Winietki ślubne. Funkcjonalna i urocza dekoracja weselnego stołu

Kartki z imionami pozwalają nie tylko na sprawne poradzenie sobie z usadzeniem gości przy weselnym stole. Przy odrobinie starania mogą dodać aranżacji stołu niepowtarzalnego uroku. Oprócz klasycznych, eleganckich propozycji mamy do wyboru również nowe, ciekawe rozwiązania. Jak zaprojektować winietki ślubne? Na jaki styl się zdecydować?

winietki  ślubne
winietki ślubne
winietki  ślubne
winietki ślubne
winietki ślubne

Sezon ślubny w pełni. Wiele osób staje przed niezwykłym wyzwaniem, jakim jest organizacja wesela. Urządzenie weselnego stołu stanowi jedno z głównych zadań. Oprócz doskonale dobranych obrusów, serwet, naczyń, sztućców i kwiatów, na weselnych stołach zwyczajowo pojawiają się również drobne elementy poligraficzne.

Wiele osób decyduje się na stworzone specjalnie na ten wyjątkowy dzień etykiety na weselną wódkę. Szczególnie przy przyjęciach z dużą liczbą gości stosuje się także numerację stołów, żeby pomóc gościom trafić na właściwe miejsce. Wszystkie te elementy dobrze jest przygotować nie tylko z myślą o ich funkcji praktycznej. Warto myśleć o nich, jako o integralnej części aranżacji stołu.

Najważniejszym elementem drukowanym pozostają jednak winietki weselne – kartki z imieniem i nazwiskiem osoby do postawienia na przewidzianym dla niej miejscu. Mają najbardziej osobisty charakter i dlatego są tak ważne.

 Winietki ślubne w doniczkach

A może połączyć winietki i roślinne upominki?

Fot. bootsie322/GettyImages

Co jest najważniejsze w ślubnych winietkach?

Zanim zabierzemy się za wybór kroju pisma, ozdób, grafiki i kolorów, zajmijmy się w pierwszej kolejności tym, co znacznie ważniejsze: nazwiskami. Tu nie można być zbyt ostrożnym.

Winietki ślubne mogą stanowić, zwłaszcza jeśli wykonamy je z najwyższą pieczołowitością, niezapomnianą pamiątkę z uroczystości. Powinniśmy uniknąć drukarskich chochlików, sprawdźmy zatem kilka razy listę nazwisk, zanim weźmiemy się za ich przygotowanie. No, chyba że wiemy, że wszyscy goście docenią taki żart i zrobimy celowo dowcipne pomyłki na wszystkich winietkach.

Po drugie, żeby mogły spełniać swoją rolę, muszą być widoczne. Wiąże się to z trzema rzeczami. Pierwszą z nich jest rozmiar napisu. Wesele jest okazją, która gromadzi zazwyczaj reprezentantów wszystkich pokoleń. Nie chcemy, żeby starsi goście mieli problem z odczytaniem swoich nazwisk na wyszukanych, maciupkich karteczkach przywiązanych estetycznie do kieliszków.

Ponadto nie przesadźmy z dekoracyjnością kroju pisma. Nie chcemy, żeby wśród zawijasów i pętelek nie sposób było odróżnić litery „G” od „D”. Chodzi wszak także o to, żeby proces zajmowania miejsc trwał możliwie krótko.

Jakkolwiek rozbudowany i wymyślny może być nasz pomysł na rozwinięcie idei winietki ślubnej, dobrze by było, gdyby to, co najważniejsze, to jest imię i nazwisko, było widoczne z daleka. Dlatego winietki płasko leżące na talerzu mogą się nie sprawdzić na zbyt dużym weselu. Klasyczne kartoniki zgięte w pół są dobrym przykładem prostego i działającego rozwiązania.

 winietki  ślubne

Fot. Thinkstockphotos.com

Winietki ślubne. W jakim stylu je przygotować?

Tak jak wspomnieliśmy, powinniśmy myśleć o winietkach jako o integralnym elemencie aranżacji. Dlatego też wiele młodych par decyduje się na powierzenie wykonania winietek tym samym osobom, które są odpowiedzialne także za inne elementy dekoracji weselnych. To najprostszy sposób, żeby zachować spójną estetykę.

Inni zaś lubią mieć wszystko pod kontrolą. Ci chętniej zdecydują się na samodzielne wykonanie winietek. Możliwości stylistyczne są właściwie nieograniczone. Można wybierać spośród opcji tradycyjnych albo dać się ponieść.

Możemy nawet, jeśli uznamy, że chcemy poświęcić temu tematowi wiele czasu i uwagi, spersonalizować każdą winietę. Może się to wiązać z dodaniem krótkiej adnotacji przeznaczonej specjalnie dla pojedynczego gościa albo dobranej z myślą o nim grafiki. Jeśli zaś kaligrafia jest naszą mocną stroną, czemu by nie zdecydować się na winietki pisane odręcznie? Takiej pamiątki goście nigdy nie zapomną.

 winietki  ślubne

Fot. Thinkstockphotos.com

Klasyczne winietki ślubne – piękny papier, ozdobny krój pisma

Najczęściej spotykane winietki ślubne drukowane są na papierze kremowym lub w kolorze kości słoniowej. Papier powinien mieć wysoką gramaturę i przyjemną fakturę. Niektórzy decydują się na papier ze złotymi nadrukami, znakiem wodnym lub wyrazistym obramowaniem. Piękny papier broni się jednak świetnie bez żadnych dodatków.

Napis powinien być w kontrastowym kolorze i odpowiednio duży, żeby wygodnie było go dojrzeć z daleka. Standardowym wyborem są kroje pisma naśladujące odręczną kursywę. Tego typu kroje bywają jednak zbyt ozdobne, ze szkodą dla czytelności. Śmiało sięgnijmy po kroje szeryfowe o długiej tradycji, jak Didot, Bodoni czy nawet Garamond. Wszystkie wyglądają znakomicie również w wersji pochyłej.

 etykiety weselne

Fot. Photos.com

Zaskakujące pomysły na winietki ślubne

Tyle jeśli chodzi o klasykę. Jeśli chcemy zaszaleć, właściwie nie ma ograniczeń. Możemy użyć nietypowych materiałów, sięgnąć po inne kroje pisma i nadać winietkom wyjątkowy kształt.

Zdecydowanym trendem ślubnym 2019 roku jest pergamin. Jeśli mieści się to w naszych estetycznych założeniach, śmiało sięgnijmy po ten elegancki materiał. Winietki możemy też drukować na tkaninach, a nawet na drewnie!

Jeśli odwaga i nowoczesność podpowiadają nam aranżację weselnej sali w duchu minimalizmu, także i winietki powinny być do niego dostosowane. Wybierzmy bezszeryfowy krój pisma, żeby dopełnić naszego stylu. Może to być nieśmiertelna Helvetica albo legendarny DIN 1451.

Jeśli przewidujemy upominki dla gości, czemu nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu? Znajdźmy sprytny sposób, żeby połączyć funkcjonalne winiety z prezentami. Świetnym pomysłem może być w tym przypadku wetknięcie etykiet na patyku w doniczki z małymi upominkowymi sukulentami.

Ocena: 0
Tekst: MŻ Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY