Papier-mâché: figurki z papieru ZRÓB TO SAM!

Papier-mâché to wspaniały materiał do wykonania domowych dodatków! Dekoracyjne drobiazgi i większe figurki z papieru mogą wystąpić np. w roli sezonowych dekoracji do wnętrz – w dobrym stylu i niewielkim kosztem. Jak samodzielnie wykonać ozdobny drobiazg z papier-mâché? Przybliżymy KROK PO KROKU, na czym polega ta stara metoda klejenia papieru, i inspirujemy przykładami, jakie dekoracje z papieru możecie wykonać samodzielnie w domu.

Dekoracyjne jabłka z papier-mâché
Dekoracyjne jabłka z papier-mâché
Dekoracyjne jabłka z papier-mâché
Dekoracyjne jabłka z papier-mâché
Dekoracyjne jabłka z papier-mâché

Znana od dawna metoda papier-mâché (i jeszcze nie tak dawno popularyzowana w przedszkolach na zajęciach plastycznych) przybrała niedawno nowe, designerskie oblicze. Na fali zainteresowania skandynawską surowością i chropowatością materiałów technika papier-mâché, w połączeniu z surowym i prostym pięknem czerpanego czy pakowego papieru, nabrała nowej jakości. Umiejętnie stosowana, nadaje się do swobodnej kreacji mniejszych i większych figur, którym możemy finalnie nadać dowolną kolorystykę lub pozostawić w modnej wersji saute.

Efektowne dodatki do domu w zgodzie z trendami: drobiazgi na stół, sezonowe dekoracje na święta i z okazji zmieniających się pór roku, jeszcze nigdy nie były tak proste do wykonania. Papierowe renifery, baranki, owoce, a nawet koń na biegunach - technika papier-mâché to niewyczerpane źródło dekoracyjnych inspiracji do domu. Prostota wykonania i celowo ascetyczny efekt finalny sprawia, że figurki z papier-mâché warto sezonowo zmieniać. Wiosną możemy zawiesić w oknie na różnej wysokości urocze jaskółki z papier-mâché, zimą zaś ozdobić konsolkę w przedpokoju czy komodę w salonie pociesznymi jeżykami. A zatem do dzieła!

Papier-mâché: na czym polega?

Technika tworzenia dekoracji i ozdób z papier-mâché znana jest już od II w. n.e. Jej prekursorami byli oczywiście Chińczycy, którzy jak żaden inny naród doskonale opanowali wszelkie techniki dekoracyjne związane z obróbką delikatnego papieru. Sztuka tworzenia dekoracji w technice papier-mâché polega na wielokrotnym i naprzemiennym nakładaniu na siebie kolejnych warstw papieru i kleju. W trakcie tego procesu stopniowo nadawany jest kształt ostateczny formowanej dekoracji.

Technika papier-mâché obejmuje także modelowanie z masy papierowej, która po wysuszeniu zamienia się w twardą powłokę. Tą właśnie metodą wykonywano bardzo często teatralne elementy scenografi, karnawałowe maski czy elementy lalkarskie, a nawet lampy. Zależnie od ilości nakładanych na przedmiot warstw kleju i papieru powstała finalnie bryła upodabniać się może niezwykle realistycznie do mocniejszych w odbiorze materiałów, takich jak glina, drewno, brąz czy nawet kamień.

Jabłko z papier-mâché: potrzebne materiały

Przygodę z figurami z papier-mâché warto zacząć od drobniejszych figurek, by stopniowo, nabierając wprawy, przejść do większych gabarytowo okazów. W ZRÓB TO SAM pokazujemy, jak za pomocą techniki papier-mâché wykonać efektowną dekorację stołu w postaci niepozornego jabłka.

Do wykonania dekoracyjnej figurki z papier-mâché potrzebne będą:

- gazety,

- papier pakowy,

- kawałek tektury,

- klej (może być biurowy lub do papier-mâché, czyli połączenie wody i mąki),

- taśma klejąca zwykła lub szara papierowa,

- pędzelek,

- ołówek,

- nożyczki.

Jak zrobić jabłko z papier-mâché KROK PO KROKU?

Krok 1

Kilka stron gazety mniemy w palcach, zgniatamy, formujemy w kulkę dowolnej wielkości.

Krok 2

Kulkę oklejamy taśmą, nadając jej kształt jabłka. Trzeba to zrobić dokładnie, by się nie rozpadła.

Krok 3

Papier pakowy rwiemy na kawałeczki. Kawałek po kawałku oklejamy nimi jabłko. Warstw powinno być kilka, by jabłko było „mocne”. Pozostawiamy je do wyschnięcia.

Krok 4

Na tekturce rysujemy listki, które następnie wycinamy.

Krok 5

Wycięte listki oklejamy kawałkami papieru. Tym razem wystarczy jedna warstwa.

Krok 6

Do wyschniętego już jabłka doklejamy ogonek ze zwiniętego kawałka papieru i przygotowany listek. Miejsce klejenia maskujemy kawałkiem papierka, który oczywiście przyklejamy.

Papier mache a inne ozdoby: zobacz nasze propozycje ozdób zrób to sam

Trend DIY cieszy się coraz większą popularnością. W internecie można znaleźć masę inspiracji na domowe dodatki, dekoracje, a nawet meble! Zobaczcie nasze propozycje ozdób do domu zrób to sam.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło: Moje Mieszkanie 05/2015 Zdjęcia: Mariusz Purta

POLECANE ARTYKUŁY