Przechowywanie żywności: jak urządzić spiżarnię?

Nasz poradnik podpowie ci, jak urządzić spiżarnię. Jesień to czas zbiorów najdorodniejszych owoców i warzyw, wielu z nas zabiera się za przygotowywanie i gromadzenie przetworów na zimę. To wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do ich przechowywania. Takim miejscem jest domowa spiżarka! 

Spiżarnia
Spiżarnia
Spiżarnia
Spiżarnia
Spiżarnia

Zastanawiasz się, jak urządzić spiżarnię? Nic trudnego! W domowej spiżarni przechowywać można zarówno przetwory na zimę, jak i świeże owoce i warzywa, przyprawy, marynaty, a także takie produkty jak kasza czy mąką. Jednak aby to robić, najpierw należy odpowiednio przygotować przestrzeń przeznaczoną do przechowywania tego typu żywności. Jak wygospodarować miejsce na spiżarnię w domu?

Zobacz: Aranżacja spiżarni: podręczna spiżarnia w nowoczesnej kuchni. INSPIRACJE! >>>

Jak urządzić spiżarnię: odpowiednia temperatura

10-15 stopni Celsjusza to idealna temperatura do przechowywania zapasów. Najlepiej więc urządzić spiżarnię w chłodnym pomieszczeniu, w północnej części domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, wybierz miejsce z dala od wszelkich źródeł ciepła (kaloryferów czy piecyka). Zwolennicy mrożonek mogą wyposażyć spiżarkę w zamrażarkę lub lodówko-chłodziarkę. Warto wybrać model z akumulatorem zimna utrzymującym chłód nawet wtedy, gdy braknie zasilania.

Przeczytaj: Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki: więcej świeżości >>>

Jak urządzić spiżarnię: w wersji mini, czyli cargo

Taka spiżarnia, choć niewielka, ma duże możliwości. Wysuwana szafka cargo z systemem szuflad lub koszy jest niezawodna, gdy na małej powierzchni musisz zmieścić dużą liczbę przedmiotów różniących się rozmiarem, kształtem lub opakowaniem. Aby zapobiec przesuwaniu się produktów, wstaw do szuflad specjalne przegrody, kosze lub pojemniki. Duży wybór wyciągów cargo znajdziesz m.in. w ofercie firm: IKEA, Peka, Rejs, Nomet. W wysokim cargo kosze na produkty możesz zamontować na wysokości dopasowanej do twoich  potrzeb i w każdej chwili to zmienić. Półki-kosze wysuwasz z szafki całkowicie, więc ich zawartość widzisz jak na dłoni. Kosze w systemie cargo, szuflady z zamykanymi pojemnikami… Decydując się na te rozwiązania, nie musisz nurkować w szafce w poszukiwaniu konkretnego produktu. Pociągasz za uchwyt i mała spiżarnia sama się wysuwa. Wysokie regały z półkami, które można zawieszać na dowolnej wysokości pomieszczą mnóstwo zapasów, słoików z przetworami.

Więcej: Praktyczny projekt kuchni: wybieramy szafki do kuchni. Porady eksperta >>>

 

Jak urządzić spiżarnię: higieniczne wnętrze

W spiżarni nietrudno o zabrudzenia. Ze względu na to, podłogę, a nawet ściany pomieszczenia, w którym ma być spiżarnia najlepiej jest wyłożyć łatwymi do utrzymania w czystości płytkami ceramicznymi lub kamieniem, które dodatkowo będą również chłodzić pomieszczenie. Jeśli wolisz ściany malowane, wybierz farbę lateksową, którą można myć. Półki w spiżarni z surowego drewna pomaluj lakierem, bejcą lub farbą. W ten sposób uchronisz je przed absorbowaniem wilgoci i butwieniem. Jeśli w spiżarce jest okno, zabezpiecz je siatką przeciwko owadom i gryzoniom. Zbyt duże nagromadzenie wilgoci w spiżarni może prowadzić do wykraplania się pary wodnej, zawilgocenia żywności i rozwoju bakterii czy grzybów. Aby tego uniknąć, spiżarnię urządź w pomieszczeniu z oddzielnym kanałem wentylacyjnym. Możesz również zamontować w pomieszczeniu wentylator. Gdy twoja spiżarnia będzie już gotowa, pamiętaj o tym, by co 1-2 tygodnie sprawdzać, czy żadne zapasy się nie psują. Pozbądź się rdzewiejących konserw i zajrzyj do sypkich produktów, by upewnić się, że nie zadomowił się w nich żaden intruz.

Nie przegap: Przetwory na zimę: pyszny DŻEM MORELOWY >>>

Jak urządzić spiżarnię: uporządkowana przestrzeń

Aby spiżarnia nie przeobraziła się w graciarnię, dobrze rozplanuj przestrzeń. Najważniejszą rolę odgrywają półki – wieszane na ścianie lub będące częścią regału. Idealne półki w spiżarni są stabilne, drewniane lub metalowe. Jeśli chodzi o ich wysokość, najwygodniejsze są te 20-30-centymetrowe, warto mieć jednak kilka głębszych, na które odstawić będzie można na przykład rzadziej używane garnki. W utrzymaniu porządku na półkach pomogą ci zamykane pudełka i pojemniki (najlepiej prostokątne, różnej wielkości), wiklinowe kosze, puszki lub słoje. Przestrzeń najlepiej zorganizować według trzech kluczy – ciężaru, temperatury i przeznaczenia żywności. Na dole umieszczamy przetwory i przedmioty cięższe, wymagające chłodnego otoczenia – warzywa, owoce, kamionkowe garnki z kiszonkami. Wyższe „kondygnacje” rezerwujemy na lżejsze słoiki, butelki, konserwy i artykuły sypkie. Wysoko, z boku spiżarni, przymocować można reling lub zawiesić pojedyncze haczyki na zioła i warkocze czosnku czy papryki.

Zobacz również: Akcesoria kuchenne: sprytne sposoby przechowywania >>>

Jak urządzić spiżarnię - GALERIE ZDJĘĆ

Teorię masz już opanowaną, to teraz czas na garść praktycznych inspiracji. Zobacz nasze galerie zdjęć, dzięki którym zobaczysz, jak urządzić swoją spiżarnię.

Wiecej: Przechowywanie żywności: wybieramy akcesoria kuchenne i pojemniki do przechowywania żywności >>>

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Materiały prasowe ELFA

POLECANE ARTYKUŁY