Aneks kuchenny lub kuchnia, w której planujemy wyspę powinna mieć przynajmniej 240 cm długości i 180 cm głębokości, by mogła zmieścić się w niej najmniejsza wolno stojąca wyspa 60x80 cm. Skąd te wymiary? Wynikają z minimalnych wymaganych odstępów między wyspą a zabudowa kuchenna albo ścianą. Wyspa w kuchni powinna być odsunięta od zabudowy o 120 cm, a po bokach mieć przejście minimum 80 cm. Jeśli nie dysponujesz takim metrażem, możesz zainstalować półwysep zintegrowany z zabudową, na granicy kuchni i salonu. Minimalne odległości w aranżacji kuchni pozostają jednak niezmienne – należy zadbać o swobodę poruszania się w kuchni.

Kuchnia z wyspą - barek lub miejsce do pracy

Istotne jest także, aby się zastanowić czemu ma służyć nasza wyspa w kuchni. Czy będziemy na niej gotować? Warto wówczas zaplanować miejsce na płytę grzewczą. Jeśli ma być na niej umieszczony zlew, należy wcześniej pomyśleć o odpowiednim odprowadzeniu kanalizacji. Wyspa w kuchni może także pełnić funkcję stołu, miejsca do pracy lub barku. Należy wówczas zadbać o wygodne miejsca do siedzenia wokół wyspy.

Plan kuchni z wyspą z widokiem na salon

Jeśli aranżacja kuchni z wyspą ma ją oddzielać od salonu, wyspa powinna być trochę wyższa od strony pokoju, aby mogła ukryć kuchenny nieporządek. Warto pamiętać, że wyspa od strony pokoju stanowi element aranżacji salonu – jej gładka ściana może być na przykład dobrym miejscem na umieszczenie telewizora. Od strony kuchennej można ją wówczas wyposażyć w pojemne półki i zainstalować minispiżarnię.