Projekt kuchni w modnym kolorze zieleni butelkowej. KOSZTORYS

Projekt wnętrz mieszkania miał być spójny. Kolor szafek kuchennych został więc dopasowany  do tapety w salonie. Jednak kolor to nie wszystko, zwłaszcza w kuchni, która powinna być funkcjonalna. Zobaczcie jak architekt wnętrz zaprojektowała funkcjonalną kuchnię w kształcie litery „U” i nietypowym kolorze.

Kuchnia w odcieniach zieleni
Kuchnia w odcieniach zieleni
Kuchnia w odcieniach zieleni
Kuchnia w odcieniach zieleni
Kuchnia w odcieniach zieleni

Właścicielom i projektantce zależało na spójnym efekcie. Kolor mebli kuchennych – odcień zieleni butelkowej, dopasowali więc do tapety w salonie i widoku za oknem. Białą kuchnię mieli  poprzednio, teraz właściciele mieszkania marzyli o kuchni w konkretnym kolorze. Geometryczny wzór na płytkach, ożywiających ścianę nad blatem, został powielony w całym mieszkaniu. Z ustawionym przed nimi szkłem z wodą tworzą ciekawe efekty  optyczne. Odwracają też uwagę od ewentualnych zabrudzeń (nieuniknionych podczas gotowania).

Projekt kuchni: kolor przede wszystkim

Mieszkanie kupione w stanie deweloperskim na warszawskim Żoliborzu, wymagało kompleksowego wykończenia. Zanim jednak w ruch poszły piły, szpachelki, pędzle i wałki, architektka Karolina Pogorzelska z pracowni Maszroom opracowała dokładne projekty poszczególnych pomieszczeń. Kuchnię postanowiła otworzyć na salon oraz częściowo na korytarz. Dzięki temu pojawiła się możliwość optycznego powiększenia przestrzeni – udało się zabudować szafkami dwie ściany i zyskać dużo, jak na tak małą kuchnię, miejsca do przechowywania. Od początku kuchnia miała też pasować do pokoju dziennego. Stylistycznie i kolorystycznie. Właściciele nie chcieli ograniczać aranżacji do bieli i szarości. Ich poprzednie miejsce do gotowania było „zanurzone w bieli”. Teraz zamarzyła im się mocniejsza barwa. Po długich dyskusjach stanęło więc na zielonym. Wybór odcienia nie był jednak prosty. Butelkowa zieleń (która pojawia się także na tapecie w salonie) okazała się strzałem w dziesiątkę. Jej głęboka tonacja świetnie łączy biel szafek z szarością podłogi, czarnymi elementami płytek i hokerów oraz jasnym drewnem blatu. Poza atutami estetycznymi nowa kuchnia jest bardzo funkcjonalna. Wszystko, co najważniejsze, jest na wyciągnięcie ręki. Przy oknie wydzielono blat do codziennego spożywania posiłków. Natomiast na specjalne okazje i dla większego grona  w salonie jest regularny, rozkładany stół.

Czytaj też: Niebieska kuchnia. Projekt wymykający się trendom

Funkcjonalna kuchnia na planie litery „U”

W projekcie małej kuchni „diabeł tkwi w szczególe”. Tutaj wszystko musi być dobrze przemyślane i idealnie wykonane. W szafkach narożnych projektantka zaproponowała takie rozwiązania jak magic corner i „karuzela”. Pozwalają maksymalnie wykorzystać miejsce, ułatwiają dostęp do półek. Wbudowany w szafkę okap jest z przodu niemal niewidoczny – nie „burzy” ciągu białych szafek. Dzięki precyzyjnemu przycięciu nie widać też łączenia dwóch kawałków blatu. Od strony salonu blat opiera się na ramie wykonanej z tej samej płyty MDF co zabudowa kuchenna. Jest dość szeroka, przysłania grzejnik wiszący pod oknem. Jej biel łączy się z bielą ściany. Wysokość stołu idealnie „spasowano” z oknem, dzięki czemu można było zrezygnować z parapetu. Płytki podłogowe od desek oddziela cienki pasek korka.

 Funkcjonalna zielona kuchnia

Fot. Bernard Białorucki

Na jakiej wysokości powinien być blat?

W przeszłości  obowiązywała zasada, by blat kuchenny montować 85 cm powyżej podłogi. Od tego czasu średni wzrost przeciętnego Europejczyka uległ zmianie - znacznie się „wydłużył”. Teraz architekci i projektanci kuchni radzą umieszczać blat na wysokości 85–92 cm. Najlepiej jednak dobierać wysokość blatu indywidualnie, do wzrostu użytkowników danej kuchni. Jak to zmierzyć? Wystarczy stanąć przy szafce i zgiąć ręce w łokciach pod kątem prostym. Od wysokości, na jakiej znajduje się przedramię, należy odjąć 10–15 cm. Otrzymany wynik pokazuje wysokość, na jakiej powinien być zamontowany blat.

NIE PRZEGAP

Zielona  kuchnia w stylu nowoczesnym: KOSZTORYS

zabudowa meblowa na zamówienie, e-stilo.pl   14 700 zł
płytki ścienne, Vives    427 zł
piekarnik, Bosch   1264 zł
płyta indukcyjna, Siemens    1142 zł
okap, Siemens    540 zł
lodówka do zabudowy, Bosch    2587 zł
zmywarka, Bosch    1500 zł
bateria, Deante     174 zł
zlewozmywak, Leroy Merlin     454 zł
taborety, IKEA     298 zł
lampy sufitowe Tube, Lucide    400 zł

Razem:           23 486 zł

cover
M jak Mieszkanie

Ocena: 0
Zdjęcia: Bernard Białorucki

POLECANE ARTYKUŁY