się nie psują. Pozbądź się rdzewiejących konserw i zajrzyj do sypkich produktów, by upewnić się, że nie zadomowił się w nich żaden intruz.

Urządzamy spiżarnię: uporządkowana przestrzeń

Aby spiżarnia nie przeobraziła się w graciarnię, dobrze rozplanuj przestrzeń. Najważniejszą rolę odgrywają półki – wieszane na ścianie lub będące częścią regału. Idealne półki w spiżarni są stabilne, drewniane lub metalowe. Jeśli chodzi o ich wysokość, najwygodniejsze są te 20-30-centymetrowe, warto mieć jednak kilka głębszych, na które odstawić będzie można na przykład rzadziej używane garnki. W utrzymaniu porządku na półkach pomogą ci zamykane pudełka i pojemniki (najlepiej prostokątne, różnej wielkości), wiklinowe kosze, puszki lub słoje. Przestrzeń najlepiej zorganizować według trzech kluczy – ciężaru, temperatury i przeznaczenia żywności. Na dole umieszczamy przetwory i przedmioty cięższe, wymagające chłodnego otoczenia – warzywa, owoce, kamionkowe garnki z kiszonkami. Wyższe „kondygnacje” rezerwujemy na lżejsze słoiki, butelki, konserwy i artykuły sypkie. Wysoko, z boku spiżarni, przymocować można reling lub zawiesić pojedyncze haczyki na zioła i warkocze czosnku czy papryki.