W zrób to sam prezentujemy instrukcję wykonania dekoracyjnych paneli okiennych - idealnych do pokoju dziecięcego. Taki panel na okno będzie ciekawą dekoracją pokoju dziecięcego, a także będą zasłoną od słońca. Dzięki montażowi na przyssawki z łatwością zmienimy położenie paneli.  Rozmiar panela okiennego należy dostosować do rozmiaru skrzydła naszego okna. Poniżej prezentujemy panel okienny z motywem rybki, ale z powodzeniem możemy zdać się na naszą wyobraźnię i wyciąć inne kształty! Możemy też użyć folii przezroczystej w różnych kolorach - podkreślimy w ten sposób poszczególne kształty, które tworzą wzór jednej rybki-  niczym odrębne piksele!

Panel okienny: potrzebne materiały

  • 2 szt. tektury introligatorskiej gr.2 mm o wybranych przez nas wymiarach – cena ok. 4,70 zł/m2
  • folia kolorowa w arkuszach o wymiarach takich jak tektura- cena ok. 9,38 zł/m2
  • 4 szt. przyssawek z samoprzylepną końcówką- cena 2,40 zł/szt.
  • nożyk do papieru
  • taśma klejąca dwustronna
  • linijka
  • 2 kawałki tektury do wycięcia szablonów

Panel na okno: instrukcja zrób to sam

KROK 1.
W pierwszej kolejności należy wymierzyć skrzydło okna, na którym będziemy chcieli zamontować panel. Docelowa szerokość panelu powinna być o ok. 4 cm węższa niż szerokość całego skrzydła. Teraz trzeba dociąć obie tektury do wymaganych wymiarów okna - najlepiej zrobić to ostrym nożykiem do papieru, przy linijce.

KROK 2.
Następnie musimy przygotować dwa tekturowe szablony kształtów rybki - możemy wykorzystać do tego schematy zamieszczone na zdjęciu. Jeden przedstawia większą rybkę, na którym podane są szczegółowe wymiary, drugi natomiast przedstawia rybkę mniejszą. Mniejsza rybka powstaje poprzez odjęcie po 1 cm wymiaru na każdym elemencie/pikselu. W ten sposób powstanie rybka składająca się z siedmiu figur geometrycznych. Gdy mamy już powycinane dwa szablony z tektury, pora przystąpić do następnego etapu.

KROK 3.
Teraz należy zaznaczyć na panelach tekturowych miejsca wycięcia rybek. Na jednej tekturze powinny znaleźć się duże rybki, na drugiej małe. Najłatwiej jest rozmieścić rybki w równych odstępach, symetrycznie na każdej z tektury. Pamiętajmy, że środek rybki dużej na jednej tekturze musi pokrywać się ze środkiem rybki małej z drugiej tektury. Odrysowujemy ołówkiem kształty na obu tekturach od przygotowanych wcześniej szablonów. Ostrożnie wycinamy otwory według wzoru, który powstał na jednej i na drugiej tekturze.


KROK 4.
Teraz kolej na folię - jeśli chcemy, aby wszystkie rybki były jednokolorowe, wycinamy jeden duży arkusz folii ok. 2 cm węższy i ok. 2 cm krótszy niż nasza tektura. Jeśli natomiast chcemy zróżnicować kolorystykę poszczególnych rybek, musimy powycinać mniejsze fragmenty folii w różnych kolorach, pamiętając, że trzeba dodać margines ze wszystkich stron kształtu, aby przylepić w jego obrębie taśmę dwustronną.

KROK 5.
Teraz czas na zlepienie wszystkich trzech warstw. Tektura z dużymi rybkami będzie na spodzie, następnie folia, a na wierzch tektura z małymi rybkami. Do zlepienia użyjmy taśmy klejącej dwustronnej - zamocujmy ją we wszystkich narożnikach oraz pomiędzy wyciętymi rybkami. Pamiętajmy, że taśma nie może znaleźć się w świetle otworów rybek.

KROK 6.
Ostatnia czynność - zamocowanie przyssawek do panelu. Przyssawki przyklejamy w czterech narożnikach panelu, stroną z klejem skierowaną do tektury. Pamiętajmy, że przyssawki powinny znaleźć się na tekturze z większymi rybkami - ta płaszczyzna powinna znaleźć się od strony okna. Teraz pozostaje nam jedynie przyczepić panel do ramy okna, przyssawkami - gotowe!