Jak odnowić krzesło KROK PO KROKU? Renowacja starego krzesła DIY

 Jak odnowić krzesło?

Krzesło skandynawskie z wzorzystą tapicerką

Fot. mat. pras. SH Studio

Jak odnowić krzesło, by spełniało swoją funkcję, a jednocześnie cieszyło oko? Są na to proste sposoby, ale musimy też znaleźć czas, by każdą czynność przeprowadzić pieczołowicie. Stare meble z duszą są w cenie, dlatego nie warto ich wyrzucać. Zobaczcie nasze pomysły na renowację krzesła.

Stare, drewniane, nieco zapuszczone, ze zniszczoną tapicerką, ale z potencjałem - takie krzesło może się kryć w domu na wsi, na strychu, w piwnicy. Pamiętające dawną świetność rzemieślniczą stylowe krzesło może na nowo wkraść się w łaski właścicieli. Jak odnowić krzesło i wprowadzić element z duszą do współczesnego wnętrza?

Jak odnowić krzesło: działania i ich kolejność

Aby rzetelnie i fachowo zająć się odnową starego krzesła, musimy przeprowadzić kilka czynności w odpowiedniej kolejności. Pierwszą i podstawową będzie oczyszczenie i delikatne usunięcie cienkiej, wierzchniej warstwy mebla. Następnie musimy wzmocnić połączenia poszczególnych elementów krzesła (nóg, oparcia) i położyć warstwę wykończeniową na mebel. Jeśli odnawiane krzesło jest tapicerowane, to do wszystkich powyższych działań musimy dodać na początku usunięcie starej tapicerki i (na samym końcu prac) założenie nowej.

SPRAWDŹ: jak czyścić tapicerkę meblową? >>>

Jak odnowić krzesło: co będzie potrzebne?

 • nożyczki, pędzle,
 • nożyk introligatorski,
 • taker, zszywki tapicerskie,
 • papier ścierny,
 • tkanina,
 • klej do tkanin,
 • taśma dwustronna z siatką,
 • taśma malarska,
 • farba akrylowa do drewna,
 • filc, wym. 30x30 cm,
 • ozdobna taśma tapicerska

 

Zobacz, co proponujemy:

Jak odnowić krzesło: oczyszczanie

Pierwszą czynnością, z jaką powinniśmy się zmierzyć, odnawiając stare krzesło, jest jego oczyszczenie – w tym również ze wszelkich nierówności czy zbędnych gwoździ lub pinezek. Metalowe (często przerdzewiałe) elementy wyciągamy za pomocą wyciągacza do gwoździ i młotka z gumową (!) główką bądź bardziej gospodarczego narzędzia – kombinerek. Na tym etapie również zdejmujemy stare obicie krzesła – wyjmujemy przerdzewiałe pinezki tapicerskie i delikatnie zdejmujemy wierzchnią tkaninę. Sprawdzamy stan i układ wypełnienia siedziska. Oceniamy, co należy wymienić.

Najczęściej jeśli krzesło ma jedynie kilkadziesiąt lat, wymieniamy struchlałe wypełnienie z watoliny na nową gąbkę, dociętą do wielkości siedziska. Ważne, by dobrać podobne pinezki tapicerskie, jeśli oprócz swojej funkcji technicznej stanowiły element dekoracyjny. Najlepiej dokupić je w specjalistycznym sklepie tapicerskim, przynosząc za wzór oryginalne pinezki.

Po zdjęciu tkaniny obiciowej i wypełnienia pozostaje zająć się konstrukcją drewnianą. Aby skutecznie i zarazem delikatnie oczyścić wierzchnią warstwę drewnianego krzesła (najbardziej narażoną na zanieczyszczenia i urazy), potrzebować będziemy roztworu benzyny lakierniczej (500 ml) i denaturatu (250 ml). Zwilżoną roztworem bawełnianą szmatką (bez kłaczków!) przecieramy dokładnie i kilkukrotnie drewniany ramiak krzesła, by oczyścić go z brudu i nawarstwień woskowych. Jeśli mebel był lakierowany, dobrze jest zedrzeć skrobakiem wierzchnią warstwę lakieru, by móc nałożyć na surowe drewno nową politurę w wybranym kolorze.

Zobacz WIDEO: Jak szlifować meble drewniane? >>>

Jak odnowić krzesło: wzmacnianie

Zazwyczaj po zdjęciu tapicerki naszym oczom ukazuje się prawdziwe oblicze zniszczeń konstrukcyjnych starego krzesła. Konieczne jest zawsze wzmocnienie i podklejenie drewnianych konstrukcji na złączach: nóg, oparcia, szczebli oparcia i in. Stare meble podkleja się zawsze klejem żywicznym (odwracalnym) – tak aby przy ewentualnych błędach konserwatorskich nasze działania były w pełni odwracalne, a zabytkowe krzesło nie straciło walorów autentyczności. Klej potocznie zwany „perełką” nadaje się do tego idealnie. Wymaga jednak długiego czasu schnięcia (min. 12 godzin) i dużej precyzji w nakładaniu (klej szybko stygnie, trzeba go co chwila podgrzewać bądź kleić na tyle sprawnie, by w pełni wykorzystywać podgrzaną raz partię kleju). Rozpuszczony na ogniu klej wstrzykujemy strzykawką pozbawioną igły w złącza mebla i zabezpieczamy ściskiem stolarskim aż do momentu wyschnięcia kleju. Przy nowszych meblach zdarza się, że wykorzystać możemy klej Vikol przeznaczony do drewna.

Zobacz WIDEO: Jak wzmocnić konstrukcję starego mebla? >>>

Jak odnowić krzesło: wykańczanie

Jeśli zdarliśmy z krzesła wierzchnią warstwę pokrytą lakierem, na surowe drewno nakładamy politurę – jest to proces długotrwały, zajmujący ok. 2 dni, ale efekt wart jest tej pracy. Jeśli nie chcemy długiego oczekiwania na efekt, pokryjmy drewno bejcą w wybranym kolorze bądź farbą do drewna i zabezpieczmy woskiem do mebli drewnianych bądź lakierem. Politurę nanosi się pakułą zrobioną z bawełnianej szmatki (bez kłaczków!) i waty.

Rozrobioną politurę (bądź gotową proporcję kupioną w sklepie konserwatorskim) nakładamy cienkimi warstwami najpierw wzdłuż rysunku usłojenia. Kolejne warstwy stopniowo – ruchami kolistymi, a następnie kreśląc ósemki – wykańczamy ostatnie warstwy. Każdą warstwę pozostawiamy na 2-3 godziny do wyschnięcia. Im więcej warstw politury, uda nam się nałożyć, tym większy efekt głębi i rysunku usłojenia uda nam się uzyskać.

 

Gdy wykończenie części drewnianej mamy już za sobą, przechodzimy do finalnego etapu – założenia nowej tapicerki. Jeśli wymieniamy tylko gąbkę, zadbajmy przede wszystkim o podstawę siedzenia. Zazwyczaj będzie to drewniane siedzisko (i tu mamy problem z głowy) lub plecionka z taśmy tapicerskiej. Taśmę docinamy na 3-4 odcinki układane na krzyż, wedle szerokości siedziska, i przytwierdzamy ją zszywaczem tapicerskim do drewnianego stelaża na obydwu końcach. Przyszywane fragmenty taśmy tapicerskiej podwijamy tak, aby zszywacz objął dwie warstwy materiału. Paski przeplatamy między sobą na zmianę w ten sposób, by tworzyły „szachownicę”. Następnie naszywamy na tak przygotowaną „szachownicę” materiałowy kwadrat (najlepiej z juty), docięty do wielkości siedziska, z lekkim zapasem. Brzegi, silnie naciągając, mocujemy zszywaczem tapicerskim.

Dla dodatkowego wzmocnienia przeszywamy igłą tapicerską w kilku miejscach pokrycie z juty ze spodnią  „szachownicą” z taśmy tapicerskiej. Na tak przygotowaną podstawę ułożyć możemy miękką gąbkę, watolinę bądź wypełnienie naturalne (trawę morską, końskie włosie, włókna kokosowe). Pamiętajmy jednak, że naturalne wypełnienie siedziska wskazane jest w przypadku antyków i wymaga jeszcze kilku dodatkowych zabiegów. Dla naszych domowych potrzeb najbezpieczniejsze będzie wypełnienie z gąbki.

Gąbkę docięta na wymiar siedziska obkładamy wybranym materiałem tapicerskim i zszywamy od spodu zszywaczem tapicerskim. Mocujemy gąbkę do siedziska, a widoczne przeszycia maskujemy dekoracyjną taśmą tapicerską, przytwierdzając ją klejem do tkanin bądź dekoracyjnymi pinezkami tapicerskimi.

Renowacja krzesła, a może... dom w starym stylu?

Lubisz meble z duszą? Zobacz nasze propozycje renowacji innych mebli! Znajdziesz w nich masę inspiracji na odnowienie mebli w prosty sposób.

Ocena: 1,9
Tekst: Agnieszka Zawadzka Inspiracja / Źródło: Julia de Bierre, James Bain Smith "Renowacja" Zdjęcia: mat. pras. SH Studio

POLECANE ARTYKUŁY