Wylewka samopoziomująca a posadzka

Wszelkiego rodzaju niedoskonałości mogą być wynikiem nieodpowiednio przeprowadzonej pracy przez ekipę wykonawczą lub wieloletniego użytkowania podłogi.

Po wylewkę o właściwościach samopoziomujących sięga się najczęściej podczas remontu w starym domu czy mieszkaniu. Gdy zużyta warstwa dekoracyjna jest usuwana, jastrych ma najczęściej ubytki, które muszą być zniwelowane. Należy pamiętać o tym, że nowa posadzka musi być ułożona na idealnie równym i suchym podkładzie podłogowym. W innym przypadku materiał wykończeniowy może się odspajać i pękać, a co za tym idzie – poczynione oszczędności okażą się tylko pozorne i wygenerują kolejne koszty.

O perfekcyjnie wykonany jastrych należy zadbać szczególnie wtedy, gdy chcemy ułożyć na nim panele, parkiety czy wykładzinę. Gdy zdecydujemy się na płytki, nierówności możemy zniwelować dzięki różnicowaniu grubości kleju, aczkolwiek nie jest to zalecane. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wylewki samopoziomującej.

..  Fugowanie płytek krok po kroku >>>

Wylewka cementowa czy anhydrytowa?

Jeśli chodzi o wybór wylewki samopoziomującej, na rynku dostępne są produkty cementowe i anhydrytowe. W pierwszym przypadku warto stawiać przede wszystkim na masy wykonywane na bazie cementu i żywic syntetycznych oraz specjalnych włókien zbrojących. Wylewki cementowe o właściwościach samopoziomujących mają nieco słabsze parametry techniczne niż wylewki anhydrytowe, ale lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności, m.in. w kuchni, łazience, suszarni.

Wylewki samopoziomujące anhydrytowe, które są wytwarzane z gipsu nazywanego anhydrytem, są wrażliwe na kontakt z wilgocią, ale mają większą wytrzymałość na ściskanie, zginanie i odrywanie, a także nieco lepszy współczynnik przewodności cieplnej, co sprawia, że doskonale nadają się do pomieszczeń, w których jest instalowane ogrzewanie podłogowe.

A ile schnie wylewka samopoziomująca? To zależy głównie od jakości wykonania podkładu oraz warunków, jakie zostaną zapewnione w danym pomieszczeniu. Zazwyczaj zarówno po wylewce cementowej, jak i anhydrytowej można chodzić już po kilku dniach, ale dalsze prace są możliwe dopiero po uzyskaniu optymalnej twardości. Szacuje się, że w pełni gotowa wylewka ma 2% wilgotności. Jeśli nie osiągnie tego poziomu, nie należy nakładać na nią warstwy wykończeniowej, niezależnie od tego, jaki jest to materiał. Do prawidłowego zbadania wilgotności wylewki warto wykorzystać specjalny wilgotnościomierz.

..  Podłogi drewniane czy panele drewniane? Co wybrać? >>>

Wylewka samopoziomująca – grubość

Zanim wyrównamy podkład podłogowy przed położeniem posadzki, musimy zdecydować się na wylewkę o odpowiedniej grubości. Do wyboru mamy:

  • wylewki samopoziomujące cienkowarstwowe, dzięki którym uzyskamy warstwę wyrównującą o grubości 2-3 mm;
  • wylewki samopoziomujące grubowarstwowe, dzięki którym uzyskamy warstwę wyrównującą o grubości od 10 do 70 mm.

Jaka wylewka będzie zatem najlepsza? To zależy od tego, do jakiego poziomu musimy wyrównać podkład podłogowy – aby ocenić realną wartość, warto posłużyć się długą metalową poziomicą i zmierzyć niezbędną grubość wylewki w najcieńszym i najgrubszym miejscu konkretnego jastrychu. Wylewki samopoziomujące cienkowarstwowe będą idealnym rozwiązaniem w przypadku renowacji starej podłogi i montażu nisko osadzonych drzwi. Wylewki samopoziomujące grubowarstwowe z kolei doskonale zdadzą egzamin, gdy konieczne będzie dostosowanie poziomu niższego pomieszczenia do takiego, w którym znajduje się wyższy jastrych, oraz tzw. podłogówki.

Jaki produkt wybrać?

Choć z reguły zarówno wylewki samopoziomujące cementowe, jak i anhydrytowe nadają się do późniejszego montażu praktycznie każdego materiału dekoracyjnego, na karcie wybranego produktu warto uprzednio sprawdzić, czy jest on odpowiednio przystosowany do wykończenia płytkami ceramicznymi, panelami, parkietem drewnianym czy wykładziną dywanową lub wykładziną wykonaną z PCV (w zależności od tego, na jakie wykończenie posadzki się zdecydujemy).

Cena wylewek samopoziomujących waha się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za worek zawierający 25 kg materiału. Podczas zakupu warto znać dokładnie metraż, który chcemy wyrównać, by wraz z doświadczonym sprzedawcą dobrać odpowiednią ilość masy.

..  Nowoczesna podłoga z żywicy: zalety i właściwości >>>