Szafy IKEA Pax to system, który gwarantuje niezliczone możliwości kombinacji jeśli chodzi o wyposażenie wewnętrzne oraz wiele wariantów kolorystycznych i materiałowych. Jeśli chcielibyście, aby szafa kupiona w IKEA w pokoju dziecka była niepowtarzalna, to korzystając z poniższych propozycji i przykładowych rozwiązań możecie uzyskać spersonalizowany mebel pasujący do waszego wnętrza. Zapraszamy!

Ozdabianie szafy IKEA Pax: potrzebne materiały

Będziemy potrzebować, w zależności od wybranej opcji dekoracji szafy z IKEA, następujących materiałów:

 • szafa IKEA Pax - cena od 360 zł w zależności od kombinacji
 • samoprzylepna kolorowa okleina meblowa - cena od 5,50 zł /mb
 • samoprzylepna okleina tablicowa - cena ok. 37,50 zł / 45cmx200cm
 • ozdobne gałki meblowe – cena od 8 zł / szt.
 • wydruk zdjęcia na folii samoprzylepnej – cena od 59 zł / m2
 • tkanina wzorzysta – cena od 24 zł / mb
 • naklejki ścienne – cena od 10 zł / szt.
 • ołówek
 • nożyk do papieru
 • linijka
 • wiertarka
 • nożyczki
 • pinezki

Szafy IKEA Pax ozdobione okleiną

Jest to bardzo prosty i szybki sposób na zmianę kolorystki frontów szafy Pax IKEA. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór samoprzylepnych oklein meblowych, zarówno jednokolorowych, jak i wzorzystych. Bardzo ciekawym pomysłem jest też zastosowanie na drzwi szafy okleiny tablicowej - pozwala ona na wykonanie przez naszą pociechę nieskończonej ilości ilustracji. A więc zaczynamy!

Zobacz też:

pomysły jak odnowić szafę - Zrób to sam >>>

jak zaprojektowac szafę >>>

Pracę należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia drzwi szafy Pax, na które będziemy chcieli przylepić okleinę. Powierzchnia musi być sucha. Następnie musimy zmierzyć drzwi lub ich fragment, który ma być pokryty okleiną. Obrys do wycięcia należy nanieść na lewą stronę okleiny - najlepiej zastosujmy do tego cienki ołówek i linijkę. Do wycięcia idealnie sprawdzi się nożyk do papieru i linijka. Kiedy mamy już wycięty fragment do przyklejenia, postępujmy zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionej okleiny. Zazwyczaj zaleca się stopniowe przyklejanie od góry. Należy zwrócić szczególną uwagę na usuwanie pojawiających się pęcherzyków powietrza.

Ozdabianie szafy IKEA Pax: kolorowe gałki meblowe

Zamiast dostępnych w IKEA gałek meblowych zastosujmy różnokolorowe uchwyty, z których możemy stworzyć na drzwiach szafy Pax nietypową kompozycję. Wykorzystajmy do tego różnego typu gałki - na rynku do dyspozycji mamy gałki ceramiczne, drewniane, metalowe oraz plastikowe. Bardzo dobrze sprawdzi się kompozycja wykonana z uchwytów tej samej wielkości, ale w różnych kolorach. Pracę należy rozpocząć od wywiercenia otworów na wkręty gałek. Najlepiej jest wpierw odmierzyć sobie miejsca nawiercenia i zaznaczyć je punktami ołówkiem na drzwiach szafy. Gałki meblowe z reguły wyposażone są we wkręty - średnicę wiertła należy dobrać do średnicy wkrętu. Po nawierceniu przykręcamy gałki do drzwi. Kompozycja z różnokolorowych uchwytów może też służyć jako haczyki na ubrania lub ozdoby. Powodzenia!

Zdjęcie dziecka na drzwiach szafy IKEA Pax

Do wykonania tej dekoracji będziemy potrzebować oczywiście zdjęcie naszej pociechy. Aby efekt końcowy był zadowalający, zdjęcie musi być dobrej jakości, o dużej rozdzielczości. Najlepiej jest skontaktować się z drukarnią, z której usług będziemy korzystać w celu otrzymania informacji, w jakim formacie i jakiej rozdzielczości powinno być zdjęcie. W zależności od naszych preferencji, przed wydrukowaniem możemy zmienić kolory zdjęcia, np. przekształcić je w grafikę czarno-białą lub jednokolorową. Następnie należy dostarczyć zdjęcie do drukarni - najczęściej możliwe jest po prostu przesłanie e-mailem. Warto jest zamówić wydruk zdjęcia na przezroczystej, samoprzylepnej folii. Po otrzymaniu wydruku, z naklejaniem go na front szafy Pax postępujemy analogicznie do wytycznych z Propozycji 1.

Tkanina zamiast drzwi do szafy IKEA Pax

Zamawiając szafę IKEA Pax możemy pominąć drzwi i zamówić jedynie obudowę z wyposażeniem wewnętrznym. Drzwi z powodzeniem możemy zastąpić kolorową, grubą tkaniną kolorystycznie dobraną do wystroju wnętrza pokoju dziecka. W sklepie z materiałami możemy poprosić o docięcie i obrębienie tkaniny - tak, aby pasowała do wymiarów naszej szafy. Pamiętajmy, że szerokość materiału powinna być o ok. 100% większa niż szerokość szafy - udrapowany materiał będzie się dużo lepiej prezentował. Mocowanie tkaniny możemy wykonać za pomocą pinezek, do górnej krawędzi szafy.