Chcesz mieć nowoczesną białą kuchnię, ale co zresztą wyposażenia? Jaki dopasować do niej blat, jaką podłogę, co położyć na ściany? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, urządzając białą kuchnię i prezentujemy gotowe rozwiązania.


Co pasuje do nowoczesnej białej kuchni?

Nowoczesna, biała kuchnia sprawia wrażenie lekkiej, trochę laboratoryjnej, przestronnej, zwłaszcza gdy ma lakierowane fronty. Wprawdzie z bielą współgrają wszystkie kolory, ale nie każdy podkreśla elegancję zabudowy i jej nowoczesny charakter.

  • Co jest teraz modne do białej nowoczesnej zabudowy kuchennej? Pastele oraz szarości. W tym kolorze może być blat (np. laminowany, z konglomeratu, kompozytu, kamienny) oraz ekran nad blatem. Jeśli blat ma być laminowany, ekran można zrobić z płytek ceramicznych. Blat z konglomeratu i kompozytu daje świetny efekt w połączeniu z ekranem z takich samych materiałów.
  • Inny przykład nowoczesnej zabudowy kuchni to połączenie białych frontów z beżami. Mogą to być płytki na podłodze i beżowa wyspa-stołu z konglomeratu. To zestawienie w przeciwieństwie do poprzedniego to bezpieczna, ponadczasowa propozycja dla osób, które cenią elegancką aranżację kuchni.
  • Połączenie białej kuchni - frontów z czernią, np. blatu (z laminatu, kamienia, kompozytu, szkła) jest jednym z najnowszych trendów w projektowaniu nowoczesnych zabudów do kuchni. Daje bardzo dynamiczny efekt, dlatego lepiej użyć czerni wyłącznie jako akcentu.
  • Modny charakter nowoczesnej zabudowy kuchni podkreśli także połączenie białych frontów z beżami i brązami. Jest tu do dyspozycji cała gama odcieni. Można wybrać jasne i ciemne brązy jak czekolada. W takim zestawieniu będzie pasował blat nie tylko kamienny z laminatu, kompozytu i konglomeratu, ale także z drewna. Podobnie świetna tu będzie drewniana posadzka.
  • Bardzo modnym zestawieniem są płytki portugalski tzw. azulejo. Charakterystyczne, kolorowe wzory dodadzą kuchni oryginalnego wykończenia i sprawią, że aranżacja będzie bardzo domowa, miła w odbiorze. W związku z tym, że są bardzo widocznym akcentem w kuchennej przestrzeni warto pomyśleć o prostym, oszczędnym blacie np. z jasnego drewna lub laminatu. Azulejo w koncepcji w nowoczesnej, białej kuchni mogą pojawić się na ścianie lub podłodze. Co więcej, są bardzo odporne nie tylko na uszkodzenia, ale także łatwe w utrzymaniu czystości.

Przeczytaj także: płytki azulejo w nowoczesnej kuchni>>>

Nowoczesna biała kuchnia - fronty błyszczące czy matowe?

Wybór frontów do nowoczesnej, białej kuchni powinien być związany ze stylem pomieszczenia, wielkością, ale także z częstotliwością gotowania, systemem oświetlenia, a nawet z wiekiem domowników. Błysk czy mat w białej kuchni? Oto jest pytanie! Trudne, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

  • Matowe wykończenie nowoczesnej białej kuchni pasuje do każdego materiału, z którego zamówimy zabudowę meblową. Jakie wykończenie do białej kuchni oferują sklepy? Mat, półmat, supermat. Na pewno sprawdzonym materiałem są fronty wykonane z litego drewna. Naturalna struktura drewna zostanie zachowana np. dzięki lakierobejcy. Tańszym rozwiązaniem są meble laminowane, płyta MDF lub fornir - wszystkie dostępne są wersji matowej w popularnych sklepach wyposażenia wnętrz. Mat na meblach uzyskuje się najczęściej dzięki lakierowi lub foli PCV. Warto mieć na uwadze, że takie wykończenie jest bardzo dobre do białej kuchni, ale nie zawsze sprawdza się w przypadku ciemnych kolorów. Dobrze wygląda w aranżacji z błyszczącym wyposażeniem i sprzętem AGD, dekoracyjną lampą. Uwaga! Matowe wykończenie mebli pochłania światło i w związku z tym może nie sprawdzić się w małej kuchni.
  • Nowoczesna, biała kuchnia w wersji błyszczącej, czyli z frontami pokrytymi lakierem nadal jest bardzo modna. Jest to uniwersalne rozwiązanie do kuchni o różnej powierzchni. Projektanci przekonują, że w małej odbite światło od mebli sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Do kuchni błyszczącej pasują drewniane, kamienne blaty. W lookbookach możemy znaleźć także luksusowe materiały takie jak corian czy marmur. Minusem błyszczących powierzchni są ślady po palcach, dlatego w takiej zabudowie bardzo istotne są uchwyty. Stanowczo odradzamy otwieranie na tzw. klik.

Zobacz GALERIĘ: biała kuchnia z drewnianym blatem>>>

  • Rozwiązanie dla niezdecydowanych? Mat i błysk w jednej kuchni. Nowoczesna, biała kuchnia w takiej koncepcji może mieć połyskującą górę, a dolne szafki wykończone matem np. z widocznym usłojeniem drewna. To dobre rozwiązanie szczególnie dla rodzin z dziećmi, ponieważ na matowym wykończeniu mebli mniej widać zabrudzenia oraz ślady palców. Do tak urządzonej kuchni przyda się kontrast - np. blat, płytki czy okładziny na ścianie w ciemnym kolorze. Warto także rozważnie dobierać wykończenie mebli. Sprawdzajmy na próbnikach dopasowanie frontu matowego z błyszczącym, najlepiej przy dobrym świetle dziennym.

Gdzie kupić białą kuchnię? INSPIRACJE z meblami IKEA>>>