Podświetlona półka, obok której ustawimy na przykład fotel, stworzy przytulne miejsce do czytania. Takie oświetlenie półki jak pokazane w dzisiejszym Zrób to sam, może także stanowić dodatkową opcję oświetlenia w pomieszczeniu. Nieco surowo wyglądające żarówki ze zwykłym przewodem będa doskonale pasować do wnętrz industrialnych i nowoczesnych. Jeśli chcemy wprowadzić inne barwy do naszej dekoracji, możemy przemyśleć kolorowe kable i inne kolory żarówek. Dowolnie manewrujmy także wilkością i ilością żarówek, aby podświetlona półka pasowała do aranżacji naszego pokoju.

Zrób to sam: podświetlona półka

Do wykonania oświetlonej półki potrzebujemy:

  • 3 kabli do lamp w oplocie z oprawką (np. metalową) o długości dopasowanej do półki i odległości od kontaktu
  • 3 żarówek
  • półki (o dowolnej długości, szerokości i w wybranym kolorze)
  • akumulatorowego narzędzia wielofunkcyjnego 
  • wiertła do drewna o średnicy 8 mm

W oświetloną półkę w ramach Zrób to sam możemy zmienić jedną z tych, które już wiszą na ścianie lub stworzyć ją zupełnie od nowa. Wystarczy, że kupimy półkę, która stylem będize psować do wybranego pomieszczenia, a następnie tylko udoskonalimy ją montując oświetlenie.

Zrób to sam: krok po kroku oświetlamy półkę

1. Najpierw zaznaczamy ołówkiem na półce sześć miejsc (lub tyle, ile sobie zyczymy zamontować), przez które będą przechodziły kable. Odległości między nimi zależą od ilości planowanego oświetlenia - warto, aby odległości były równe, a ilość żarówek odpowiednia do długości półki.

2. Następnie przy użyciu akumulatorowego narzędzia wielofunkcyjnego z 8 mm wiertłem do drewna, wywiercamy w zaznaczonych miejscach otwory – po dwa na każdą żarówkę.

3. Przekładamy przez nie kable oprawkami skierowanymi do dołu.

4. Następnie montujemy półkę w wybranym miejscu, wkręcamy żarówki w oprawki kabli i cieszymy się oryginalną, designerską i funkcjonalną dekoracją.