Zamiast płytek, farby lub tapety – boazeria. Boazeria pasuje do wnętrz w różnych stylach, zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Niska jako dopełnienie tapety, lub pionowe deskowanie na całej ścianie – oto dwa zastosowania boazerii. Boazeria to już nie wygodna ochrona, ale stylowa i oryginalna dekoracja ścian.

BAOZERIA: modna dekoracja ścian

Bez przesady można powiedzieć o renesansie nietypowych elementów wykończenia wnętrz, jakimi są: boazeria i lamperia. Boazeria pasuje do wnętrz w różnym sytylu, nowoczesnych, tradycyjnych, klasycznych, wiejskich. Doskonale sprawdza się w przedpokoju, kąciku jadalnianym czy łazience. A więć, boazerie możesz zaprojektować tak na prawde wszędzie.

Jak odnowić starą boazerię?

Jeśli masz w domu starą sosnową boazerię, pomaluj ją farbą kryjącą. Panelowa, płycinowa czy kasetonowa okładzina może być zrobiona z drewna lub MDF-u. Najlepiej wygląda pomalowana na kolor współgrający z wyposażeniem pomieszczenia oraz barwą ścian. Przy niskiej boazerii piękny efekt uzyskasz, oklejając ścianę nad nią wzorzystą tapetą, w której jeden z kolorów powtarza barwę zabudowy. Podobnym rozwiązaniem jest lamperia. To pas trwałej farby, tapety lub nawet płytek położonych na wysokość około metra, który ma za zadanie chronić ścianę przed zabrudzeniem. W górnej części zawsze daje się listwę wykończeniową: drewnianą, sztukateryjną, w postaci tapetowej bordiury lub szlaczka namalowanego z szablonu.

Triki aranżacyjne przy wkomponowywaniu boazerii do wnętrza

Jeśli zdecydujemy się na niską boazerię, którą dopełnimy powyżej kontrastową tapetą lub farbą sprawi to, że pomieszczenie wyda się znacznie niższe. Malując ścianę i boazerię na zbliżone kolory, unikniesz tego wrażenia. Niską płycinową boazerię można skomponować z tapetą. To świetny pomysł np. dla łazienki, gdzie możemy zrezygnować z tradycyjnych płytek i odważnie pomalować ściany i dobrać, kontrastującą białą boazerię.
Drugi pomysł to obudowanie całych ścian boazerią. Oczywiście boazeria powinna być ozdobiona elegancką stolarką, np. wgłębienia, oddzielająca listwa, coś co np. przywoła styl angielski.