Jak odnowić starą maszynę do szycia: KROK PO KROKU

Jak odnowić podstawę starej maszyny do szycia i nadać jej współczesną funkcję? Zapomniane maszyny do szycia na przepięknie odlanych, żeliwnych podstawach aż się proszą o drugie życie! Co można zrobić z podstawą starej maszyny do szycia? Jeden z pomysłów KROK PO KROKU dostępny na Urzadzamy.pl! Zobaczcie jak wraz z marką DEKORAL, KROK PO KROKU odnowiliśmy starą maszynę do szycia!

Jak odnowić starą maszynę do szycia: KROK PO KROKU
Jak odnowić starą maszynę do szycia: KROK PO KROKU
Jak odnowić starą maszynę do szycia: KROK PO KROKU
Jak odnowić starą maszynę do szycia: KROK PO KROKU
Jak odnowić starą maszynę do szycia: KROK PO KROKU

Jak odnowić podstawę starej maszyny do szczycia? Jaką funkcję nadać zabytkowi we współczesnym wnętrzu? Zobacz jak w jedno popołudnie wraz z marką DEKORAL odnowiliśmy podstawę starej maszyny do szycia i stworzyliśmy z niej piękny stolik do przedpokoju! Obejrzyj fotorelację z odnawiania podstawy starej maszyny do szycia KROK PO KROKU i podejmij wyzwanie ze swoją maszyną!

Jak odnowić starą maszynę do szycia: materiały


Do samodzielnego odnowienia starej maszyny do szycia na odlanej z metalu podstawie, potrzebować będziemy:


- druciane szczotki (do zdrapania łuszczącej się rdzy),
- papier ścierny różnej gradacji,
- pędzelki: owalny, wąski i płaski,
- bawełnianą ściereczkę (lub ściereczkę z mikrofibry),
- rozcieńczalnik,
- benzynę ekstrakcyjną,
- emalię antykorozyjną bezpośrednio na rdzę Dekoral, kolor (grafitowy półmat),
- rękawiczki techniczne,
- okulary,
- szkło hartowane (lub inny blat, np. drewniany).

 

 

 

Jak odnowić starą maszynę do szycia: na czym polega?

Jak samodzielnie odnowić podsatwę starej maszyny do szycia? Czasochłonne piaskowanie, malowanie proszkowe, gruntowanie, malowanie podkładem, na koniec kilka warstw farby nawierzchniowej... ogrom prac i zaangażowania czasem sprawia, że odnowienie starej maszyny znajduje swój koniec w specjalistycznym zakładzie rzemieślniczym. To nie jest konieczne! Podstawę zabytkowej maszyny do szycia można kupić w internecie już za ok. 100 zł. Odnowienie podstawy starej maszyny do szycia może być proste i przyjemne, jeśli użyjemy do tego odpowiednich preparatów, takich jak emalia kładziona bezpośrednio na rdzę (np. Dekoral). Farba ta nie wymaga precyzyjnego oczyszczania podstawy maszyny z rdzy profesjonalnym sprzętem i do żywego metalu. Możemy to zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy kilka prostych zabiegów, by nadać staremu meblowi nowe życie. W naszym projekcie z palety 8 kolorów dziewczyny wybrały kolor czarny.

Jak odnowić starą maszynę do szycia: KROK PO KROKU

Od czego zacząć odnawianie podstawy starej maszyny do szycia? Po pierwsze określmy nową funkcję mebla, np. funkcję stolika kawowego. Gdy wiemy już co chcemy osiągnąć, pora na prace renowacyjne.

KROK 1

Umyj podstawę maszyny do szycia myjką ciśnieniową. To prosty sposób na usunięcie wieloletnich nalotów i brudu.

KROK 2

Za pomocą drucianych szczotek przeprowadzamy powierzchniowe oczyszczanie metalowych elementów maszyny z odstających i łuszczących się fragmentów rdzy i dawnych powłok malarskich. Użyty następnie papier ścierny wyrówna i ujednolici powierzchnię, zwiększając przyleganie farby do podłoża.

KROK 3

W dobrze wentylowanym garażu rozkładamy folię, która zabezpieczy podłogę przed zachlapaniem farbą. Zaczynamy tez demontaż ruchomych elementów maszyny. Wystarczy odkręcić śrubę, by zdjąć koło zamachowe maszyny. Można by w ten sposób odkręcić też podest napędzający koło, ale nie ma takiej potrzeby – papier ścierny i pędzel spokojnie dotrą do wszystkich zakamarków maszyny. Wyszczotkowane, a następnie zmatowione papierem ściernym nogi i ramiona maszyny są już prawie gotowe do nałożenia farby. Miesca złączeń gdzie mógł pozostać smar, przemywamy benzyną ekstrakcyjną.

KROK 4

Po otwarciu puszki, farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowane będą dwie, a nawet 3 warstwy, dla uzyskania efektu młotkowego (jakby wykutego przez kowala). Farbę nakładamy dość gubo, ale tak by nie tworzyć zacieków - długimi pociągnięciami pędzla. Ostatni ruch pędzla kierujemy w górę.

Malowanie maszyny emalią jak widać jest dziecinnie proste. Farbę nanosi się pędzlem, a większe powierzchnie malujemy wałkiem lub natryskiem. Drugą warstwę emalii nanosimy albo pomiędzy pierwszą a drugą godziną od nałożenia poprzedniej lub minimum dzień później. Dwie metody, obie skuteczne i rekomendowane. Nowe wcielenie starej maszyny do szycia w roli stolika ze szklanym blatem jest gotowa i wkracza na salony. Szklany blat, zamówiony wcześniej u szklarza, ma grubość 6 mm. Stara lampa pięknię wyeksponuje uroki starej maszyny, wpisując się w klimatycznie oświetlony salon.

Co daje nam emalia DEKORAL bezpośrednio na rdzę?


1. Emalia barwiąca, kładziona bezpośrednio na rdzę, radykalnie skraca czas pracy. Farba łączy w sobie grunt, podkład i farbę nawierzchniową. Producent określa to połączenie jako TRIPLE ACTION SYSTEM.

2. Emalią można malować przedmioty metalowe i żeliwne wewnątrz domu i na zewnątrz. Powłoka jest szczelna - metal jest chroniony przed przenikaniem wilgoci. Elastyczność powłoki sprawia, że balustrada, ogrodzenie czy żeliwne nogi są odporne na uderzenia i łuszczenie się powłoki. Dodajmy aspekty zdrowotne pracy z farbą. Emalia na rdzę nie zawiera ani ksylenu, ani innych węglowodorów aromatycznych.

3. Kiedyś 2 lata, potem 5, 6, dziś 8 lat - to najdłuższe spotykanie czasy ochrony dla metalu, jakie dają farby dostępne w sklepach. Emalia na rdzę Decoral daje aż 9 lat ochrony przy minimum dwóch warstwach farby.

Życzymy dobrej zabawy przy samodzielnym odnawianiu maszyny do szycia!

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Andrzej T. Papliński

POLECANE ARTYKUŁY