KOLORY ŚCIAN, malowanie: Farby matowa czy półmatowa - jaką wybrać?

 Farby: malowanie ścian

Malowanie ścian: mat czy półmat (fot. Benjamin Moore).

Fot. Materiały prasowe firmy

W Polsce najbardziej popularne farby ze względu na połysk, to farby matowe i półmatowe. Jednak nie każdy przy zakupie zwraca na to uwagę. Może to oznaczać, że nie wszyscy wiedzą jak malować ściany. W końcu malowanie ścian wydaje sie łatwym zajęciem, a najważniejsze, według wielu, są dobrze dobrane kolory ścian.

Malowanie ściany. Wybieranie farby

Przy wyborze farby do wnętrz zazwyczaj skupiamy się na kolorze. Według ekspertów z Benjamin Moore, ludzie często są przekonani, że to właśnie kolory ścian decydują o tym, czy pokój będzie atrakcyjny. Według nich, świadczy to o tym, że nie wszyscy wiedzą jak malować ściany. Warto pamiętać, żeby sprawdzić stopień połysku farby. Jeśli się tego nie zrobi, można się rozczarować. Dlatego malowanie ścian musi być wcześniej przemyślane i zaplanowane. Należy pamiętać, że farby matowe i półmatowe różnią się stopniem odbijania światła i parametrami technicznymi. Jak więc wybrać odpowiednie farby i jak malować ściany? Różnice między najbardziej popularnymi farbami matowymi i półmatowymi wyjaśnią eksperci amerykańskiej marki Benjamin Moore.

 Farby

Fot. Materiały prasowe firmy

Malowanie ściany. Farby matowe

Malowanie ścian w pomieszczeniu jasnym, dobrze oświetlonym, powinno odbywać się za pomocą farby matowej, gdyż takie farby nie odbijają światła. Użycie ich ogranicza ryzyko powstawania na ściane refleksów świetlnych. Farby matowe sprawią również, że drobne błędy malarskie zostaną niezauważone. Pomogą nawet skutecznie zatuszować nierówności i niedoskonałości ściany.

Farby matowe warto użyć także do malowania sufitów. To właśnie te powierzchnie, ze względu na intensywne oświetlenie, są często narażone na działanie refleksów świetlnych.

NIE PRZEGAP

Malowanie ściany. Farby półmatowe

Farby półmatowe, w przeciwieństwie do matowych, powinny znaleźć zastosowanie przy malowaniu ścian w pomieszczeniu zacienionym, o ograniczonym dostępie do światła dziennego. Kolory ścian pomalowanych farbami półmatowymi są bardziej intensywne, gdyż silniej odbijają światło. Pomalowanie ścian za pomocą takiej farby sprawi, że pomieszczenie wyda się większe.

Ważną zaletą farb półmatowych jest większa odporność na zmywanie i ścieranie. Dlatego eksperci z Benjamin Moore doradzają, że powinny być one używane głównie przy odnawianiu ścian szczególnie narażonych na zabrudzenia, jak przedpokój czy pokój dziecięcy.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY